×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Pērn policijas paraugoperācijā ieņemtā točka Rīgas centrā turpina darboties

alkohola_pudeles

Nelegālā alkohola tirgotava Rīgā, ko pērn paraugoperācijā ieņēma policijas specvienība, notiekošo arī filmējot, turpina darboties kā ierasts, novērojis laikraksts “Neatkarīgā”.

Apkārtējo māju iedzīvotāji jau esot samierinājušies – točka Ieroču ielā 6 Rīgā ir neiznīdējama.

Pagājušā gada jūnijā šī vieta kļuva ievērojama ar specvienības “Alfa” īstenoto operāciju. Lai policija varētu ievākt pierādījumus, dzīvoklis tika ieņemts triecienuzbrukumā. Pirmā stāva logam tika norautas restes, un policija ļergu tirgojošo večuku paņēma ciet ar visu mantu. Paraugoperācija pat tika filmēta.

Taču rudenī operāciju nācies atkārtot, jo tirdzniecība, kā večuks to jau bija solījis, turpinājās. Un arī tagad Ieroču ielā viss esot pa vecam – trešdien pārdesmit minūšu laikā točku apmeklējuši trīs klienti.

Turpat blakus atrodas nams, kurā mīt Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Taču pat sistemātiskā drošības dienestu klātbūtne točkas saimniekam un viņa piegādātājiem neesot nekāds drauds, nelegālā rūpala adrese gadiem paliek vecā.

“Kā tas nākas, ka to nekādi nevar likvidēt, patiešām ir jautājums policijai,” ar palīdzes starpniecību norādījusi Saeimas priekšsēdētāja.

Fakts, ka konkrētās adreses apkarošanā Valsts policijas panākumi ir vāji, Brasas iecirkņa priekšniekam Ivaram Čeveram nav noslēpums. Pret konkrēto točkas saimnieku celtais kriminālprocess nodots kriminālvajāšanai prokuratūrā. Taču večuks turpinot tirgoties, savukārt policija – viņu pieskatīt. Paņemt ciet nevarot, jo trūkst pierādījumu. Pārdots tiek tikai labi pazīstamiem klientiem.

Čevera atbildības zonā (no Elizabetes ielas līdz pat Juglai) darbojas arī daudzas citas točkas. Statistikas dati apliecina, ka policija patiešām cenšas traucēt to darbu. Šogad trīs mēnešos par tirgošanos sastādīti seši administratīvie protokoli, par iegādi 51, ierosināti divi kriminālprocesi, konfiscēti 1080 litru alkohola un 75 paciņas cigarešu.

Tomēr ar organizatoru noķeršanu policija palielīties nevar. Tie tikai pamainot pārdevēju, lai novērstu kriminālatbildības draudus par atkārtotu pieķeršanu, un šeptējoties tālāk. Vai arī tirgošanu uzticot grūtniecēm un jaunajām māmiņām, lai pieķeršanas gadījumā sods maigāks. Šī shēma gan biežāk tiekot izmantota narkotiku tirdzniecībā.

Kriminologs Andrejs Vilks, atsaucoties uz savulaik Pasaules veselības organizācijas veiktu pētījumu, Latvijas iedzīvotājus sauc par dzerošāko nāciju Eiropā, kas gadā vidēji patērē 13,4 litrus absolūtā alkohola katrs. Salīdzinājumam – Luksemburga tikai litru. Tas arī ir iemesls, kāpēc točkas ir faktiski neiznīdējamas – lērums alkoholiķu, dārgs legālais alkohols.

Lai problēmu atrisinātu, pēc kriminologa domām, pirmkārt, jaunā paaudze jāizglīto par dzeršanas postu jau bērnudārza vecumā. Savukārt ar radikālākiem līdzekļiem policijai talkā varētu nākt tiesas. Līdz šim Latvijā nav ieviesta prakse, ka īpašums, kurā darbojas točka, tiek atsavināts. Taču tiesām neviens neliedz ietvert spriedumos arī šādu soda mēru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+