Foto – Aija Geida

Pētām gaisa mitrinātājus 0

Nav lielāka diskomforta, kā rītos pamosties ar sausu, nedaudz aizliktu degunu, aizpampušām acīm un sajūtu, ka esi gluži vai izkaltēts. Jutīgākiem cilvēkiem šādās telpās paliek ne vien sausa āda, bet arī parādās nieze. Šai problēmai ir vienkāršs risinājums – iegādāties gaisa mitrinātāju!

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Visus gaisa mitrinātājus var iedalīt trīs grupās – tie, kas darbojas pēc karstā tvaika/aukstā gaisa iztvaicēšanas principa, ultraskaņas un kompleksās ierīces. Izmēģinājām visus, lai varētu pārliecināties, ar kuru no tiem telpā vispatīkamāk uzturēties. Izvēlētās ierīces cenu grupa – vidēja, lai tā pieejama ikvienam lietotājam.

 

Lupata nelīdz

Dzīvokļos ar centrālo apkuri vai arī moderni nosiltinātās mājās ziemā gaiss lielākoties ir ļoti sauss. Ir gana daudz cilvēku, kam tas sagādā nepatīkamas sajūtas, no rīta tā vien gribas atkal un atkal mazgāt seju ar vēsu ūdeni, izskalot un ieeļļot degunu (ziemā ļoti ieteicama procedūra, tik jāiemācās to pareizi darīt!), ieziest ķermeni ar aromātisku mitrinošo krēmu. Bet šie pasākumi palīdz vien līdz nākamajam rītam, kad viss jāsāk no jauna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt regulāra uzturēšanās sausā gaisā paātrina novecošanos, kas biedē gandrīz jebkuru sievieti. Savukārt sausa āda un gļotāda mazina organisma spējas pretoties slimību izraisītājiem.

Daži uzskata, ka bieža telpu vēdināšana, slapja lupata vai bļoda ar ūdeni uz radiatora atrisina šo problēmu. Ja ar higrometru izmēra telpas mitrumu pirms un pēc šādām darbībām, diemžēl nākas secināt, ka iegūtais efekts ir niecīgs.

 

Lai ērti lietot

Lai gan gaisa mitrinātāji savā starpā būtiski atšķiras, to lietošanas ērtums ir gana līdzīgs, tālab paliek vien nianses, kuras vērts precizēt, iegādājoties šāda veida elektroiekārtu.

Visbiežāk gaisa mitrinātāju lieto naktī, kad visvairāk izjūtama sausā gaisa nelabvēlīgā iedarbība, tāpēc ļoti būtisks parametrs – ierīces trokšņu līmenis.

Ja, laižoties miegā, jāklausās mitrinātāja burbuļošanā, iespējams, labāk tomēr gulēt klusumā. Tāds aparāts ātri vien nokļūs kādā tālākā kaktā. No šāda viedokļa ultraskaņas mitrinātāji ir visklusākie, bet karstā tvaika – vistrokšņainākie.

Diemžēl daudzi ražotāji pat nenorāda trokšņu līmeni decibelos.

Otrs svarīgākais radītājs – ūdens rezervuāra ietilpība. Ja ik pa laiciņam ūdens jāpielej, mitrināšana prasa pārāk daudz uzmanības, kas mūsdienu steidzīgajā ritmā spēj radīt diskomfortu. No pieredzes varu teikt, ka ierīci, kam rezervuāra ietilpība ir vismaz 5 litri, tomēr ir gana ērti lietot, jo tai ūdens jāpapildina vien reizi trijās diennaktīs (ja nav liela telpa). Protams, šo preču ekskluzīvajā galā ir daudz dažādu ekstru, bet lietošanas ērtumam būtiski ir tikai šie divi lielumi – troksnis un ietilpība. Tāpēc neapskatīšu gaisa mitrinātājus ar dažādiem speciālajiem filtriem alerģijas slimniekiem, kuri tirgū pašlaik pieejami salīdzinoši plašā klāstā.

Reklāma
Reklāma

 

Kam lielāks komforts?

Gaisa mitrinātājs ir paveicis savu uzdevumu, ja telpā ir patīkams, viegli mitrs gaiss, bet ierīces darbība nav jūtama. Mūsu organismam nepatīk ekstrēmi apstākļi, mājas ir vieta, kurai jāsniedz miers un komforts. Tāpēc mitrinātājus testēju tieši no šāda viedokļa – kādā mērā tie palielina komforta līmeni, neizjaucot pierasto mājas mieru.


• Karstā tvaika mitrinātāji testā izgāzās, jo tie telpu uzkarsē, radot iespaidu, ka esi nonācis pirtī. Jo īpaši šī sajūta pastiprinās, ja ierīce darbojas mazā dzīvojamajā istabā. Arī darbības princips primitīvs – kā tējkannai, kas ūdeni uzkarsē, un tad tvaiki izplūst telpā. Kad viss no rezervuāra iztvaicēts, ierīce automātiski izslēdzas. Ja vēl šādam mitrinātājam nav iespējams regulēt tvaika intensitāti, var pat norasot sienas, un tā no viena grāvja iegāžamies nākamajā, radot problēmas ar pelējumu. Cena šādai tējkannai ir no 14 līdz 20 latiem, kas nudien neatmaksājas, jo, pieliekot vēl 5 – 10 latus, jau var iegādāties ultraskaņas mitrinātāju, kas lietošanā ir daudz ērtāk, un sniedz lielāku komfortu.

Uz aukstā gaisa mitrinātājiem šī kritika gan neattiecas. Tie darbojas pēc dabīgās iztvaikošanas principa – rezervuārā ielieto ūdeni no iztvaicēšanas elementiem ventilators vienmērīgi izkliedē pa visu telpu, bet cenas tiem sākas ar 60 – 80 latiem.

Šie mitrinātāji lielākoties aprīkoti ar dažādiem filtriem, kas aiztur ziedputekšņus, baktērijas, un tie ik pa 3 – 4 mēnešiem jānomaina, tāpēc jārēķinās ar papildu izdevumiem lietošanas laikā – 7 – 10 latiem. Turklāt cīņa par sterilitāti mūsu sadzīvē ir riskanta, jo visi antibakteriālie līdzekļi veicina arī pretinieka mutācijas – baktērijas kļūst gudrākas, spēj izdzīvot arī sūros ap­stākļos, veidojas rezistence, kuras dēļ daudzas antibiotikas nopietnu saslimšanu gadījumos vairs nepalīdz. Jāpiebilst, ka ir arī ierīces, kurās apvienoti karstā tvaika un aukstā gaisa režīmi, bet tās maksā 80 un vairāk latu.

 

 

• Ultraskaņas mitrinātāji strādā klusi un nemanāmi. Darbības princips – ūdens no rezervuāra nonāk uz virsmas, kas vibrē augstā frekvencē, un sadalās mikroskopiskās pilītēs, kuras ventilators izkliedē pa visu telpu.

Iegādājoties jānoskaidro, cik plašas ir mitruma intensitātes regulēšanas iespējas. Testējamajam modelim bija 13 iedaļas, tāpēc to var viegli pielāgot jebkurai telpai.

Rezervuāra ietilpība – 5 litri, praksē tas nozīmē, ka ūdens jāpapildina ik pēc 3 diennaktīm, ja neieslēdz uz pilnu jaudu. Ērti darbināms, telpā rada dabīgu, viegli mitru gaisu, tieši tādu, pie kāda esam pieraduši pārējos gadalaikos, tāpēc šo var uzskatīt par labāko variantu dzīvojamā istabā. Vienīgais mīnuss – ja mitrinātāju darbina ar maksimālo jaudu, kad no tā veļas auksta tvaika mākonis, ūdens daļiņas tādā intensitātē nevis vienmērīgi izplatās pa telpu, bet gan daļa arī nokrīt pārdesmit centimetru rādiusā ap ierīci.

Jāpiebilst gan, ka reti kad gaiss ir tik sauss, ka nepieciešams mitrināt tādā intensitātē. Cena ļoti pieejama – sākot no 25 latiem. Ir arī gudrie ultraskaņas mitrinātāji ar iebūvētu mērītāju, kuri nodrošina telpā vienmērīgu mitruma līmeni visas dienas garumā. Tie gan maksā krietni dārgāk, sākot no 69 latiem.

 

 

 

• Kompleksās ierīces – gaisa jonizētāji vai attīrītāji ar mitrināšanas funkcijām. Divas nedēļas izmēģināju jonizētāju, kuram ir arī mitrināšanas funkcija. Ja to vērtē pēc šajā eksperimentā noteiktajām prasībām – cik dabīga, mums pierasta un komfortabla vide veidojas, secinājums ir mulsinošs: gaiss kļuvis mākslīgi tīrs, ar mazliet neparastu smaržu. Ierīce ir tikai vidēji klusa, ne tik skaļa kā tējkanna, bet līdz ultraskaņai tai vēl tālu…

Ja telpu nevar vēdināt, iespējams, šis ir labs variants, bet daudz labāk šķiet izvēdinātā telpā uz nakti ieslēgt ultraskaņas ierīci, nevis dārgo jonizētāju (tie maksā virs 150 latiem), kas mākslīgi atjauno sasmakušu gaisu.

 

 

SVARĪGI

Mitrinātājā var liet tikai attīrītu ūdeni, citādi ierīce aizaug kā tējkanna, un jāveic speciāli atkaļķošanas pasākumi, lai to atkal varētu darbināt. Turklāt telpā uz mēbelēm var veidoties nosēdumi.

UZZIŅA

• Ar gaisa mitrināšanu ir jāuzmanās tiem, kam alerģija pret putekļu ērcītēm, jo šie nejaukie kukainīši mitrās telpās vairojas krietni ātrāk un var pastiprināti kairināt jutīgu ādu.

• Mitrināt var tikai siltu telpu (vismaz +20 °C), jo vēsā papildu mitrums rada pelējuma draudus, kā arī savairojas dažādi citi mikroorganismi, kas alerģiskiem cilvēkiem var izraisīt astmas paasināšanos un citas reakcijas.

• Lai cilvēks justos komfortabli, telpas mitrumam jābūt 40 – 55 % robežās.

• Gaisa mitrinātāju jauda vidēji ir 20 W: ja ierīce darbojas nepārtraukti, elektrības rēķins kļūst lielāks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.