×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. decembris, 2013
Drukāt

Pētījums: Eiropā klimats kļūs siltāks, ar biežākām lietusgāzēm un sausuma periodiem

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Rainbow is seen above the medieval Charles Bridge on August 9, 2011 in Prague. TOPSHOTS/AFP PHOTO/MICHAL CIZEK

Līdz gadsimta beigām Eiropā klimats kļūs siltāks, ar biežākām lietusgāzēm visā teritorijā un sausuma periodiem dienvidos, liecina jauns pirmdien publicēts pētījums.

Eiropā vidējā gaisa temperatūra līdz 2100.gadam varētu pieaugt par vienu līdz pieciem grādiem pēc Celsija, secināts trīs gadus ilgā pētījumā, kurā piedalījās 27 institūcijas.

Pētījums publicēts divos zinātnes žurnālos.

“Mēs redzam, ka Eiropa sasilst ātrākā tempā nekā pasaules vidējais rādītājs,” ziņu aģentūrai AFP norādīja Francijas Nacionālā zinātnisko pētījumu centra (CNRS) pētnieks Roberts Votards.

Līdz gadsimta vidum gaisa temperatūra Eiropas dienvidos vasarā būs par vienu līdz trim grādiem pēc Celsija augstāka, nekā tā ir pašreiz, bet Eiropas ziemeļaustrumos ziemā par vienu līdz četriem grādiem augstāka, nekā tā ir pašreiz, norādīja Votards.

Tas ir krietni vairāk, nekā attiecīgajā laika posmā prognozējusi ANO Starpvaldību klimata izmaiņu komisija (IPCC), kas aplēsusi, ka vidējā gaisa temperatūra varētu pieaugt par 0,5 līdz diviem grādiem pēc Celsija.

Tomēr galvenais atklājums ir iespējamība, ka visā Eiropā daudz biežāk un stiprāk līs, norādīja Votards, piebilstot, ka būtisks ir arī atklājums, ka Eiropas vidienē un dienvidos gaidāmi biežāki karstuma un sausuma viļņi.

Pētījums veikts Pasaules klimata izpētes programmas (WRCP) sponsorētās iniciatīvas CORDEX ietvaros.

Pētījumā veiktas vairākas simulācijas, balstoties uz dažādiem globālās sasilšanas scenārijiem. Rezultāti ļauj plānot klimata ietekmi ļoti lokālos apmēros, salīdzinot ar citiem šādiem pētījumiem.

ANO dalībvalstis strādā pie jauna līguma, lai mēģinātu ierobežot globālo sasilšanu līdz diviem grādiem pēc Celsija, salīdzinot ar pirmsindustriālo līmeni, tomēr daudzi zinātnieki uzskata, ka tas vairs nav iespējams.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15.2
Alūksne +14.3
Daugavpils +14.7
Saldus +12
Liepāja +13.5
Jelgava +14
Ventspils +13.4
Limbaži +14
Madona +12
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+