×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Pērn no nelikumīgas aprites izņemta pustonna narkotiku

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas tiesībsargājošās iestādes pagājušā gadā no nelikumīgas aprites kopumā izņēmušas vairāk nekā pustonnu narkotisko un psihotropo vielu, liecina aģentūras LETA apkopotā informācija.

Pagājušā gadā no aprites izņemti 20,4 kilogrami metamfetamīna, 9,5 kilogrami amfetamīna, 73,9 kilogrami izžāvētas marihuānas un 335 kilogrami neizžāvētas “zālītes”. Tāpat likumsargi pagājušā gadā izņēmuši nedaudz vairāk kā 117 kilogramus hašiša, 1,3 kilogramus spēcīgu atkarību veicinošo heroīnu un nedaudz vairāk nekā kilogramu elitārā kokaīna.

Tiesībsargājošās iestādes pagājušā gadā no aprites izņēmušas aptuveni deviņus kilogramus vairāku jaunu sintētisku vielu, piemēram, sintētiskos kanabionīdus, piperazīnus un katinonus. Pagājušā gadā izņemti arī 2,5 kilogrami narkotiskās un psihotropās vielas saturošu zāļu.

Papildus minētajām vielām 2012.gadā tika izņemti tādi dabīgie opiāti kā magoņu salmi – aptuveni pusotrs kilograms izžāvētu magoņu salmu un aptuveni 10 kilogrami nežāvēti magoņu salmu. Pārējie dabīgie opiāti izņemti nelielā daudzumā. No sintētiskajiem opiātiem pērn atrasti 4,2 kilogrami izometadona/metadona starpproduktu maisījuma, kā arī 361 grams metadonu saturošu vielu. No sintētiskajiem opiātiem pavisam nelielos daudzumos uzietas morfīnu, fentanilu, kodeīnu un karfentanilu saturošas vielas.

No psihotropām augu valsts izcelsmes vielām pērn likumsargi nelielos daudzumos atraduši halucinogēnās sēnes. No citām apreibinošām vielām atrasti arī aptuveni 6 kilogrami gamma-butirolaktona, 3,4 kilogrami nātrija oksibutirāta un vairāk nekā kilograms ekstazī grupas vielu.

Jau ziņots, ka pagājušā gadā Valsts policija konstatējusi astoņus marihuānas audzēšanas gadījumus, turklāt policija secināja, ka augusi jauniešu interese par marihuānas apriti. “Ar marihuānas apriti saistīto jautājumu pieejamība plašsaziņas līdzekļos paralēli sociālekonomiskajiem apstākļiem valstī potenciāli veicina iedzīvotāju interesi par minētā rakstura nelikumīgajām darbībām, it īpaši jauniešu vidū. Šis jautājums ir īpaši aktuāls, ņemot vērā pašreizējās sabiedriskās aktivitātes marihuānas lietošanas dekriminalizācijas kontekstā,” savā pārskatā norādīja policija.

Policija secinājusi, ka pagājušā gadā narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgas aprites tendences joprojām saistītas ar narkotiku kontrabandu, proti, Latvija joprojām tiek izmantota kā tranzītvalsts narkotiku nelegālai apritei.

Pagājušā gadā joprojām pastāvēja Latvijas valsts piederīgo izmantošana, iesaistīšanās narkotiku pārvadāšanā – pamatā kokaīna kontrabandai no Dienvidamerikas uz Eiropas Savienības valstīm un Krieviju. Tā, piemēram, pērn martā policija aizturēja vīrieti, kurš automašīnā veda vairāk nekā 100 kilogramus hašiša no Spānijas caur Latviju uz Krieviju.

Pērn joprojām aktualitāti nezaudēja jaunu psihoaktīvo vielu aprite. Policijā secināts, ka pēc attiecīgo jauno vielu iekļaušanas Latvijā kontrolējamo narkotiku, psihotropo vielu un prekursoru sarakstos tās pakāpeniski pazūd no nelegālas aprites, bet to vietā parādās jaunas vielas, kas nav pakļautas likumdošanas kontrolei.

Pagājušā gadā kopumā reģistrēti 2749 ar narkotiskiem līdzekļiem saistīti noziegumi, kas ir par 812 jeb 41,9% vairāk nekā pērnā gada analoģiskā laika posmā. No tiem 718 noziegumi saistīti ar narkotiku iegādāšanos un glabāšanu, 604 saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu realizāciju, bet 1294 saistīti ar narkotisko un psihotropo vielu iegādāšanos un glabāšanu nelielos apmēros. Būtisks šo nodarījumu pieaugums skaidrojams ar aktīvu policijas darbu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+