×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
8. aprīlis, 2017
Drukāt

Pētījums: Teju ceturtā daļa reemigrantu, visticamāk, nepaliks Latvijā (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Ceturtā daļa Latvijas reemigrantu, visticamāk, nepaliks Latvijā, savukārt katrs piektais reemigrants nevar pateikt, kur dzīvos pēc gada, noskaidrots Latvijas Universitātes (LU) Diasporas un migrācijas pētījumu centra pētījumā “Atgriešanās Latvijā”.

Pētījuma ietvaros veiktās aptaujas dati rāda, ka 8% reemigrantu plāno dzīvot daļēji Latvijā un daļēji ārzemēs, bet puse reemigrantu pēc gada redz sevi Latvijā.

Vēlme doties prom no Latvijas ir tiem reemigrantiem, kuriem šobrīd tikai ar grūtībām izdodas “savilkt kopā galus”, kā arī tiem, kuriem ārzemēs šajā ziņā nebija problēmu.

Tāpat secināts, ka doties prom biežāk vēlas nelatvieši, cilvēki, kuriem pēc atgriešanās bija grūti adaptēties Latvijā, un tie, kuri ārzemēs ir dzīvojuši vairāk nekā divās valstīs.

Vīrieši salīdzinājumā ar sievietēm biežāk tiecas pamest Latviju, savukārt tieksme palikt Latvijā pieaug ar vecumu, kas pētījumā skaidrots ar to, ka gados jaunāki cilvēki ir mobilāki un viņiem vairāk raksturīga atkārtota migrācija.

Tikmēr reemigranti, kuri dzīvo ar nepilngadīgiem bērniem, vairāk tiecas palikt Latvijā uz pastāvīgu dzīvi un ilgtermiņā saistīt savu dzīvi ar Latviju. Šo cilvēku piemēram seko arī tie, kas augstāko izglītību ieguvuši tikai Latvijā.

Arī reemigranti, kuri atgriezās no Lielbritānijas vai Krievijas un citām bijušās PSRS republikām, vairāk tendēti palikt Latvijā nekā tie, kas ārzemēs dzīvoja citās valstīs, liecina pētījums.

Tieksme palikt Latvijā ir lielāka tiem reemigrantiem, kuri ārzemēs nodzīvoja ilgāku laiku. Pētījuma veicēji to skaidro ar to, ka šādos gadījumos lēmums atgriezties ir bijis pārdomātāks. Savukārt to, ka tieksme palikt valstī pieaug ar Latvijā pēc atgriešanās nodzīvoto laiku, pētījumā skaidro ar adaptēšanās efektu.

Jau ziņots, ka ar Ārlietu ministrijas (ĀM) atbalstu tapušais pētījums, kurā piedalījušies vairāk nekā trīs tūkstoši cilvēku, veidots tādēļ, lai apzinātu reemigrantu atgriešanās iemeslus, kā tie iekļaujas Latvijas darba tirgū un sabiedrībā, un kāda palīdzība viņiem būtu nepieciešama.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai tad loģiskāks nav virsraksts “par”, nevis žurnālistu tik iemīļotais “pret”? “Teju trīs ceturtdaļas reemigrantu, visticamāk, paliks Latvijā”, taču daudz ticamāk atbilst raksta būtībai. Bet LETAs žurnālisti jau nebūs tie, kuri arī pozitīvajā neatradīs uztriept ko negatīvu!

Draugiem Facebook Twitter Google+