×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
27. oktobris, 2016
Drukāt

“Pērs Gints” jaunā laikmetīgā baleta izrādē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

28. oktobrī Latvijas Nacionālajā baletā gaidāma šīs sezonas pirmā pirmizrāde. Slovēnijas Nacionālā teātra Mariborā baleta mākslinieciskais vadītājs Edvards Klugs iestudējis jaunu versiju par Henrika Ibsena radīto dēkaini Pēru Gintu. Viņa vadībā tapis jauns laikmetīgais balets, kurā izmantota norvēģu komponista Edvarda Grīga mūzika. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, diriģents –  Farhads Stade.

Slovēnijas Nacionālā teātra Mariborā baleta mākslinieciskais vadītājs Edvards Klugs pēdējo desmit gadu laikā guvis plašu starptautisku atzinību. Kā horeogrāfs viņš cieši sadarbojies ar Štutgartes baletu, Cīrihes baletu, Nīderlandes Dejas teātri un citām baleta kompānijām. Horeogrāfs saņēmis balvas Varnā, Maskavā, Hannoverē, Nagojā, Belgradā un Sarajevā, 2010. gadā bijis nominēts Krievijas teātra balvai “Zelta maska”. 2014. gadā starptautiskais dejas žurnāls “Tanz” atzina viņu par “nākotnes cerību horeogrāfijā”. Viņš saņēmis Slovēnijas augstākos apbalvojumus kultūras jomā – Prešerena fonda balvu 2005. gadā un “Glazer Charter” balvu 2008. gadā. Tomēr tieši “Pērs Gints” bijis pirmais iestudējums viņa karjerā.

Baleta iestudējumu “Pērs Gints” Edvards Klugs radījis, iedvesmojoties no Henrika Ibsena pasaulslavenās drāmas un Edvarda Grīga mūzikas. Dēkainis un laimes meklētājs Pērs Gints pēc daudziem piedzīvojumiem tālās pasaules malās kā vecs vīrs atgriežas mājās, kur viņu vienmēr gaidījusi uzticīgā Solveiga.

“Pētot Ibsena tekstus un Grīga mūziku, man nācās pārvarēt šķēršļus, lai šīs abas pasaules apvienotu jaunā laikmetīgā baletā “Pērs Gints”,” saka horeogrāfs. “Ibsena drāma dzejā rada noslēgtu Visumu, savienojot reālo pasauli un Pēra iztēli, kamēr Grīga mūzika neatkarīgi no Ibsena drāmas veido savas impresionistiskas ainas. “Pērs Gints” manā interpretācijā ir cieši saistīts ar Ibsena vēstījumu.”

Lai veicinātu dinamisku un loģisku sižeta attīstību, iestudējuma libretā tā horeogrāfs izmantojis ne tikai Ibsena lugai radīto mūziku, bet arī citas populāras Grīga kompozīcijas – klavierkoncertu, instrumentālo kamermūziku un vairākas miniatūras. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš norāda, ka, klausoties iestudējuma mūziku, klausītāji piedzīvos pārsteigumu, un uzsver, ka iestudējumam būs dziļa pēcgarša. Mūziku atskaņos LNO orķestris, par vērienīgumu gādās LNO kora dziedājumi, klavieru solo un lugas teksta fragmenti norvēģu valodā. Izrādes scenogrāfs ir Marko Japels, kostīmu mākslinieks – Leo Kulašs, gaismu mākslinieks – Tomažs Premzls.

Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis teic, ka Edvarda Kluga iestudētais laikmetīgais balets būs jauna versija par “Pēru Gintu”. Titullomu atveidos Arturs Sokolovs, Antons Freimans vai Kristaps Jaunžeikars. Solveigas lomā – Alise Prudāne, Annija Kopštāle vai Jūlija Brauere. Citās lomās – Baiba Kokina, Viktorija Jansone, Elza Leimane, Sabīne Guravska, Laine Paiķe, Andris Pudāns, Raimonds Martinovs, Viktors Seiko un citi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+