×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
14. janvāris, 2014
Drukāt

Latvijas iedzīvotāju ietekme uz klimatu divreiz lielāka nekā ieteicams (1)

Foto - LETA, Andris Grīnbergs, Ivars BušmanisFoto - LETA, Andris Grīnbergs, Ivars Bušmanis

Pasaules Dabas Fonds (PDF) aprēķinājis Latvijas iedzīvotāju ietekmi uz klimatu – tā šobrīd gandrīz divas reizes pārsniedz ieteicamo, portālu “LA.lv” informēja PDF.

“Mēs joprojām dzīvojam pāri planētas iespējām – gan šis pētījums, gan nesen sagatavotais ziņojums par apdraudētās dabas stāvokli Latvijā, norāda, ka nepieciešams vairāk integrēt vides aspektus ikvienā nozaru politikā un attīstīt zaļās ekonomikas principus,” norāda PDF direktors Jānis Rozītis.

PDF pētījumā noskaidrots, ka Latvijā vidēji 1 cilvēks rada 5,14 tonnas CO2e/ gadā – bet, lai apturētu neatgriezeniskas klimata pārmaiņas un saglabātu līdzšinējo līdzsvaru dabā, viens cilvēks nedrīkst radīt vairāk kā 2,7 tonnas CO2 gadā.

“’Oglekļa pēdas’ aprēķinā tiek iekļautas ar transportu, mājokli, pārtiku, patēriņa preču un pakalpojumu radīšanu, lietošanu un utilizāciju saistītās tiešās un netiešās SEG emisijas,” skaidro pētījuma autors Jānis Brizga.

Lielākās slodzes uz vidi Latvijā ir saistītas ar tādām jomām kā mājoklis, transports un pārtika. Vislielāko kopējo CO2e emisiju apjomu rada mājoklis (1,94 t CO2e uz cilvēku gadā). Tam seko transports (1,11 t CO2e uz cilvēku gadā) un pārtikas ražošana (0,79 t CO2e uz cilvēku gadā). Savukārt viena Latvijas iedzīvotāja gada vidējais sadzīves preču patēriņš ir atbildīgs par 530 kg CO2e, bet patērētie pakalpojumi radījuši 770 kg CO2e. Ar izglītību un veselības aprūpi saistītās SEG emisijas pēdējo 15 gadu laikā ir samazinājušās, taču strauji augušas ar transportu, komunikāciju, atpūtu un apģērbu saistītās emisijas.

Galvenā siltumnīcas efektu radošā gāze ir oglekļa dioksīds (CO2), kas rodas dedzinot oglekli saturošu kurināmo (ogles, naftu, dabasgāzi) un izvirstot vulkāniem. Cilvēku radītā CO2 apjoms pārsniedz Zemes absorbcijas spējas, izraisot siltumnīcas efektu un veicinot klimata pārmaiņas.

Tāpat, lai rosinātu Latvijas iedzīvotāju izpratni par izvēlētā mājokļa, uztura, transporta un dzīvesveida ietekmi uz vidi, Pasaules Dabas Fonds ir izveidojis elektronisku kalkulatoru – www.pdf.lv/klimats, kur ikviens var ērti aprēķināt savu ietekmi uz vidi, kā arī iepazīties ar sniegtajiem ieteikumus atbildīga dzīvesveida realizēšanai.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. sociāli atstumtais Atbildēt

    tas ir jautajums pasaules ,,žīdu mafijai ,, . Lai atdod naudu , tad ieviesīsim videi draudzīgās tehnoloģijas ! Kamēr 1% pasaules iedzīvotaju pārvalda 96% globālo finanšu , tikmēr ātrāk nekā domājam ( apm. 100- 150 gadu laikā) Rīga + Jūrmala būs buļ buļ buļ – un tā arī viņiem vajag ! bet tad jau būs par vēlu !

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.0
Alūksne +11.0
Daugavpils +10
Saldus +12
Liepāja +11.1
Jelgava +12.0
Ventspils +12.9
Limbaži +12
Madona +11.7
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+