Foto – LETA

Pērn Latvijā visvairāk nopelnījuši “ABLV Bank” īpašnieki 0

Pagājušā gada Latvijas 100 pelnītāju saraksta pirmajās vietās ierindoti AS “ABLV Bank” īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, liecina žurnālista Lato Lapsas, SIA “Lursoft” un žurnāla “Kapitāls” pētījums.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Fiļs pērn nopelnījis 18 795 370 eiro. Pētījuma autori norāda, ka Fiļs joprojām izbauda finanšu krīzes izdzīvotāja statusa finansiālos rezultātus – viņam kopā ar kompanjoniem piederošā kredītiestāde pērn ir dubultojusi peļņu līdz 43,7 miljoniem eiro. Banka, kas veiksmīgi pārcieta ekonomisko krīzi un sekmīgi turpina izaugsmi, pērn atvēra meitasbanku Luksemburgā, kā arī turpina ilgtermiņa depozītus aizstāt ar obligācijām, tādējādi 2013.gada beigās investoru īpašumā atradās “ABLV Bank” obligācijas 308,4 miljonu eiro vērtībā.

Savukārt Bernis nopelnījis 18 791 000 eiro. Pētījumā teikts, ka Bernim ir zemāka vieta šajā topā, jo viņam pieder arī 80% SIA “Jūras avots”, kas jau vairākus gadus strādā ar zaudējumiem. Tikmēr “ABLV Bank” darbība ir pārliecinoša un, spriežot pēc pašreizējiem datiem, Bernim nodrošinās vietu starp lielākajiem pelnītājiem arī nākamgad.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešajā vietā ar 17 719 200 eiro peļņu ierindojies AS “Rietumu banka” lielākais īpašnieks Leonīds Esterkins. Kredītiestāde pērn strādāja ar 53,5 miljonu eiro peļņu un pusi no tās izmaksāja dividendēs īpašniekiem. Bankas veiksmīgās darbības pamatā ir prasme strādāt ar nerezidentiem, piemēram, pērn tā izveidoja mājaslapu pat ķīniešu valodā.

Ceturtajā vietā ar 11 821 584 eiro peļņu ierindojas kompānijas “Mikrotīkls” līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, bet piektajā vietā ar 9 276 900 peļņu ierindojas otrs lielākais “Rietumu bankas” līdzīpašnieks Arkādijs Suharenko.

“Lursoft IT” valdes locekle Daiga Kiopa norādīja, ka no visiem uzņēmumiem, kas ir iekļuvuši lielāko pelnītāju sarakstā, vairāk nekā ceturtā daļa ir saistīta ar nekustamā īpašuma jomu. “Tiesa gan, ne visiem nekustamā īpašuma jomā veicas vienlīdz labi, par ko liecina arī fakts, ka tieši šīs nozares pārstāvji vēl joprojām ir arī plaši pārstāvēti lielāko zaudētāju simtniekā,” sacīja Kiopa.

Tāpat šā gada sarakstā redzams arī tas, ka starp lielākajiem pelnītājiem piederošajiem uzņēmumiem atrodams ievērojams skaits kapitālsabiedrību, kas darbojas mežsaimniecības, kokrūpniecības un lauksaimniecības sfērā.

Daudziem sarakstā iekļuvušajiem uzņēmējiem iepriekšējās darbības rezultātā bijuši arī vairāki likvidēti vai maksātnespējīgi uzņēmumi. Piemēram, otrs olu ražotājas AS “Balticovo” kontrolpaketes īpašnieka SIA “BCO” līdzīpašnieks Valdis Grimze ar pērn nopelnītiem 905 146 eiro ierindojās pelnītāju 70.vietā. Savukārt uzņēmējs Arnolds Laksa ar pērn nopelnītiem 2 201 307 eiro ierindojas saraksta 26.vietā.

“Tas liecina, ka arī neveiksmes un zaudējumi ir neatņemama uzņēmējdarbības sastāvdaļa un spēja tās pārvarēt, mācīties no iepriekš pieļautajām kļūdām tikai stiprina un dod pieredzi, lai nākotnē, diversificējot riskus, atrodot ienesīgākās darbības sfēras un veidojot uzņēmumā prasmīgu vadības komandu, gūtu labākus rezultātus,” piebilda Kiopa.

Reklāma
Reklāma

Analizējot lielāko pelnītāju saraksta vecuma struktūru, redzams, ka uzņēmēja ilggadēja pieredze ir viens no nosacījumiem, kas palīdz radīt veiksmīgi strādājošu uzņēmumu. “Lursoft” apkopotās statistikas dati parāda, ka no visiem dalībniekiem 33% ir vecumā no 40 līdz 49 gadiem (pērn tie bija 50%), vēl 41% – vecumā no 50 līdz 59 gadiem (iepriekšējā gadā tie bija 22%). “Tas savukārt liecina, ka miljonāru sarakstā paaudžu maiņa nenotiek strauji un jauno uzņēmēju ienākšana šajā sarakstā notiek pamazām. Dati parāda, ka 2013.gadā no lielāko pelnītāju sarakstā iekļuvušajām personām 3% ir bijuši vecumā līdz 30 gadiem,” sacīja Kiopa.

Arī šogad tāpat kā iepriekšējos gados sarakstā galvenokārt ir iekļuvuši vīriešu dzimuma pārstāvji, to apliecina statistika – no visiem miljonāriem tikai 12% ir sievietes. Valsts kopējos uzņēmēju rādītājos, kuros ir analizēts Latvijas uzņēmumu kapitāldaļu īpašnieku sadalījums pēc to dzimuma, sieviešu līdzdalība uzņēmumos 2013.gadā bija gandrīz 33%.

Jaunais Latvijas 100 visvairāk nopelnījušo uzņēmēju saraksts izveidots, balstoties uz “Lursoft” datu bāzē apkopotajiem Uzņēmumu reģistrā iesniegtajiem kompāniju gada pārskatiem, bet bankām – uz pašu kredītiestāžu publiskotajiem gada pārskatiem.

Šis saraksts parāda nevis uzņēmēju kā fizisko personu saņemtos ienākumus no viņu īpašumā esošajām kapitāldaļām (dividendes), bet gan 2013.gadā gūtās peļņas un ciesto zaudējumu (tos summējot) daļu, kas atbilst viņu īpašumā esošo kapitāldaļu daudzumam, kāds tas bijis saskaņā ar uzņēmumu dalībnieku un akcionāru reģistriem.

Sarakstā ir ierēķinātas tikai tās kapitāldaļas, kas uzņēmējiem Latvijā reģistrētās kompānijās pieder tieši, kā fiziskām personām, – pieņēmumi par ārzonas un citām ārvalstu kompānijām, aiz kurām varētu stāvēt konkrētas personas, šajā sarakstā nav ņemti vērā.