Laukos
Meži

Meža atjaunošanas izmaksas pērn sarūk, kopšanas izmaksas turpina kāpumu 16

Foto: LVM

Pagājušajā gadā vidējās meža atjaunošanas izmaksas bija no 438 līdz 567 eiro uz vienu hektāru atkarībā no meža zemes kvalitātes grupas*, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Salīdzinājumam – 2016.gadā izmaksas bija robežās no 551 līdz 600 eiro uz hektāru, bet vēl gadu iepriekš – no 620 līdz 687 eiro.

Meža atjaunošanas izmaksās ietilpst augsnes sagatavošanas, stādu audzēšanas un stādīšanas izdevumi.

Pērn visaugstākās meža atjaunošanas izmaksas bija meža zemes pirmās kvalitātes grupas mežos (566,7 eiro/ha), bet viszemākās – otrās kvalitātes grupas mežos (437,8 eiro/ha), kas ir attiecīgi par 2,4% un 24,2% mazākas nekā gadu iepriekš.

Kā liecina CSP dati, tikmēr vidējās meža kopšanas izmaksas Latvijā pieaugušas gandrīz visās meža zemes kvalitātes grupās. Vidējās izmaksas bija no 227 līdz 288 eiro uz vienu hektāru. Vislielākās meža kopšanas izmaksas, kurās ietilpst meža agrotehniskā kopšana un jaunaudžu sastāva kopšana, bija pirmās kvalitātes grupas mežos – 287,9 eiro/ha, kas ir par 54,2% lielākas nekā 2016.gadā.

Pagājušajā gadā viena kubikmetra koksnes vidējās mežizstrādes izmaksas mazliet palielinājušās gan galvenajā cirtē, gan starpcirtē.

Galvenajā cirtē, kurā meža gabalu izcērt gandrīz pilnībā, salīdzinājumā ar 2016.gadu, izmaksas palielinājušās par 2,1% un bija 16,5 eiro. Starpcirtē (kopšanas, rekonstruktīvajā, sanitārajā), kurā cirti veic daļēji, izmaksas palielinājās par 2,0%, sasniedzot 20,8 eiro uz vienu kubikmetru.

Kopējās mežizstrādes izmaksas galvenajā cirtē un starpcirtē veido darbaspēka, transporta un pielietotās tehnikas izmaksas. Starpcirtē ciršanas darbus veic izlases veidā, tādēļ kopējās mežizstrādes izmaksas ir lielākas nekā galvenajā cirtē, kur ciršanu veic gandrīz pilnībā.

Plašāka informācija par vidējām meža atjaunošanas, kopšanas un mežizstrādes izmaksām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Mežsaimniecība”.

*1.meža zemes kvalitātes grupai pieder grīnis, purvājs. 2.meža zemes kvalitātes grupai pieder sils, viršu ārenis, viršu kūdrenis, slapjais mētrājs, slapjais damaksnis, slapjais vēris, slapjā gārša, niedrājs, dumbrājs, liekņa. 3.meža zemes kvalitātes grupai pieder mētrājs, lāns, mētru ārenis, mētru kūdrenis. 4.meža zemes kvalitātes grupai pieder damaksnis, vēris, gārša, šaurlapju ārenis, šaurlapju kūdrenis, platlapju ārenis, platlapju kūdrenis.

LA.lv