×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. maijs, 2013
Drukāt

Pētījums: Ko latvieši domā par Dievu un dinozauriem

LETA/AFPLETA/AFP

Divdesmit septiņi procenti iedzīvotāju uzskata, ka cilvēki ir dzīvojuši vienlaicīgi ar dinozauriem, bet tikai katrs trešais ir pārliecināts, ka cilvēki, kādi tie ir patlaban, ir attīstījušies no agrākām dzīvnieku sugām, liecina pētījumu centra SKDS šā gada aprīlī veiktās aptaujas dati.

 

Aptaujas veicēji secinājuši, ka cilvēka evolūcijas jautājumā Latvijas sabiedrība nav vienota. Gan darvinistu-materiālistu, gan kreacionistu nometnēm esot vērā ņemams atbalstītāju īpatsvars. Turklāt neatkarīgi no paustajām idejām pilnībā par tām pārliecināto skaits ir samērā neliels. Savukārt 20-25% iedzīvotāju vispār nav viedokļa par dažādiem ar cilvēka evolūcijas procesu saistītiem jautājumiem.

Saskaņā ar aptaujas datiem puse iedzīvotāju jeb 49% pilnībā vai drīzāk piekrīt tēzēm, ka dzīvības procesi šūnās ir tik sarežģīti, ka tie nevarēja rasties gadījuma rakstura pārmaiņu (mutāciju) rezultātā, un ka cilvēki ir tik sarežģīti un unikāli, ka tie nevarēja rasties no agrākām dzīvnieku sugām. Šādus apgalvojumus noraida attiecīgi 27% un 33% aptaujāto.

Viedoklim, ka cilvēka evolūcija ir notikusi bez Dieva līdzdalības, kopumā piekrīt 36% respondentu, bet nepiekrīt – 39% aptaujāto.

Līdzīgi viedokļi atšķiras arī par tēzi, ka Dievs ir vadījis cilvēka evolūcijas procesu. Šādam apgalvojumam piekrīt 37%, bet nepiekrīt 40% aptaujas dalībnieku.

Tikmēr tam, ka cilvēki tādi, kādi tie ir patlaban, ir attīstījušies no agrākām dzīvnieku sugām, piekrīt tikai katrs trešais – 33% – , bet pretējās domās ir 46% aptaujāto.

Aptaujas autori arī norāda, ka salīdzinoši daudz tomēr Latvijā ir tādu, kas nepiekrīt burtiskam Bībeles tulkojumam, proti, tam, ka Dievs radīja cilvēkus tādus, kādi tie ir patlaban. Tam piekrīt 31%, bet nepiekrīt 48%.

Savukārt tam, ka cilvēki ir dzīvojuši vienlaicīgi ar dinozauriem, piekrīt 27%, bet nepiekrīt 53%. Autori gan akcentē, ka tēzi par cilvēku vienlaicīgu sadzīvošanu ar dinozauriem pilnībā noraidījuši tikai 31% respondentu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+