×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
23. marts, 2012
Drukāt

Pētīs gremošanas sistēmas audzējus


22. un 23. martā Rīgā norisinājās seminārs, kas bija veltīts agrīnai gremošanas sistēmas audzēju diagnostikai un novēršanai, uz kuru bija pulcējušies ap piecdesmit ekspertu no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Baltkrievijas, Zviedrijas, Somijas, Francijas, Izraēlas un Japānas.

 

Tā mērķis bija starptautiska pētījuma GISTAR uzsākšana, kurā Latvijas medicīnas zinātniekiem būs vadošā loma.

“Valstīs, kas iesaistījušās šajā projektā ir ļoti augsts saslimstības līmenis ar kuņģa un kolorektālo vēzi. Tā kā ir zināms, ka kuņģa vēzi izrasa helikobaktērijas, viens no pētījumu virzieniem būs vērsts uz to, lai nosakidrotu, vai ar antibakteriālu terapiju iespējams samzināt šī audzēja izplatību,” norādīja Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras (IARC) Prevencijas un ieviešanas grupas vadītājs Rolando Herero. Pētījumā plānots iekļaut pacientus no augstas saslimstības reģioniem – Krievijas, Baltkrievijas, Latvijas. Ja pētījuma rezultāti būs pozitīvi, antibakteriālo terapiju varēs izmantot porfilaksei tām iedzīvotāju grupām, kurā ir ipaši augsts risks saslimt ar kuņģa vēzi. Japānā šobrīd jau tiek izstādātas modernas tehnoloģijas, kas ļaus noteikt gaistošos vēža marķierus izelpotajā gaisā.

Projekta zinātniskais vadītājs ir Latvijas Universitātes asociētais profesors Mārcis Leja, bet vadošā pētniecības institūcija Latvijas Universitāte, sadarbojoties ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu. Paredzams, ka pētījuma ietvaros turpmākajos 15 gados Latvijā varētu tikt piesaistīts nozīmīgs finansējums no starptautiskām organizācijām un fondiem.

Kolorektālais vēzis Latvijā katru gadu tiek diagnosticēts ap 1100, bet kuņģa vēzis ap 600 cilvēkiem. Nesen Latvijas Universitātes ERAF projekta ietvaros veiktajā pētījumā tika pierādīts, ka 79 procentiem no mūsu valsts iedzīvotājiem ir helikobaktēriju nēsātāji, tomēr tikai ap 2 procentiem no viņiem mūža laikā attīstās kuņģa vēzis.

Apzinoties tos cilvēkus, kuriem šis risks ir visaugstākais un tos mērķtiecīgi ārstējot, būs iespējams izvairīties no ļaundabīgām pārmaiņām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+