×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. jūnijs, 2015
Drukāt

Pētījums: 55% vecāku privātskolotājus algo matemātikā. Mēnesī aiziet pat 130 eiro (3)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Skolniekam grūtības matemātikā.

Vairāk nekā puse jeb 55% vecāku algo privātskolotājus matemātikā, liecina Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” un mediju partneru pētījums par privātskolotāju algošanas iemesliem. 23 % vecāku algo privātskolotājus arī, lai bērnus apmāca svešvalodās. Bet nākamie pieprasītākie mācību priekšmeti, kuru apgūšanai meklē privātskolotāja palīdzību, ir latviešu valoda, fizika un ķīmija.

Visvairāk fizikas privātstundu ir lielajās Latvijas pilsētās — izņemot Rīgu — , kur tās par vajadzīgām atzīst 12% vecāku.
Rīgā un pārējā Latvijas teritorijā pieprasījums ir mazāks, jo vien 7% un 2% izvēlas šo priekšmetu.

Kā galvenos iemeslus, kāpēc nolemts algot privātskolotājus, vecāki min nepietiekamu mācību kvalitāti, problēmas ar mācību vielas apguvi, vēlmi apgūt papildus zināšanas un uzlabot sekmes, kā arī gatavošanos centralizētajiem eksāmeniem.

“Skolā pasniegto materiālu neuztver, jo skolotāja strādā ar bērniem, kuri uzreiz saprot”, “skolā neko nesaprot, jo skolotājs ātri izstāsta,” vecāki raksta pamatojumos. “Sekmes matemātikā strauji sāka slīdēt lejup, pie kam viela mācību gada laikā netika izņemta. Gads beidzas, grāmatā paliek trešdaļa, kur pavirši un ātri izņem nākamā gada divās nedēļās. Jutu, ka sāk veidoties ” robi”.

Lielākie izdevumi – vecākiem Rīgā

Projekta „Privātskolotājs” ietvaros trīs nedēļu garumā anketas vietnē privatskolotaji.lv aizpildīja 216 cilvēku, norādot, kuros mācību priekšmetos, kāpēc un par cik algo privātskolotājus, un kādi ir viņu izdevumi par interešu izglītību jeb ārpusskolas pulciņiem.
Iegūtie dati liecina, ka Rīgā dzīvojošie vecāki, algojot privātskolotājus un nodarbinot bērnus ārpusskolas pulciņos, vidēji ik mēnesi piemaksā gandrīz 130 eiro. Lielajās pilsētās izdevumi ir mazāki – nepilni 90 eiro mēnesī, bet pārējā Latvijā nedaudz vairāk kā 76 eiro mēnesī.

Rīgā privātstundas izmaksā visdārgāk. Vidējā cena par stundu ir 10,10 eiro, savukārt lielajās Latvijas pilsētās 6,83 eiro un pārējā teritorijā 6.36 eiro. Līdz ar to arī lielākie izdevumi vecākiem ir Rīgā, kur vecāki par papildus stundām vidēji mēnesī maksā 71,75 eiro. Lielajās pilsētās tēriņu apjoms ir 50,79 eiro, citur Latvijā – vidēji 39,77 eiro.

Visdārgākās stundas ir ķīmijā un fizikā. Par privātstundu vecāki maksā vidēji 11 eiro un 10 eiro par stundu Rīgā, bet 7 eiro un 7,25 eiro par stundu lielajās Latvijas pilsētās.

Situācija atšķiras citās Latvijas vietās. Tur visdārgāk maksā ķīmija un matemātika – 9 eiro un 6,40 eiro par mācību stundu.

Ārpus skolas: dzied, dejo un sporto

Absolūtais vairākums izvēlas sportu un mūziku, kā arī mākslas nodarbības. Izdevumi par interešu izglītību jeb pulciņiem ir mazāki.
Rīgā vecāki tērē vidēji 57.90 eiro mēnesī, lielākajās pilsētās 38.62 eiro, bet pārējā Latvijā 36.51 eiro.

Privātskolotājus meklē izglītotākie un turīgākie. No visiem aptaujātajiem, kuri algojuši privātskolotājus, augstāko izglītību ieguvuši 88%, bet vidējā izglītība ir 11% no vecākiem. Pamatskolas izglītību ieguvuši 1% aptaujātie.

Rīgā no visiem privātskolotājus algojušajiem 77% aptaujāto ienākumi pārsniedz 300 eiro uz cilvēku, bet pārējā Latvijā 50%.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pētījumam neticu, jo tas neatbilst man zināmo ģimeņu realitātei.

  2. Mamma un paps lai izskaidro matemātiku. Man skolas laikā mamma vienmēr izskaidroja visas matemātikas tēmas, kuras es nesapratu.
    Vēl jo vairāk – visiem vecākiem, kuri algojot privātskolotājus, esot augstākā izglītība. Tad viņi augstāko izglītību guvuši horeogrāfijā, glezniecībā un mūzikā? Cik zinu, visi ekonomisti, ārsti, juristi un pārējie augstskolu beidzēji 1.kursā apgūst augstāko matemātiku un fiziku.

  3. latvietis parastais Atbildēt

    nu protams ka ne jau visi skolotāji ir uzdevumu augstumos bet 90% gadijumu kad vajag privātskolotāju pie vainas tomer ir paši skolnieki. es pat teiktu skarbāk- vecāki paši. paskatieties us savām atvasēm kritiski. telefons kā implantēts ja nesedpie datora tad telefonā netā, runā, sms sūta vai spelites dzenā. un tā notiek ari stundās. kāda tur mācišanās ja visa uzmaniba citur? skolotājs var izstiepties. privātstundā tur nevar izpausties, tur skolotājs sēd blakus un tev jāstrādā, turklāt protams ka mācits tiek skolēna apguves ātrumā, neviss dzīts tik uz priekšu.
    tā ka iemāciet savus bērnus mācities, koncentreties uz darāmo, pildit mājasdarbus, un ietaupisiet naudu par privātskolotājiem

Draugiem Facebook Twitter Google+