×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
4. septembris, 2013
Drukāt

Pētījums: Krievijā desmitā daļa disertāciju vēsturē ir plaģiāts

LETALETA

Desmitā daļa Krievijā kopš 2000.gada aizstāvēto disertāciju vēsturē gandrīz pilnībā sastāv no plaģiāta, konstatēts biedrības “Antiplaģiāts” pētījumā, kas veikts pēc Krievijas Valsts bibliotēkas pasūtījuma.

 

Pētījuma uzdevums bija noskaidrot “katastrofas apmērus”, sacīja eksperti. Atklājies, ka tas ir “milzīgs”.

Pētījuma gaitā pārbaudīti 14,5 tūkstoši zinātņu kandidātu un doktora darbu. Rezultātā konstatēts, ka aptuveni 1,5 tūkstošos darbu sveši teksti veido vairāk nekā 70% apjoma.

Darbos, kuros bijis mazāk aizguvumu, autori, kā likums, iekļāvuši iestrādes no savām agrākajām disertācijām vai arī no zinātniskā vadītāja darbiem.

Turklāt teksti salīdzināti tikai ar citām tās pašas bāzes disertācijām. Bet, ja vērā būtu ņemtas, piemēram, grāmatas un monogrāfijas, konstatētā plaģiāta apjoms būtu bijis krietni lielāks, uzskata eksperti.

Pārbaudes rezultāti nodoti “varas orgāniem”. Tagad “viltotās” disertācijas būs jāanalizē vēlreiz, bet tad autoriem var tikt atņemts zinātniskais grāds.

Tiesa gan, tas draud vienīgi to “viltoto” disertāciju autoriem, kuru darbi aizstāvēti pēdējo trīs gadu laikā.

Eksperti arī norāda, ka citās zinātniskajās jomās situācija nav labāka. Izlases kārtā analizējot disertācijas ekonomikā, atklājies tāds pats plaģiāta līmenis, toties dabas zinātnēs – krietni zemāks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+