Ekonomika
Nauda

Pētījums: Sajūta par ES naudas pieejamību svarīgāka par pašas naudas apjomu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Eiropas Savienības (ES) fondu naudai sajūtu līmenī ir daudz lielāka nozīme par tās faktisko apjomu ekonomikā, liecina “Citadele Index” pētījums, kurā puse jeb 50% Latvijas uzņēmēju atzinuši, ka viņu uzņēmumam ir nozīmīgi pieejamie ES fondu līdzekļi.

Kā liecina “Citadele Index”, visnozīmīgākā ES fondu līdzekļu pieejamība ir ražošanas un būvniecības uzņēmumu vērtējumā. 30% ražošanas, 24% būvniecības un 21% pakalpojumu nozares uzņēmumu norādījuši, ka tiem ir ļoti nozīmīgi, lai būtu pieejami ES fondu līdzekļi.

ES fondu līdzekļu pieejamību kā ļoti nozīmīgu novērtējuši arī 18% tirdzniecības uzņēmumu, kuru nozare tiešā veidā ES fondu atbalstu nemaz nesaņem.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš norāda, ka nedaudz pārsteidzoši, ka tik lielai daļai uzņēmumu ES fondi ir nozīmīgi, jo kopumā Latvijā tie gadā veido apmēram 3-4% no IKP, kas nav maz, bet nav arī vērtējams kā ļoti liels īpatsvars.

Daudz lielāka nozīme ES fondiem ir būvniecības nozarē, veidojot līdz pat 30% no kopējā pieprasījuma. Taču “Citadele Index” liecina, ka pašu uzņēmēju vērtējumā ES fondi vissvarīgākie ir ražošanas nozarē, un būvniecība ir tikai otrajā vietā.

Ražošanas nozare šajā pētījumā ietver arī lauksaimniekus, kuriem ES fondu līdzekļu pieejamība ir ļoti nozīmīga. Interesantas ir tirdzniecības nozares atbildes par ES naudas nozīmību, jo šī nozare fondu atbalstu tiešā veidā nesaņem, atzīmē Āboliņš.

“Tas liek domāt, ka sajūtu līmenī ES fondiem ir daudz lielāka nozīme nekā to faktiskais apjoms ekonomikā. Acīmredzot, uzņēmējiem nozīmīga ir sajūta un apziņa, ka fondu nauda ir pieejama, pat, ja tās īpatsvars kopumā ekonomikā nav liels,” atzīst Āboliņš.

ES fondu naudas pieejamība nozīmīgāka ir lielajiem uzņēmumiem. ES fondu līdzekļus par nozīmīgiem savam uzņēmumam atzinuši 70% uzņēmēju ar darbinieku skaitu virs 250, 60% uzņēmumu ar 10 līdz 49 darbiniekiem, 59% ar 50 līdz 249 darbiniekiem un 48% ar mazāk nekā 10 darbiniekiem.

Trešdaļa jeb 27% uzņēmēju norādījuši, ka ES fondu pieejamība viņu uzņēmumam nemaz nav nozīmīga, un visbiežāk tā atzinuši Pierīgā strādājošie.

Saistītie raksti

ES fondu līdzekļu pieejamību par nozīmīgu biežāk atzinuši ārpus Rīgas strādājošie nekā Rīgā esošie uzņēmumi. 48% Rīgā un 53% ārpus Rīgas strādājošo uzņēmumi norādījuši, ka ES fondu līdzekļu pieejamība viņu uzņēmumam ir nozīmīga.

“Citadele Index” pētījums veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS 2018.gada pavasarī, aptaujājot 750 Latvijā strādājošu uzņēmumu vadītājus.

LA.lv