×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
1. februāris, 2018
Drukāt

Pētījums: Kremļa avoti – jau gatava dezinformācija (28)

Foto -LETAFoto -LETA

Pētījuma prezentācija

Informācija par Krievijas sportistu dopinga skandālu portālā LA.lv publicēta nosodošā formā, kamēr portāls “vesti.lv” centies dažādi attaisnot Krievijas sportistus. Tas ir tikai viens no piemēriem, cik liela ir atšķirība starp to, kā vienu un to pašu notikumu pasniedz latviešu un krievu valodā rakstošie interneta mediji Latvijā.

Pētījumu par starptautisko notikumu atainojumu interneta medijos veicis Austrumeiropas Politikas pētījumu centrs (APPC), un tajā analizētas 2565 publikācijas interneta portālu “Delfi” un “Tvnet” krievu un latviešu versijās, kā arī “Latvijas Mediju” portālā LA.lv un krievvalodīgajā portālā “vesti.lv”.

Pētnieki analizējuši dažādu notikumu atspoguļojumu vairāku gadu garumā – Krimas pretlikumīgo aneksiju, Malaizijas aviolīniju lidmašīnas notriekšanu Ukrainas austrumos, Rietumu noteiktās sankcijas Krievijai, NATO Varšavas samitu, Krievijas intervenci Sīrijā, Lielbritānijas balsojumu par izstāšanos no Eiropas Savienības jeb breksitu, Krievijas dopinga skandālu un patvēruma meklētāju krīzi.

“LA.lv savās publikācijās ir kategoriska un pauž nosodījumu Krievijas dopinga skandālā iesaistītajiem, vairāk uzsver Krievijas valsts iesaisti un atbildību skandālā. Tiek publicēts arī slavenību viedoklis, kuras nosoda ar dopingu saistīto Krievijas sportistu rīcību,” saka viens no pētniekiem Didzis Bērziņš.

Tajā pašā laikā “vesti.lv” par šo skandālu plaši izmanto Krievijas ziņu avotus, piemēram, “tribīne” dota Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un arī Krievijas sporta ministram. “Vesti.lv” saviem lasītājiem mēģina notiekošo pasniegt kā sazvērestību un vēršanos pret Krieviju, kā arī diskreditē Starptautisko olimpisko komiteju kā organizāciju.

Par dažādām tēmām medijos krievu valodā raksturīga viedokļu pārstāstīšana, kamēr latviešu valodā interneta mediji pieturas pie anglosakšu žurnālistiskās prakses un, veidojot stāstījumu, izmanto citātus no iesaistītajām pusēm. D. Bērziņš norāda, ka “vesti.lv” raksturīgs par starptautiskajiem notikumiem runāt ar ironiju, sagrozot notikuma būtību.

Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārtiņš Kaprāns teic, ka, piemēram, agresīva valoda, kas pat izpaužas, pamainot vienu vārdu krievu valodā, sastopama materiālos par ES ieviestajām sankcijām pret Krieviju.

APPC izpilddirektors Andis Kudors atgādina, ka jābūt ļoti uzmanīgiem ar Krievijas propagandas mediju producēto saturu, jo tā mērķis neesot informēt sabiedrību, bet gan paust Krievijas skatījumu un iegūt tam piekritējus. Daļa no Krievijas kontrolēto ziņu aģentūru materiāliem jau esot gatavi dezinformācijas produkti.

Pētnieki sevišķu uzmanību pievēruši avotu lietojumam, pētot, kādus materiālus pārpublicē interneta mediji. Latviešu valodā rakstošajos portālos pārsvarā tiek pārpublicēti materiāli no aģentūras LETA, kura savas ziņas balsta uz tulkojumiem no starptautiskajām ziņu aģentūrām AFP un DPA.

Tikmēr krievu valodā rakstošajos portālos, pēc M. Kaprāna vārdiem, vērojams vairāk daudzveidības – tiek izmantoti tādi Kremlim simpatizējoši avoti kā “Lenta.ru”, “RIA Novosti”, kā arī alternatīva satura piegādātājs krievu valodā “newsru.com”, kurš piederot kādreizējam telekanāla NTV īpašniekam Vladimiram Gusinskim.

Taču, piemēram, “vesti.lv” pārpublicējot arī izteikti naidīgus, pret Rietumiem vērstus materiālus no resursa “polit.ru”, kuru pārrauga polittehnologs Modests Koļerovs. Viņam iepriekšējās darbības dēļ iebraukšana Latvijā ir liegta.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Dr.xy 3. februāris, 2018 16:06
  Atbildēt

  Dezinformacijas un viltotu faktu izplatisana kuri apdraud valsts drosibu,attaisno noziegumus pret cilveci,noziegumus pret mieru un kara noziegumu attaisnosana ir pec LR Kriminallikuma 74.panta noziegums par kuru draud cietumsods ar mantas konfiskaciju.
  Likumu nepildisana ir nozieguma un noziedzinieku atbalstisana.

  ——————
  Bet nekad un ne raizi nav pat mēgināts sodīt krievu melu mēdijus LV, kur nu vēl slēgt,kas būtu pareizi!

 3. Pūķina nacistiskais režīms ir melu iemiesojums.

 4. iesaku jūtūbā pasakaties citus viedokļus-sergei sall.slaboņsrnim nesmotret.

 5. Dezinformacijas un viltotu faktu izplatisana kuri apdraud valsts drosibu,attaisno noziegumus pret cilveci,noziegumus pret mieru un kara noziegumu attaisnosana ir pec LR Kriminallikuma 74.panta noziegums par kuru draud cietumsods ar mantas konfiskaciju.
  Likumu nepildisana ir nozieguma un noziedzinieku atbalstisana.

 6. Vai pētnieki skaidroja kāpēc nav dienas, kad portālā “Diena LV” nebūtu krievu valodā rakstīta norāde uz informāciju minētajos “vestiLV” un līdzīgajos …

 7. Krievu kanāluss neskatos, izņemot vienu , šad tad, jo tur , reizēm ir intervijas ar dažādiem pasaules zinātniekiem. Runāju par raidījumiem, kur tiek skartas klimata pārmaiņas, vai par kosmosu, vai okeānu dzīlēm un c. Taču brīžiem gribas mest ar āmuru tam raidījumu vadītājam,Igoram Prokopenko kad sākas muldēšana, ka pie visa kā : zemestrīcēm, viesuļvētrām, sausumiem, lieliem sniegiem, kur tiem nevajadzētu būt un t.t , vainīga ir ASV, jo tas viss vērsts pret Krieviju. Neskatoties uz to, ka viesuļvētras un sniega vētras notiek pašās ASV. Spriežot pēc dažādām publikācijām, šķiet, ka propogandas mašīna Krievijā jau ir aizgājusi līdz Ziemeļkorejas līmenim, uzskatot, ka visi ir idioti. Interesanti būtu “po pjanke” ( dzērumā ) pajautāt šiem triku meistariem – vai viņi paši tic tam, ko muld dien dienā ?!

  • Es arī skatos REN TV un Prokopenko programas par jatājumiem un problēmām kurām pat mūsdienu zinātne, medicīna un civilizācija NAV atradusi atbildi. Var piekrist vai nepiekrist sižetiem. Bet Jūs aizmirstat piebilst ka katru reizi programas vadītajs brīdīna ka izpaustais viedoklis nav aksioma un tā ir versija, vārbūtība kurai ir tiesības pastāvēt. Ticēt vai neticēt, pieņiemt vai aizmirst tā ir jūsu izvēle..

 8. Ha-ha-ha. LA par sevi.

 9. lohatrons labticīgajiem? Atbildēt

  Mīļie LA žurnālisti, metiet kautrību pie malas un atklājiet noslēpumu: kas slēpjas zem jau gatavās dezinformācijas no labsieteikums.ņet un tamlīdzīgiem blēžiem – sēnīšu, papilomu un citu sātanisku parazītu izdzinējiem, kas nemitīgi rēgojas tepat virs komentāriem? Vai tas ar’ ir Kremļa pirksts?

 10. Manus komentārus LA ignorē. Vārda brīvība!

 11. Protams, mums ir jādomā tā, kā ASV un Brisele liek, nekādas brīvdomāšanas! Tā ir vārda “brīvība” Rietumu gaumē. Tikai – ar ko tā atšķiras no tās, kura pastāvēja PSRS? Ne ar ko! Tad bija komunistiskā ideoloģija, tagad – pederastiskā. Visa starpība. Bet, ziniet, es lasīšu un klausīšos gan vienus, gan otrus, bet secinājumus izdarīšu pati. Bez jūsu diktētā. Varat zombēt tālāk. Ar mani tas neies cauri.

 12. Viss ir kā agrāk-viņiem spiegi, mums izlūki. Kā maizi ēd, tā dziesmu dzied.

 13. Anonīmajam rakstniekam Atbildēt

  Apsveicu! Vismaz vienu vārdu angliski jau esi iemācījies! Tikai krieviski gan pacenties turpmāk rakstīt bez kļūdām!

  • Переживаете за русский язык?! С чего бы это вдруг?! Что, страшно становится? Atbildēt

   ???

 14. Kudor, nerausties, nesēj paniku! “Par mani, draudziņ, nebēdā” / Es stāvu ielas vidū, visapkārt brauc un skrien / Un tūristi no ārzemēm mani apbrīno arvien. / Par Tēvuzemi – Brīvību tāds ieraksts iekalts man
  Vēl Tēvu zeme turās un balss tai tālu skan. / Ar brīvību tā paknapāk, līdz tā pie visiem tiek
  Priekš dažiem liekas diezgan, bet visiem nepietiek

 15. Vai ta’ šī nav jau gatava dezinformācija: “75% zemāki elektrorēķini – Ievērojami ietaupījumi” labsieteikums.

 16. LA - фашисткая газетёнка! Atbildēt

  yes!

 17. LA avoti – jau gatava dezinformācija!!!

 18. А поглядите в зеркало, господа! Из ваших уст, русофобство и ненависть, текут рекой! Atbildēt

  Kto bi vjakal to!

Draugiem Facebook Twitter Google+