Publicitātes foto

Pētījums uz divriteņa: cik zaļi iespējams ceļot Latvijas pierobežā? 0

Atsaucoties vides iniciatīvas “100 darbi Latvijai” aicinājumam, četru studentu īstenotajā velobraucienā “On The Border” pa Latvijas robežu tapis pētījums par videi draudzīgām atkritumu apsaimniekošanas iespējām ceļojumā. Ar divriteni šķērsojot 43 pierobežas pašvaldības, tūrisma entuziasts un gids Toms Treimanis secina, ka atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūra velotūristiem ir pieejama, lielā mērā tiek nodrošināta arī dalīto atkritumu vākšana, bet būtiskākā nepilnība – atkritumu šķirošanas konteineru trūkumu pie pārtikas veikaliem.

Reklāma
Reklāma

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Braucot apkārt Latvijas robežai, Toms centās izvērtēt, vai ir iespējams velotūristam ceļot videi draudzīgi, tas ir – radušos atkritumus izmest tiem paredzētās vietās, tādējādi nododot otrreizējai pārstrādei. Ceļā pieredzētais apliecina, ka, ja vien cilvēkam ir labā griba un izpratne par dabas saudzēšanu, valsts pierobežā ir visas iespējas un infrastruktūras nodrošinājums zaļai ceļošanai – pašvaldībās, tajā skaitā mazajos ciematos, ir pietiekami daudz vietu, kur nodot pārstrādei PET pudeles, papīru, kartonu, metālu un stiklu. Īpaša uzmanība pētījumā pievērsta PET pudelēm, jo, ceļojot ar velosipēdu, šāda veida atkritumi rodas visvairāk. Lai mazinātu to rašanos, Toms ceļotājiem iesaka izmantot speciālās dzērienu pudeles, un tās atkārtoti uzpildīt ar maršrutā pieejamo avotu ūdeņiem, savukārt pārtiku izvēlēties bez iepakojuma, piemēram, augļus. Velobraucēji bieži nakšņoja privātmājās un arī tur tika novērots, ka cilvēki lielākoties mēdz šķirot atkritumus, īpaši kartonu, PET pudeles, kā arī veido komposta materiālu. Arī kempingos un jauniešu mītnēs ceļotāji novērojuši dalīto atkritumu vākšanu.
Pētījums tika veikts Engures, Mērsraga, Rojas, Dundagas, Ventspils, Pāvilostas, Nīcas, Rucavas, Priekules, Vaiņodes, Saldus, Auces, Tērvetes, Jelgavas, Rundāles, Bauskas, Vecumnieku, Neretas, Viesītes, Aknīstes, Ilūkstes, Daugavpils, Krāslavas, Dagdas, Zilupes, Ludzas, Ciblas, Kārsavas, Baltinavas, Balvu, Gulbenes, Alūksnes, Apes, Valkas, Naukšēnu, Rūjienas, Mazsalacas, Alojas, Salacgrīvas, Limbažu, Saulkrastu, Carnikavas novados un Liepājas pilsētā.

Jau ziņots, ka atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “ZAAO” uzsācis vides iniciatīvu “100 darbi Latvijai” un aicina ikvienu ceļā uz Latvijas simtgadi paveikt kādu vērtīgu vides labiekārtošanas, izdaiļošanas vai izglītības darbu. Pētījums par atkritumu apsaimniekošanas iespējām ceļojumā ir pirmais pētnieciskais darbs, kas iesniegts šajā iniciatīvā. Par citiem labajiem vides darbiem var uzzināt, kā arī savu darbu pieteikt var mājas lapā www.100darbilatvijai.lv.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt par projektu “On The Border” vairāk iespējams uzzināt Facebook.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.