Foto: Youtube.com

Pēta noslēpumainu pakāpju piramīdu, kas senāka par Gizu 0

Arheologi, kas strādā pie senās Edfu pilsētas Dienvidēģiptē, atklājuši 4600 gadus vecu pakāpju piramīdu, kura tādējādi ir vismaz vairākas desmitgades senāka par lielo Gizas piramīdu, ziņo portāls livescience.com

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Šī pakāpju piramīda ir viena no septiņām tā dēvētajām “provinces” piramīdām un reiz bijusi aptuveni 13 metrus augsta, bet laikazobs to nodeldējis līdz piecu metru augstumam. “Provinces piramīdas” ir izmētātas pa visu Ēģiptes centrālo un dienvidu daļu, nevienai no tām nav iekštelpu, tādējādi neviena nav paredzēta apbedīšanai, bet to celtniecības mērķis ir noslēpumā tīts. Iespējams, tās tikušas izmantotas kā simboliski valdnieka varas monumenti.

Zinātnieki jau agrāk zināja par kādas senas celtnes eksistenci netālu no Edfu, taču tā nebija tikusi atrakta, pirms Čikāgas universitātes Austrumu institūta zinātnieku grupa nesāka strādāt šajā apvidū 2005.-2010. gada ekspedīcijās. Celtnes, kura bija paslēpta smiltīs un mūsdienu atkritumos, īstā būtība bija aizmirsusies arī mūsdienu ēģiptiešiem; viņi to uzskatījuši par kāda vietējā musulmaņu svētā kapavietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arheologu pētījumi liecina, ka sākotnēji pie piramīdas tikuši likti ziedojumi, bet nepilnus 50 gadus pēc tās uzcelšanas – proti, vienlaikus ar darbu sākšanos pie Gizas piramīdas – septiņas mazās piramīdas pamestas. Visticamāk, tas liecina par tābrīža centrālās varas – faraona Heopsa – pārliecību, ka Dienvidēģipte ir politiski droša un visus spēkus var koncentrēt Memfisā, kas daudzus gadsimtus bija Ēģiptes centrs.

Iespēja izpētīt Edfu arheologiem ir nozīmīgs ieguvums, pasvītro Austrumu institūta vadība, jo tā ir viena no vislabāk saglabātajām Ēģiptes senpilsētām, viena no nedaudzajām, kurā vairākus gadu tūkstošus ilga vēsture saglabājusies nesajauktos slāņojumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.