Dabā
Zaļā dzīvošana

Pētījums: Igaunijas melnie stārķi cieš no vientulības0

Foto-Shutterstock

Igaunijā pēdējo gadu desmitu laikā būtiski samazinājies melno stārķu skaits, un šo aizsargājamo putnu ligzdošana ir daudz mazāk sekmīga nekā citur Eiropā, ieskaitot Latviju un Lietuvu, liecina Dabaszinātņu universitātes veikts pētījums.

Igaunija ir melno stārķu izplatības areāla ziemeļu robeža, un

zinātnieki jau gadiem ilgi centušies izprast šo putnu populācijas sarukšanas cēloņus, bet viennozīmīgu atbildi joprojām nav atraduši.

Tomēr pētījuma autori nonākuši pie pārsteidzošas atziņas – daudzi melnie stārķi Igaunijā cieš no vientulības.

Sešus gadus – no 2010. līdz 2015.gadam – pie melno stārķu ligzdām visā Igaunijā vēl pirms ligzdošanas sezonas sākuma tika izvietotas divdesmit līdz trīsdesmit automātiskās fotokameras, lai noskaidrotu, kas šajās ligzdās notiek. Kopumā izanalizēti līdz 450 000 fotouzņēmumu.

Pirmām kārtām pētnieki centās pievērst uzmanību plēsēju ietekmei uz ligzdošanu, jo līdz tam tika uzskatīts, ka ligzdas bieži izlaupa caunas, taču šis faktors izrādījās maznozīmīgs.

Vienlaikus atklājās ka aptuveni trešo daļu ligzdu aizņem vientuļi melnie stārķi, kuru partneri, iespējams gājuši bojā pārlidojuma laikā vai varbūt atraduši ligzdošanas vietu piemērotākā reģionā.

Saistītie raksti
Pastāv iespēja, ka šie vientuļnieki pamet savas ligzdas un sāk traucēt perējošajiem pāriem.

Dabaszinātņu universitāte šo pētījumu veikusi sadarbībā ar nevalstisko organizāciju “Kotkaklubi” (“Ērgļu klubs”) un Igaunijas Vides departamentu.

Ar pētījuma rezultātiem angļu valodā var iepazīties interneta adresē.

LA.lv