×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. maijs, 2013
Drukāt

Pēterburgas publika augstu novērtējusi Nacionālā teātra profesionālismu

foto - publicitātesfoto - publicitātes

Latvijas Nacionālais teātris ir atgriezies no viesizrādēm Pēterburgā, kur ar izrādēm „Izrāde „Gals”” un „Vecene” piedalījās VII Starptautiskajā teātra festivālā „Aleksandrinskijs” (Александринский), kā arī leģendārā Aleksandras teātra (Александринский театр) jaunās zāles „Aleksandras Jaunā skatuve” atklāšanā.

Kā norādīja Aleksandras teātra mākslinieciskais vadītājs Valērijs Fokins –Latvijas Nacionālajam teātrim bija īpašs gods būt pirmajam ārzemju teātrim, kas spēlē šajā zālē un atklāj šo skatuvi. Līdz ar to Latvijas Nacionālā teātra tehniskajiem darbiniekiem kopā ar Aleksandras teātra kolēģiem nācās rūpīgi apgūt zāles ļoti augstā līmeņa tehniskās iespējas.

18. maijā spēlētā izrāde „Izrāde „Gals”” tika uzņemta ar lielu interesi un saņēma īpašus komplimentus par formu, lai gan tās oriģinālo saturu visās niansēs citas valsts skatītājiem nebija viegli uztvert. Kā atzina režisors Elmārs Seņkovs: „Spēlēt šo izrādi ārzemju publikai ir ļoti interesanti, jo tās satura nianses katrā vietā tiek uztvertas atšķirīgi, tā vienmēr ir kā jauna izrāde. Viesizrāžu laikā grūti ir pārvērtēt tulkojuma nozīmi, tādēļ šoreiz liels paldies tulkotājam Dmitrijam Petrenko.”

19. maijā spēlētā Daniila Harmsa „Vecene” tika uzņemta ar lielām ovācijām. Izrādes režisors Vladislavs Nastavševs: „ Vest viesizrādēs uz Pēterburgu Daniilu Harmsu bija ļoti liels risks un izaicinājums, tas ir tas pats, ka kāds ārzemju teātris atbrauktu uz Rīgu ar „Skroderdienām Silmačos”. Tādēļ vēl jo lielāks prieks un gandarījums ir par to, ka izlutinātā un visnotaļ snobiskā Pēterburgas publika šo izrādi tik augstu novērtēja. Man bija jo īpašs prieks atgriezties savā alma mater, pilsētā, kurā esmu pavadījis 5 gadus un kuras vidi labi pazīstu, un šeit jau kā režisoram dzirdēt skaļos aplausus un „bravo!” saucienus.”

Pēc izrādes nevienam no aptaujātajiem skatītājiem nebija šaubu par to –„ tas ir vai nav Daniils Harms?”. „Vecene” tika raksturota kā spēcīga izrāde, kas bagātīgi raisa asociācijas un izjūtas. Tika slavēta īpašā izrādes atmosfēra. Režisors un teātra “Приют Комедианта” direktors Viktors Minkovs īpaši slavēja aktieru darbu, viņu augsto profesionalitāti, spēles iekšējo precizitāti, koncentrēšanos, smalkumu un gaumes izjūtu. Pazīstamais ukraiņu režisors Andrejs Žoldaks atzina, ka tas ir spilgts režisorisks teātris. Aleksandras teātra mākslinieciskais vadītājs Valērijs Fokins līdzās citiem komplimentiem novērtēja, ka izrāde nav palikusi tikai anekdošu līmenī, bet tiek atklātas reālas eksistenciālas bailes, un pats būtiskākais, ka tiek saglabāta Harmsa atmosfēra un dziļums.

Aleksandras teātris, kas ilgu laiku strādājis kā Aleksandra Puškina vārdā nosauktais Krievijas valsts akadēmiskais drāmas teātris, šobrīd atjauno savu vēsturisko nosaukumu, ko saņēmis par godu imperatora Nikolaja Pirmā sievai Aleksandrai Fjodorovnai. Aleksandras teātris ir senākais un tradīcijām bagātākais nacionālais teātris Krievijā. Par tā un līdz ar to arī Krievijas profesionālā teātra dibināšanas gadu tiek uzskatīts 1756.gads.

Savukārt Starptautiskā Nacionālo teātru festivāla tradīcija tika iedibināta 2006. gadā par godu Aleksandras teātra 250. sezonai. „Mūsu festivāls nav tikai teātra telpas integrācija, bet arī sava veida dažādu valstu nacionālo teātru radošā darbnīca, kuri par savu misiju uzskata seno tradīciju apvienošanu ar mūsdienīgu teātra procesu”- raksturojot festivālu, teicis Aleksandrijas teātra mākslinieciskais vadītājs Valērijs Fokins.

Latvijas Nacionālais teātris saņēma ielūgumu piedalīties festivālā ar divām OKartes Jaunās zāles izrādēm – Elmāra Seņkova „Izrāde „Gals”” un Vladislava Nastavševa „Veceni”, abas šīs izrādes ieguvušas augstu vērtējumu gan no teātra kritikas, gan skatītājiem Latvijā.

Šīs viesizrādes ir sākums Latvijas Nacionālā teātra un Aleksandrijas teātra sadarbības līgumam, kas paredz savstarpēju izrāžu, režisoru un mākslinieku apmaiņu uz savstarpējas paritātes principiem līdz 2018. gadam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+