Ekonomika
Darbs un nauda

Pērnā gada budžeta deficīts bijis par 0,3 procentpunktiem lielāks nekā plānots0

Foto: Paula Čurkste/LETA

2018.gada budžeta deficīts bijis 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb par 0,3 procentpunktiem lielāks nekā plānots, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajos grozījums Latvijas Stabilitātes programmā 2019.-2022.gadam.

Gatavojot Stabilitātes programmu, kas Eiropas Komisijā tika iesniegta šā gada 15.aprīlī, FM savā novērtējumā paredzēja, ka vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā būs 0,7% no IKP. Tomēr atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) publicētajai informācijai par vispārējās valdības budžeta deficīta un parāda rezultātiem par 2018.gadu, Latvijas vispārējās valdības budžeta deficīts 2018.gadā bija 1% no IKP. Savukārt, vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds 2018.gada beigās bija 35,9% no IKP.

Attiecīgi, 2018.gada vispārējās valdības budžeta deficīts, kas ir ietverts Stabilitātes programmā, ir par 0,3 procenta punktiem mazāks nekā CSP apkopotie provizoriskie 2018.gada rezultāti.

FM skaidroja, ka būtiskākās atšķirības pamatā ir saistītas ar negatīvāku nekā sākotnēji novērtēts atsevišķu vispārējās valdības sektorā klasificēto kapitālsabiedrību darbību – 0,18% no IKP, zemāku nekā iepriekš prognozēts Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu pašvaldību īstenotajos ES struktūrfondu projektos – 0,12% no IKP, kā arī atšķirībām metodoloģijā, kas tika izmantotas solidaritātes nodokļa pārrēķinā no naudas plūsmas uzskaites principa uz uzkrājumu uzskaites principu – 0,12% no IKP.

Ministrijā atzina, ka Stabilitātes programmā ietvertā 2018.gada vispārējās valdības budžeta deficīta novērtējuma atšķirība ir vērtējama kā būtiska, tāpēc lai nodrošinātu Stabilitātes programmā ietverto fiskālo rādītāju konsekventu atspoguļošanu, FM sagatavoja grozījumus Stabilitātes programmā, kas 14.maijā tiks iesniegti Eiropas Komisijā.

Vienlaikus FM uzsvēra, ka iemesli, kas noteica izmaiņas 2018.gada fiskālajos rādītājos, nerada ietekmi uz turpmāko gadu fiskālajiem rādītājiem, tāpēc grozījumi Stabilitātes programmā nemaina turpmāko gadu fiskālās prognozes.

Iepriekš prognozētais fiskālās attīstības scenārijs paliek nemainīgs un tas paredz vispārējās valdības budžeta deficītu 2019.gadā 0,5% no IKP, 2020.gadā – 0,4% no IKP, 2021.gadā – 0,2% no IKP, bet 2022.gadā – 0,3% no IKP.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Traucējumi “SEB bankas” pakalpojumu izmantošanā novērsti
20 stundas
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Eiropas Komisija atbalstījusi dzelzceļa elektrifikācijas projektu pilnā apmērā
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
OIK sāga: Saeimā norāda uz informāciju, kas var novest pie jaunām “krimināllietām”
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru
Intervija 45 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir”
50 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
3 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
24 minūtes