Kultūra
Mūzika

Pētera Vaska festivāls Cēsīs0


Ansamblis “Trio Palladio”.
Ansamblis “Trio Palladio”.
Foto – Jānis Deinats

Vidzemes koncertzāle “Cēsis” 7. aprīlī aizsāk jaunu festivālu “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” un aicina uz pirmo festivāla koncertu, kurā skanēs Vaska instrumentālā kamermūzika, ko dzirdēsim koncertzāles rezidējošā ansambļa “Trio Palladio” izpildījumā.

Ansamblī apvienojušies trīs “Lielās mūzikas balvas” laureāti – vijolniece Eva Bindere, čelliste Kristīne Blaumane un pianists Reinis Zariņš. Šajā koncertā viņu interpretācijā skanēs emocionāli aizraujošais trio “Episodi e canto perpetuo”, kā arī “Castillo interior”, bet Vaskam tik tuvās Latvijas dabas ainavas mūzikā atklāsies skaņdarbos “Zaļā ainava” un “Līdzenuma ainavas”.

Tas nav nejauši, ka komponista festivāla norises vieta ir Cēsis un tieši aprīlis, jo Vaska mūzika koncertzāles veidotajās programmās skanējusi bieži, un tā šai zālei ļoti piestāv. Un vēl par komponistu teic, ka viņš ir dabas, ne bruģa cilvēks, jo māk priecāties par visiem gadalaikiem, bet pavasara atgriešanās brīnumu svin īpaši. Komponists dzimis 16. aprīlī, un viņa mūzikas pirmais festivāls norit īsi pirms un neilgi pēc šā datuma. “Pēteris Vasks ir visvairāk atskaņotais latviešu komponists ārvalstīs. Viņa radītā mūzika skan lielākajās koncertzālēs, labāko mūziķu izpildījumā visā pasaulē. Mēs vēlamies, lai Latvijā par Vaska mūzikas mājvietu kļūtu koncertzāle “Cēsis” un viņa mūzikas cienītāji ik gadu aprīlī var pulcēties šeit, lai atkal un atkal baudītu pārpasaulīgo skaņdarbu burvību. Pirmā festivāla koncertos skanēs tikai un vienīgi Vaska mūzika. Turpmākajās programmās iecerēts iekļaut arī Vaskam radniecīgu un nozīmīgu komponistu skaņdarbus,” festivāla ideju atklāj koncertzāles “Cēsis” mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Festivāla programmu veidojis pats komponists. Viņš būs klātesošs arī visos koncertos, un klausītājiem būs iespēja Pēteri Vasku sastapt, ar viņu runāt pirmskoncerta sarunās. “Satraukumā un nepacietībā gaidu mūsu satikšanos! Latvija man ir mīļa, bet ir dažas vietas, kas ir īpaši tuvas, un viena no tādām ir Cēsis. Tepat netālu – Ķempju pagastā – ir manas mātes dzimtā vieta, bet Amatciemā jau vairākus gadus izdzīvoju skaistās vasaras un bieži varu baudīt augstvērtīgus koncertus Cēsu koncertzālē. Piedāvājums sadarbībai, veidojot jaunu festivālu, mani ļoti iepriecināja. Kuram komponistam gan nepatīk, ja viņa mūziku atskaņo. Mūziku mēs radām klausītājam, un, ja tā netiek spēlēta, tad ir mirusi. Tai jāskan, tai jābūt iespējai uzrunāt klausītājus. Mans galvenais iedvesmas avots vienmēr ir bijusi mūsu zeme, tauta, arī tās vēsture. Priecāšos, ja manā mīlestībā un ticībā radītie skaņdarbi uzrunās arī jūs,” teica komponists.

Festivāla klausītāji aicināti uz trīs koncertiem – 7. aprīlī skanēs instrumentālā kamermūzika ansambļa “Trio Palladio” atskaņojumā, 12. aprīlī – kormūzika ar jauniešu kori “Kamēr…”, bet festivālu vainagos simfoniskās mūzikas koncerts ar “Sinfonietta Rīga” somu diriģenta Juhas Kangasa lasījumā 28. aprīlī, kas atskaņos Vijoļkoncertu un simfoniju “Balsis”.

Trīs koncertos klausītājiem būs iespēja klausīties 70. gadu vidū tapušo kordziesmu “Māte Saule” un noslēpumaino “Trīs skatieni”, būs 80. gadu trakā “Zīles ziņa” un emocionāli aizraujošais trio “Episodi a canto perpetuo”, kā arī 90. gadu šedevri “Mūsu Tēvs”, “Dona nobis pacem” un Gidonam Krēmeram rakstītais vijoļkoncerts “Tālā gaisma”, ko festivālā spēlēs Zviedrijā dzīvojošais britu vijolnieks Hugo Tičati, kas labi zina Vaska darbus. Baudīsim dabasskatus ar “Līdzenuma ainavām” gan klaviertrio, gan kora versijā, būs arī “Zaļā ainava” un Mātes Terēzes godinājums.

 

Vidzemes koncertzāle “Cēsis”:

7. IV 19.00 instrumentālā kamermūzika

12. IV 19.00 kormūzika

28. IV 19.00 simfoniskā mūzika

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10 līdz 20

LA.lv