×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. decembris, 2014
Drukāt

Pētījums: pasaulē sarūk brīvība globālajā tīmeklī

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ilustratīvs foto

Interneta brīvība Igaunijā ir otra augstākā pasaulē aiz Islandes, tomēr kopumā pasaulē jau ceturto gadu pēc kārtas sarūk brīvība globālajā tīmeklī, liecina ASV sociālo pētījumu organizācijas “Freedom House” jaunākā pētījuma rezultāti.

Pētījumā “Brīvība internetā 2014” 65 valstis sadalītas trīs grupās atkarībā no brīvības internetā līmeņa – brīvas, daļēji brīvas un nebrīvas. Pētījuma autori situāciju šajās valstīs analizēja no 2013.gada maija līdz 2014.gada maijam. Latvija un Lietuva pētījumā nav iekļautas.

Piektajā ikgadējā organizācijas veidotajā pētījumā secināts, ka 36 no 65 tajā aplūkotajām valstīm izpētes periodā bija negatīva brīvības internetā tendence.

“Freedom House” norādīja, ka atšķirībā no agrākiem laikiem, kad lielākā daļa valdību izvēlējās slēptu pieeju interneta kontrolei, pašlaik valstis ātri pieņem likumus, kas padara likumīgus esošos represīvos pasākumus un praktiski kriminalizē pretēju viedokļu paušanu tiešsaistē. Pētījumā aplūkoto 12 mēnešu laikā 41 valsts pieņēma vai ierosināja likumus, kas padara likumīgus sodus par izteikšanos tiešsaistē, palielina valdības varu kontrolēt saturu vai paplašina valdības spējas uzraudzīt interneta saturu.

Brīvo valstu grupā iekļautas 19 pasaules valstis un to līdere ir Islande, kam seko Igaunija, Kanāda, Austrālija, Vācija, ASV, Francija, Itālija, Japāna, Ungārija, Lielbritānija, Gruzija, Dienvidāfrika Republika, Argentīna, Filipīnas, Armēnija, Kenija, Brazīlija un Kolumbija.

Daļēji brīvo valstu grupā ir 31 valsts, tostarp Nigērija, Dienvidkoreja, Ukraina, Kirgizstāna, Tunisija, Indija, Malaizija, Zambija, Lībija, Azerbaidžāna, Turcija, Venecuēla, Ēģipte, un Krievija, kas valstu ar daļēju brīvību internetā grupā ir pēdējā, par diviem punktiem apsteidzot Baltkrieviju, kas ir pirmā nebrīvo valstu grupā.

Kopumā nebrīvo valstu grupā ir 15 valstis, kuru vidū ir Taizeme, Apvienoto Arābu Emirāti, Vjetnama, Uzbekistāna, bet sarakstu noslēdz Etiopija, Kuba, Ķīna, Sīrija un Irāna.

Pētījumā valstis tika sarindotas piešķirot tām punktus trīs kategorijās: piekļuves internetam kavēšana, satura internetā ierobežošana un cilvēktiesību pārkāpumi internetā. 0 punkti nozīmē, ka valsts ir pilnībā brīva no konkrētās kategorijas ierobežojumiem, bet 100 punkti – ka tā ir pilnībā nebrīva. Islandei ir seši punkti, Igaunijai – 8, Kanādai – 15, ASV – 19, Krievijai – 60, bet Irānai – 89.

Organizāciju “Freedom House” 1941.gadā dibināja ASV pirmā lēdija Eleonora Rūzvelta, un tā lielākoties nodarbojas ar politisko tiesību un pilsoņu brīvības novērtēšanu pasaulē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+