×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. jūlijs, 2014
Drukāt

Pēteris Vasks: “Man ir apnikuši politiskie čīkstuļi.”
 (20)

Foto-LETAFoto-LETA

Jautājām inteliģences pārstāvjiem, kā vērtēsiet, par ko rudenī balsot Saeimas vēlēšanās.

Pēteris Vasks, 
komponists:

“Es neticu jaunajām partijām, kuras izveido uz vēlēšanu laiku. Īpaši traģikomiski ir tā sauktie politiķi, kuri aizgāja un tagad atgriežas. Protams, varbūt ir kāds gaišāks un ideālisma pilns cilvēks arī jaunajās partijās, taču skaidrs, ka tās nepārvarēs slieksni, tāpēc vēlētāju balsis būs izmestas vējā. Es izšķiršos par “Vienotību”, neskatoties uz to, ka dažas lietas viņos nesaprotu. Šis spēks ir sevi pierādījis, izvilcis valsti no dziļas krīzes un puslīdz labi ved mūs uz priekšu. Nav nekā svarīgāka kā apturēt mūsu nācijas izmiršanu. Politiķiem jāstrādā, lai mirstības rādītāji nebūtu aug­stāki par dzimstību, lai būtu sakārtota vide, lai būtu darba vietas, tad cilvēki neizbrauks. Man ir apnikuši čīkstuļi, tāpēc ir nepieciešami politiķi, kuri apzinās Latvijas vērtību, ceļ mūsu pašcieņu un ir lepni par valsti – lai viņi to parāda arī darbos. Taču mums katram ir jājautā pašam sev: ko es varu darīt Latvijas labā?”

 

Foto-LETAFoto-LETA

Indra Roga, aktrise un režisore:

“Protams, partijas deklarē savus virzienus, taču es skatos uz cilvēku – jūtu viņu vai ne. Galvenie ir darbi, ko šie cilvēki ir padarījuši. Savukārt priekšvēlēšanu kampaņas maina cilvēku attieksmi, nereti uz nepareizo pusi, jo lietas, kuras liekas, ka ir izdarītas, patiesībā nemaz tā var nebūt. Nezinu, kādā tieši veidā to var panākt, taču šobrīd svarīgākais ir valsts drošība, kur noteikti būtisks ir starptautiskais atbalsts. Tāpat gribētu, lai politiķi saprot, ka nevar sekot tikai cipariem – statistika neuzrāda visu, zem tās ir tikai viena daļa. Manuprāt, daudzi cilvēki Latvijā joprojām dzīvo ļoti slikti. Piemēram, nodokļu sistēma nav normāla – alga uz rokas krietni atšķiras no tās, kas ir uz papīra. Tas pats ar medicīnu – kāpēc sabiedrībai septiņas reizes gadā jārīko labdarības akcijas, lai varētu operēt bērnus!? Nepieciešami izglītoti un erudīti pedagogi, kuri spēj mācīt, nevadoties tikai pēc viena šablona. Jāsakārto izglītība un kultūra, tad radīsies idejas arī ekonomikai un pārējām lietām.”

 

 

 

 

Foto-LETAFoto-LETA

Māra Lāce, 
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vadītāja:

“Varētu teikt, ka esmu uzticīga vēlētāja atsevišķiem politiskajiem spēkiem. Man, protams, galvenais un noteicošais ir šā politiskā spēka attieksme pret kultūras jomu un izpratne par kultūras procesiem. Svarīgi, lai šiem cilvēkiem būtu izpratne par to, cik svarīga mazā, nacionālā valstī ir kultūra. Esmu biedrības “Laiks kultūrai” valdes locekle, un mēs skatāmies cauri partiju programmas, vērtējam tās, taču ir skaidrs, ka jāņem vērā arī iepriekš padarītais, ne tikai solījumi. Es ļoti gribētu redzēt partiju, kas spētu saprast, ka nelielā nacionālā valstī kultūrai ir jābūt vienai no prioritātēm. Tas veido gan Latvijas identitāti, gan dzīves kvalitāti, kas ir ārkārtīgi būtisks jēdziens. Redziet, mēs sakām, ka akcents būtu jāliek uz ekonomiku, taču tas ir tikai viens no līdzekļiem. Ir jādomā par cilvēka dzīves telpu, kas ir apkārt, un dzīves kvalitāti.”

 

 

 

Foto-LETAFoto-LETA

Evita Zālīte, 
operdziedātāja:

“Esmu viens no tiem cilvēkiem, kuri seko līdzi kampaņām un lasa politiskās programmas, taču bieži pēc balsošanas arī viļos. Svarīgākās lietas, pēc kurām vērtēju politiķus un kuras vajadzētu risināt, skar demogrāfisko problēmu valstī un atbalstu daudzbērnu ģimenēm. Skaidrs, ka situācija ir dramatiska, jo mēs izmirstam, un ir grūti sasmelt visu to, kas radies no tuvredzības, ar kādu pēdējos gados esam dzīvojuši. Tāpat jādomā, kā motivēt tos, kuri aizbraukuši no valsts, un ko viņiem piedāvāt, lai viņi atgrieztos. Treškārt, nacionālā politika. Lai arī es pati nāku no multikulturālas ģimenes, man ir būtiski, kā mēs saglabāsim savu seju. Tāpēc līdzekļi ir jāiegulda arī kultūrā. Ar mūsu paaudzi viss vēl nebeidzas, arī politiķiem ir jādomā par nākotni, citādi viņiem nav ko darīt politikā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. … Mara Lace: ‘ … es loti gribetu redzet partiju kas spetu saprast ( NA un Vienotibas pienemto latviskas kulturas prioritati, laikam, akluma un kurluma vai vel zombeta prata del, si tantina nespej ne saprast, ne sajust), ka neliela nacionala valsti, kulturai jabut vienai no prioritatem …’ !!!!

  … Sis paaudzes ‘Kulturnikiem’ ir vienalga kads kosmopolitanisms tiek ‘pasniegts’ … !

 2. Mums ir vesela armija cilvēku, kuri sevi sauc par politiķiem.Kas ir tie politiķi? Tie ir muldoņas.Muld un muld bez savas jēgas, bet diemžēl, sabiedrībai no viņu muldēšanas ne silts ,ne auksts. Mums vajadzīgi nevis politiķi(muldoņas), bet valstsvīri,kuri nevis tikai runā, bet dara lietas.Šīs lietas viņi dara ,lai sabiedrība būtu ieguvēja.Tas ir viņu kredo.Par nožēlu jāsaka, ka tādu cilvēku ir maz.

 3. Pēteri – varbūt saceri Odu Vienotībai!? Kazi, novērtēs …

 4. jani.s laci.s /nezales neiznikst/.. Atbildēt

  ..komentaristi , tikai tad jusu vardi , buss ko verti , ja juus parstasiet no apakszemes pazemes izteikt savu viedokli , bet droshi ..jo savadak jau tam visam ir tikai tuksa veeja skana…. / Dzive ir parodoksu pilna , dazi individi no Nacijas arii .. cilveks -Disidents , cilveks kas cinijies par Latviju .. kas veltijis savu dzivi par Neatkarigu un Brivu Tevzemi … spejigs pardot /leti / savus idealus .. par pagatni cienu , par tagadni –0 ..Taa augsminetaa organizacija , kuri itka izvika Latviju saulitee , visu ir pardevusi …Mans spriedums ir viennozimigs un neparsudzams ..Balsot -par Nevienu ..Nav jau vairs kur atkapties ..

 5. Fuuu, Vaska kungs, izskatāties pārdevies… žēl, ka Jūs tā.

 6. Vasks:
  Es izšķiršos par “Vienotību”, neskatoties uz to, ka dažas lietas viņos nesaprotu. Šis spēks ir sevi pierādījis, izvilcis valsti no dziļas krīzes un puslīdz labi ved mūs uz priekšu. Nav nekā svarīgāka kā apturēt mūsu nācijas izmiršanu.
  ==========================
  Cik labi gan būtu, ja neinformētiem, intelektuāli pakūtriem vēlētājiem varētu liegt vēlēšanu tiesības…:)

 7. SKAIDRA> PAVISAM OFICIĀLI Atbildēt

  TIEŠI 1o-niekā!!! Pensiju indeksācija vidēji 8 eiro līdz oktobrim jau būs ar 2-kāršu vērtibu nolikta uz “AUSĪM” un pensionāru dzīves līmeni nepacels ne pa milimetru!!!!!!!!!!! Pavērojam uzmanīgi cenas VISOS aspektos ik mēnesi!? KATASTROFISKI tās pieaug !!!!!!!!!!??????? NERUNĀSIM PAR 2015.gada 1. janvāri, kad OFICIĀLI pieaugs visi maksājumi!? NO nabadzības sliekšņa 80% pensionāriem NEKAD NETIKT NOST!!!!!Rodas Iespaids, ka VISI TIKAI GAIDA kārtējo indeksāciju, lai paaugstinātu maksājumus, lai pensionāri ATKAL “KLIEGTU” par naudas trūkumu, lai pārējā tautas daļa ATGĀDINĀTU, ka pensīši nav PIEPILDĀMI SAVĀ IERAUŠANĀ… KAD BŪS TĀ, KA TIEŠĀM SĀKSIM IZKULTIES NO NEMITĪGĀS CENTU SKAITĪŠANAS PĒC VISU MAKSĀJUMU NOMAKSAS un NEBŪS JĀCĪNĀS PAR IZDZĪVOŠANU??? LAIKAM NEKAD……………VASKA KUNGS TIEŠĀM DZĪVO CITĀ REALITĀTĒ!??

 8. Vai tad ,lai “izvilktu Latviju no bankrota bedres” (kā te raksta komentētāja anna,vispirms bija jāsamazina ,desmit latu “lielais” ģimenes valsts pabalsts? Pat Tautas partija neko tādu neatļāvās! Un nevajag aizmirst,ka līdz iepriekšējam līmenim šis pabalsts nav palielināts vēl joprojām! Jo “Vienotība”ir uzskatījusi,ka atcelt algu griestus saviem padomniekiem un divkāršot algas saviem ielikteņiem valsts uzņēmumu valdēs ir daudz neatliekamāk!!

 9. Viss atkŗtojas! Arī 2000.gadā TB/LNNK laikraksta”Nacionālā Neatkarība”pirmajā lapaspusē,rakstā ar smaidošu maestro foto,tika cildināta valdības veiktā pensiju samazināšana! Un partijas biedriem tika dalītas jau nodrukātas,Valsts sociālās apdrošināšanas attiecīgajai filiālei adresētas anketas:”Lūdzu pārtraukt/atjaunot man vecuma,invaliditātes,apgādnieka zaudējuma,izdienas pensijas izmaksu (vajadzīgo pasvītrot),kuras apmērs pārsniedz Ls 60,00.
  Darba attiecībās esmu/neesmu (vajadzīgo pasvītrot) no______gads,diena,mēnesis.
  Man ir zināms,ka:
  * saskaņā ar likuma”Par valsts pensijām” Pārejas noteikumu 26.punktu pensionāram nav tiesību saņemt vairāk kā Ls 60 (invalīdam no bērnības Ls 70) mēnesī (divkāršā valsts sociālā nodrošinājuma apmērā),ja viņšir darb ņēmējs vai pašnodarbinātais un ir sasniedzis likumā noteikto pensijas vecumu;
  * saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 32.4.pantu pensionŗam nav tiesību saņemt pensiju,ja viņš ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais,pensija viņam piešķirta priekšlaicīgi un viņš nav sasniedzis likumā noteikto pensijas vecumu:
  * saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 36.pantu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai
  ir tiesības izdarīt ieturējumus 10% apmērā no man izmaksājamās pensijas,ja pārmaksa radusies manas vainas dēļ.
  2000.g.___________ Paraksts__________Reģ.Nr___________ Datums__________

 10. Savējos,vairākās valsts uzņēmumu pārvaldēs vienlaicīgi,bez konkursa sabīdītos izglāba, dubultojot viņiem algas un prēmijas uz sociālā budžeta rēķina!Saviem padomniekiem algas steidzamības kārtā palielināja jau 2010.gada oktobrī.Pārējiem nākas vēl gaidīt pat uz simbolisku vecuma pensiju indeksāciju! “Vilks atgādināja,ka budžets jāturpina konsolidēt arī 2012.gadā,arī uz sociālā budžeta rēķina.” Skat.”Vilks: nevaram atļauties indeksēt pensijas”,DELFI.lv,06.jūlijs 2011,17:48

 11. Pirms bļaut par “Vienotības “šausmīgajiem darbiem(tā citi saka),atcerēsimies,kas notika pirms tam un ,kuri ir īstie vainīgie pie mūsu situācijas.Es nebalsoju par “Vienotību”,bet arī neteikšu,ka viņi ir tie īstie vainīgie.Līdz viņiem lielākā daļa jau bija izzagta.

 12. Cilvēki, neaizmirstiet, ka ‘vienotība’ valsti izvilka no bankrota bedres. Basot vai nebalsot – ir katra izvēle.

 13. lielajam morālistam-liekulim Vaksam, sēžot pie sava personiskā bagātīgi klātā galda, viegli aicināt balsto par Vienotību – pats jau bieži mīl braukt saņemt honorārus uz tālākām zemēm.

  • Pēteris Vasks tomēr savu naudu ir godīgi nopelnījis, un viņa makā nelūkosimies. Bet vēlēšanas ir aizklātas, un nevienam nav daļas, par ko es balsoju un kāpēc.

 14. Pavisam oficiāli,Vaska kungs! Atbildēt

  “Latvijā,salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm ir otrs augstākais materiālās nenodrošinātības un dziļas materiālās nenodrošinātības rādītājs,kas norāda uz lielu iedzīvotāju īpatsvaru,kuri nespēj norēķināties par komunālajiem maksājumiem,uzturēt siltu mājokli un ēst pilnvērtīgu pārtiku,nerunājot par iespējām segt neparedzētus izdevumus un reizi gadā vienu nedēļu atpūsties ārpus mājas.” Informatīvais ziņojums.Priekšlikumi sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai.Labklājības ministrija.2013. Nepieskaitīsim taču pie čīkstuļiem līdzšinējo labklājības ministri Ilzi Viņķeli (“Vienotība”) vai,piemēram,Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) neatkarīgo ekspertu Sefas Luminas:”Latvija ir atguvusi zināmu ekonomisku stabilitāti,bet tas noticis uz iedzīvotāju rēķina,un ir radījis neparedzētas sociālās sekas,ar kurām valdībai šobrīd ir pienākums tikt galā,norādīja Luminas. Viņš atzīmēja,ka vizītes laikā ar bažām ir ievērojis vairākas sociālekonomiskas problēmas,kurām ir jāpievērš tūlītēja uzmanība.Tās ir-augstais bezdarba līmenis,nabadzības pieaugums,augsta emigrācija ekonomiski akīvo iedzīvotāju vidū,iedzīvotāju novecošana,nepietiekams atbalsts daudzbērnu ģimenēm,augošais pašnāvību skaits un cilvēku tirdzniecība,kā arī nepietiekami kapitālieguldījumi jaunu darba vietu radīšanā.” Skat.”ANO:bagātības sadalījums Latvijā ir starp vismazāk vienlīdzīgajiem ES valstu vidū”,LETA,18.maijs 2012,16:01.

 15. Komponistiem palaimējās!

 16. Izskatās, ka jūs Vaska kungs dzīvojat paralēlajā pasaulē. …ir nepieciešami politiķi, kuri apzinās Latvijas vērtību, ceļ mūsu pašcieņu un ir lepni par valsti. un tādi būtu vemekļi? Nesmīdiniet publiku.

 17. Par Zaķi,Vilku,Viņķeli un mūsu komponistiem,kuri apturēs mūsu nācijas izmiršanu!

 18. Jā,kas attiecas uz”Vienotību”,tad šis spēks tiešām spēcīgi ķērās pie pensijām u bērnu pabalstiem,mediķu,skolotāju un policistu algām!

Draugiem Facebook Twitter Google+