Laukos
Politika

Pētījums: Zemnieki par lielāko problēmu enerģētikā atzīst produktu cenas0

Foto – AFP/LETA

Liela daļa lauksaimnieku par lielākajām Latvijas enerģētikas problēmām atzīst enerģijas gala produktu cenas (84%), atkarību no enerģijas resursu piegādātājiem citās valstīs (70%), kā arī enerģijas nelietderīgu izmantošanu (55%), liecina jaunākā “Baltic International Bank Latvijas barometra” pētījuma dati.

Savukārt, aicināti nosaukt visperspektīvāko atjaunojamās enerģijas ieguves tehnoloģiju Latvijas tautsaimniecībā, visvairāk (23%) aptaujāto zemnieku atzinīgi novērtēja saules enerģijas ieguves tehnoloģijas – saules baterijas, saules kolektorus u.c., kā arī bioenerģiju un biomasas izmantošanu (15%).

Par visnepiemērotāko atjaunojamās enerģijas veidu Latvijas tautsaimniecībai zemnieki atzina hidroenerģijas turbīnas un hidrostacijas.

Ņemot vērā to, ka vairums zemnieku jo īpaši uztraucas par elektrības cenām Latvijā, viņi tika aicināti atklāt paņēmienus, ko izmantojuši pēdējo trīs gadu laikā, lai taupītu enerģijas resursus. Vairums jeb 76% atzina, ka ir parastās spuldzes aizvietojuši ar ekonomiskajām spuldzēm, kā arī ir pievērsuši lielāku uzmanību tam, lai tiktu izslēgtas tobrīd neizmantotās elektroierīces (62%). Taupīšanas nolūkos ir arī iegādāta speciāla sadzīves tehnika, kas mazāk patērē enerģijas resursus (39%), kā arī veikti darbi, kas ļauj taupīt enerģiju mājas apkurei, veicot ārsienu siltināšanu vai modernu radiatoru uzstādīšanu (31%).

Aptaujātie tika aicināti atzīmēt kādu no atjaunojamās enerģijas veidiem vai iekārtām, kuru, visticamākais, varētu sākt izmantot tuvāko 10 gadu laikā. Vairums jeb 53% aptaujāto zemnieku uzskata, ka varētu sākt izmantot biomasu, piemēram, šķeldu, skaidas vai kokskaidu granulas, savukārt 23% aptaujāto atzina, ka varētu sākt izmantot saules baterijas. Iespēju tuvāko 10 gadu laikā sākt izmantot siltumsūkņus vai saules kolektorus izmantotu vien 16% aptaujāto zemnieku.

“Baltic International Bank Latvijas barometrs” ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.

LA.lv