×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. septembris, 2015
Drukāt

Pētera Avena porcelāns apskatāms Ventspilī

Foto: LETAFoto: LETA

Ventspils Livonijas ordeņa pils izstāžu zālē apskatāma “Porcelāna kolekcija. Rīgas mākslas porcelāns (1925-1940) Pētera Avena krājumā”, aģentūrai BNS pavēstīja Ventspils muzeja pārstāve Inese Māla.

Porcelāna kolekcija Ventspilī būs apskatāma no 3. septembra.

Kolekcionārs Pēteris Avens savācis mākslinieciski augstvērtīgu Rīgas mākslas porcelāna kolekciju, un ar to tiek iepazīstināti Latvijas reģionu skatītāji.

Porcelāna ražošana Rīgā sākās jau 19.gadsimta vidū, kad Maskavas forštatē tika nodibināts krievu uzņēmēja Sidora Kuzņecova uzņēmums, bet kopš 1886.gada darbojās vācu rūpnieka Jakoba Jesena fabrika. Porcelāna ražošanas attīstību Latvijā veicināja vietējās izejvielas un ostas, kas nodrošināja gatavās produkcijas eksportu.

20.gadsimta 20.gadu sākumā jaunajā neatkarīgajā Latvijas Republikā latviešu mākslinieki pievērsās domai par nacionālas idejas apgarotas un stilistiski vienotas priekšmetiskās vides izveidi. 1925.gadā trīs mākslinieki – gleznotāji Romans Suta un Aleksandra Beļcova un grafiķis Sigismunds Vidbergs – nodibināja porcelāna apgleznošanas darbnīcu “Baltars, kas pastāvēja tikai līdz 1928.gada beigām, tomēr tā vērtējama kā mūsu klasiskā modernisma ieguldījums 20.gadsimta mākslas vēsturē. 30.gados Rīgā darbojās vēl divas porcelāna apgleznošanas darbnīcas – “Burtnieks” (1929-1939) un “Ripors” (1933-1934). Par galveno tēmu kļuva daudzveidīgas tautas dzīves ainas, tautudēli un tautumeitas, kompozīciju sērijas pēc tautasdziesmu motīviem tautiskā romantisma garā. 1934.gadā nodibināta akciju sabiedrība “M.S.Kuzņecovs”.

Mūsdienās porcelāna fabrikas Rīgā vairs neeksistē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+