Ekonomika
Bizness

Pētījumā noskaidrots, cik liels ir no Latvijas Igaunijā ievesto kontrabandas cigarešu īpatsvars0


Foto – LETA
Foto – LETA
Foto: LETA

Igaunijā šā gada otrajā ceturksnī nedaudz pieaudzis nelegālo tabakas izstrādājumu patēriņš, turklāt kontrabandas cigarešu tirgus pārvirzījies no Austrumviru apriņķa uz valsts dienvidu robežas pusi, liecina tā dēvētais tukšo paciņu pētījums, ko veikusi kompānija “Nielsen”.

14,1% no visām Igaunijā izsmēķētajām cigaretēm bijušas kontrabandas cigaretes vai cigaretes ar citu valstu marķējumu. Šis rādītājs ir par 0,8 procentpunktiem augstāks nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī.

Lielākā daļa cigarešu bez Igaunijas akcīzes markām ievestas kontrabandas ceļā no Baltkrievijas, Krievijas un Latvijas – attiecīgi 27,3%, 21,4% un 11,6%, paziņojusi Igaunijas tabakas ražotāju asociācija.

Agrāk lielākā kontrabandas cigarešu izplatība tika konstatēta Igaunijas ziemeļaustrumu pilsētās, bet tagad tām priekšā aizsteigušās pilsētas valsts dienvidos. Visvairāk kontrabandas cigarešu un cigarešu ar ārvalstu marķējumu izsmēķēts Valgā, kur to īpatsvars sasniedzis 48%, Vīlandē – 37%, Kuresārē – 33%, Jehvi – 30%, Veru – 29% uyn Sillamē – 26%.

Šis rādītājs visvairāk pieaudzis Valgā – no 13% līdz 48%.

“Patīkami, ka pie austrumu robežas situācija uzlabojusies, kas neapšaubāmi saistīts ar labu Muitas un nodokļu departamenta darbu, taču strauji aug pārrobežu tirdzniecība, ko nosaka būtiska akcīzes nodokļa likmes atšķirība ar vairākām kaimiņvalstīm,” norādījis Igaunijas tabakas ražotāju asociācijas priekšsēdētājs Tāvi Salumetss.

LA.lv