×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. februāris, 2014
Drukāt

Pēta noslēpumainu pakāpju piramīdu, kas senāka par Gizu

Foto: Youtube.comFoto: Youtube.com

Arheologi, kas strādā pie senās Edfu pilsētas Dienvidēģiptē, atklājuši 4600 gadus vecu pakāpju piramīdu, kura tādējādi ir vismaz vairākas desmitgades senāka par lielo Gizas piramīdu, ziņo portāls livescience.com

Šī pakāpju piramīda ir viena no septiņām tā dēvētajām “provinces” piramīdām un reiz bijusi aptuveni 13 metrus augsta, bet laikazobs to nodeldējis līdz piecu metru augstumam. “Provinces piramīdas” ir izmētātas pa visu Ēģiptes centrālo un dienvidu daļu, nevienai no tām nav iekštelpu, tādējādi neviena nav paredzēta apbedīšanai, bet to celtniecības mērķis ir noslēpumā tīts. Iespējams, tās tikušas izmantotas kā simboliski valdnieka varas monumenti.

Zinātnieki jau agrāk zināja par kādas senas celtnes eksistenci netālu no Edfu, taču tā nebija tikusi atrakta, pirms Čikāgas universitātes Austrumu institūta zinātnieku grupa nesāka strādāt šajā apvidū 2005.-2010. gada ekspedīcijās. Celtnes, kura bija paslēpta smiltīs un mūsdienu atkritumos, īstā būtība bija aizmirsusies arī mūsdienu ēģiptiešiem; viņi to uzskatījuši par kāda vietējā musulmaņu svētā kapavietu.

Arheologu pētījumi liecina, ka sākotnēji pie piramīdas tikuši likti ziedojumi, bet nepilnus 50 gadus pēc tās uzcelšanas – proti, vienlaikus ar darbu sākšanos pie Gizas piramīdas – septiņas mazās piramīdas pamestas. Visticamāk, tas liecina par tābrīža centrālās varas – faraona Heopsa – pārliecību, ka Dienvidēģipte ir politiski droša un visus spēkus var koncentrēt Memfisā, kas daudzus gadsimtus bija Ēģiptes centrs.

Iespēja izpētīt Edfu arheologiem ir nozīmīgs ieguvums, pasvītro Austrumu institūta vadība, jo tā ir viena no vislabāk saglabātajām Ēģiptes senpilsētām, viena no nedaudzajām, kurā vairākus gadu tūkstošus ilga vēsture saglabājusies nesajauktos slāņojumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+