×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
26. jūnijs, 2016
Drukāt

Pētījums: Kā latvieši un valsts krievvalodīgie balsotu par Latvija dalību ES un NATO (23)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Kamēr briti strīdas par to, vai premjerministra Deivida Kemerona Briselē pagājšnedēļ izdarītais, cīnoties par reformām Eiropas Savienības un Lielbritānijas attiecībās, atbilst nācijas interesēm un kas šobrīd būtu izdevīgāk – valsts izstāšanās no ES vai neizstāšanās (politiķi un žurnālisti tam devuši apzīmējumu "Brexit".

Vairums latviski runājošo atbalsta Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES) un NATO, bet krievvalodīgo domas šajā jautājumā dalās, secināts Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījumā par sabiedrības destabilizācijas iespējamību Latvijā.

Pētījumā 70% latviski runājošo piekrituši, ka Latvijas iestāšanās ES bija pareizs lēmums, bet 21% tam nepiekrita. 9% šajā jautājumā nebija atbildes.

Krieviski runājošo respondentu skaits, kas iestājas par vai pret Latvijas dalību ES, ir gandrīz vienāds – attiecīgi 43% un 41%. 16% nebija atbildes šajā jautājumā.

Padziļinātās intervijas ar cilvēkiem, kas potenciāli bija visatvērtākie Krievijas ietekmei, sniedza dziļāku ieskatu viņu viedokļos par priekšrocībām un trūkumiem, ko devusi dalība ES. Visbiežāk minētie pozitīvie ES aspekti ir pārvietošanās brīvība, infrastruktūras uzlabošanās, ES finansējums dažādiem attīstības projektiem, brīva preču kustība un investoru piesaiste. Respondentu uztverē negatīvie aspekti ir iznīcinātā rūpniecības nozare Latvijā, emigrācija, pieaugošā dzīves dārdzība un eiro ieviešana, kas pasliktināja ekonomisko situāciju, jo intervējamo subjektīvā skatījumā eiro ir mazāk vērts nekā lats.

Attiecībā uz sabiedrības novērtējumu par Latvijas dalību NATO vairākuma viedoklis ir, ka lēmums iestāties aliansē ir bijis pareizs – to atzinuši 73% latviski runājošo, bet 16% atzinuši, ka Latvijas iestāšanās aliansē nebija pareizs lēmums. 10% latviski runājošo nebija viedokļa šajā jautājumā.

Krievvalodīgo respondentu skaits, kas ir pret Latvijas dalību NATO, ir lielāks nekā atbalstītāju skaits – attiecīgi 48% un 38%. 13% nebija atbildes šajā jautājumā.

Pētījumu veikuši Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieki Toms Rostoks, Nora Vanaga, Mārtiņš Hiršs un Ieva Bērziņa.

Pētījums tika veikts hibrīdkara kontekstā ar mērķi izzināt, kādas ir iespējas Latvijā izmantot nemilitārus paņēmienus valstij naidīgu mērķu sasniegšanai. Pētījuma rezultāti sniedz ieskatu viedokļos par Latvijas valsti, valstisko piederības sajūtu, plašsaziņas līdzekļu ietekmi, izpratni par būtiskākajiem draudiem, Krievijas vēstījumu izplatīšanos Latvijā, kā arī Latvijas aizsardzības sistēmu un politiku.

Publiskots ir tikai pētījuma kopsavilkums, ierobežotas pieejamības informācija ir pētījuma datu pārskati. Ar pētījuma publisko daļu var iepazīties Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas mājaslapā.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. lielākā daļa latvieši ir gan pret NATO, gan pret EUROPAS savienību.

  • Tieši otrādi, pret Latvijas dalību NATO un ES ir tikai putinoīdi.

  • Tieši tā. pret! Jo māk apieties ar kalkulatoru.Esam iesaistīti svešā valstī un svešā karā. Valsts pazaudejusi ilgtspēju apmaiņā pret labām algām saujinai lielāko kretinu.

  • Par izstāšanos no ES var, piedodiet, muldēt tikai Krievijas troļļi, lumpeņi bez izglītības un marasmātiski pensionāri, kas vairs nespēj adekvāti spriest par politisko situāciju.
   Ir taču jāsaprot, ka Latvijai jālūdz Dievs, lai ES nesabruktu un mēs nenonāktu zem Krievijas zābaka.

   • Не льстите так себе. Вы тоже со временем станете пенсионером маразматиком, время летит быстро. Сама по себе Латвия без ЕС просто не выживет, так как большая часть бюджета составляют дотации из фондов ЕС. Ваша многочисленная бюрократия села на дотационную иглу и сама добровольно с неё не слезет никогда. А жить по средствам для чиновника смерти подобно.

 2. statistikas eksperts Atbildēt

  Nu un Latvijas ukraiņvalodīgie, poļvalodīgie, baltkrievvalodīgie – kā ar tiem? Un Mozus ticīgie?

 3. Bet Krievijā uzplaukums, dzīves līmeņa uzlabošanās, viss kļuvis lētāks?

 4. vnk raksta autors bez nekādas aptaujas veikšanas savus ciparus izdomājis, žēl, ka latvijā ir tik debīli cilvēki kā šī raksta autors

 5. NATO jā ES vienalga

 6. Interesanti gan ,izrādās ka latvieši ir piedalījušies aptaujā 122% 70% par ,43 pret un 9% nezin! STULBUMS,vai arī mūs tur par stulbiem!

 7. Ko var visu laiku kasīties….Tāpēc jau netiekam uz priekšu,ka visu lūram atpakaļ….
  Ņemam vērā pagātnes kļūdas un ejam tālāk uz priekšu…nevis raujamies atpakaļ…
  un tur jau tie s…..i sākas,ka nemācamies ne no savām,ne svešām kļūdām…
  Kā zaguši tā zog…kā kukuļus ņēmuši…tā ņem…un naudas kā nepietiek…tā nepietiek….

 8. Pētījumā 70% latviski runājošo piekrituši, ka Latvijas iestāšanās ES bija pareizs lēmums, bet 43% tam nepiekrita. 9% šajā jautājumā nebija atbildes. Tas tādā riktīgā slāvu propogandas stilā. Kur 100% nav maksimums! 😀

 9. es un nato :)))))))

 10. 70 par 43 pret 9 atturās = 100???

 11. Pētījums tapis studentu kopmītnēs?
  Palasiet otro rindkopu.

 12. Офигеть можно от глубины мыслей этих горе исследователей. И за такое платят деньги?! Да ещё бюджетные, из наших налогов состоящие. Вот она, истинная халява где. В школе у исследователей была своя, особая математика. Вот цифры из второго абзаца: 70+43+9 = 122 % !!! Это просто чудеса какие то.

Draugiem Facebook Twitter Google+