×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

Personalizētā medicīna – sirds un asinsvadu saslimšanas risku izpēte ģenētiskā līmenī (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Kā uzzināt savus iedzimtos sirds un asinsvadu saslimšanas riska faktorus?

Latvijā sirds un asinsvadu slimības ir biežākais nāves cēlonis. Katrs no mums, kurš apzinās, ka viņa dzimtā kāds ir slimojis ar šis grupas slimībām, vēlas būt drošs, ka savā un savas ģimenes labā ir darījis visu iespējamo, lai šos riskus novērstu vai vismaz samazinātu. Bet, kā lai zina, kādas lietas tieši būtu jāievēro katram indivīdam, lai samazinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām? Klīnika Premium Medical ir pirmā klīnika Latvijā, kas piedāvā personalizētu sirds un asinsvadu slimību novērtēšanas testu, kas apvieno šo slimību ģenētiskos rādītājus ar indivīda dzīves veidu un paradumiem. Bet, pats galvenais – klīnikas speciālisti klientam saprotamā valodā izskaidro ģenētisko analīžu rezultātus un iesaka, ko turpmāk darīt tieši konkrētajam pacientam, lai šos riskus samazinātu.

“Satraucošs ir fakts, ka pacientu vecums, kuri saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām arvien samazinās. Tā galvenais iemesls ir neveselīgs dzīves veids. Labās ziņas ir tās, ka gandrīz 80% no priekšlaicīgiem sirds infarktiem un smadzeņu insultiem var tikt novērsti, ievērojot individuālus profilaktiskos norādījumus. Profilakses stūrakmeņi ir veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes un izvairīšanās no tabakas izstrādājumiem. Arī ģenētikai ir svarīga loma slimību profilaksē un novēršanā jo slimības attīstības pamatā ir izmaiņas gēnos. Tomēr šīs izmaiņas nav vienīgais faktors, jo samazināts vai palielināts sirds un asinsvadu slimību risks pārsvarā izriet no indivīda dzīves veida un izvēlēm, kuras tiek izdarītas. Tādēļ klīnikā Premium Medical piedāvājam pirmo sirds un asinsvadu slimību ģenētisko testu, kas apvieno ģenētiskos un vides faktorus un ļauj ārstam piedāvāt precīzākus risinājumus indivīda dzīves veida maiņai, lai novērstu testā atklātos riskus,” stāsta klīnikas Premium Medical speciāliste dr. Aija Šnikvalde.

Ģenētiskais tests apvieno indivīda sirds un asinsvadu saslimšanu ģenētiskos rādītājus ar indivīda dzīves veidu un sniedz ziņas par farmakogenomiku un nutrigenomiku jeb medikamentu un uztura mijiedarbību ar indivīda gēniem. Tests tiek veikts pie ģimenes ārsta, pacientam visērtākajā laikā. Tā norise ir pavisam vienkārša – tiek paņemts pacienta siekalu paraugs un asins analīžu rezultāti, kā arī noskaidroti pacienta dzīves stila ieradumi un  ģimenes anamnēze. Šāds profilaktisks tests tiek īpaši rekomendēts sekojošām indivīdu grupām:

–     Jūsu pirmās pakāpes asinsradiniekiem ir kāda no sirds un asinsvadu slimībām

–     Jums ir augts holesterīna līmenis

–     Jums ir diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts

–     Jums ir diagnosticēta hipertensija (paaugstināts asinsspiediens)

–     Jūsu ārsts rekomendē veikt šo testu

–     Jūs vēlaties pārskatīt savu dzīves veidu un tā ietekmi uz Jūsu sirds veselību

“Pats svarīgākais, lai saņemot šāda testa rezultātus, pacients saprot, kādus riskus tie uzrāda, un kā, izmainot savu dzīvesveidu un paradumus, šos riskus var mazināt. Svarīgi, lai ārsts pacientam paskaidro, kas ir tās aktivitātes, kuras viņš profilaktiski var veikt pats – kādus pārtikas produktus sākt lietot uzturā vairāk un no kādiem izvairīties, kādus vingrinājumus veikt un ko mainīt savos ikdienas paradumos. Ikdienā mēs bieži dzirdam – jāēd veselīgāk un vairāk jānodarbojas ar sportu, bet tie kļuvuši par tik vispārīgiem apgalvojumiem, ka bieži vien tos vairs nedzirdam. Šī testa rezultāti piedāvā tieši konkrētajam pacientam ieteiktus profilaktiskos veselības uzlabošanas veidus, apvienojumā ar padziļinātu ārsta konsultāciju pacientam saprotamā valodā,” uzsver Aija Šnikvalde.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kardiologs no Stradiņiem Atbildēt

    Galvenais samaksājiet par šo bezjēdzīgo testu, kuru nozīmē un pēc tam lēmumus pieņems ārsti nejēgas!

Draugiem Facebook Twitter Google+