×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. janvāris, 2014
Drukāt

Pētīs, kā pasargāt Mākslas muzeja ēku no plaisām (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Pirms atsākt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) apakšzemes apjoma rakšanas darbus, projektētāji patlaban meklē risinājumus, kā turpmāko rakšanas darbu laikā pasargāt vēsturisko ēku no plaisāšanas, ziņo aģentūra LETA.

Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs informēja, ka būvnieki pabeiguši apakšzemes telpu betonēšanas darbus parka pusē, bet laikapstākļu dēļ darbi ārpusē pagaidām nenotiek. Pirms uzsākt apakšzemes apjoma rakšanu pie ēkas erkera zonas, parka pusē tuvāk Latvijas Mākslas muzejam, kur paredzēts izbūvēt kravas liftu, projektētāji meklē risinājumus, kā to paveikt, maksimāli pasargājot vēsturisko ēku no turpmākas plaisāšanas.

Viens no risinājumiem paredz izmantot urbtos pāļus, taču patlaban speciālisti diskutē par pāļu diametru. Pirms izmaiņu veikšanas projektā tiks veikta piedāvāto risinājumu ekspertīze, uzsvēra Burovs.

Pēdējā mēneša laikā, kamēr rakšanas darbi muzeja ēkas tuvumā nenotiek, izmaiņas ēkas sienu plaisās nav novērotas. Īpašuma departamenta direktors norādīja, ka pie plaisu rašanās nevar vainot tikai konstatētās kļūdas hidroģeoloģiskajos datos. “Ja notiek tik apjomīgi apakšzemes darbi, protams, grunts reaģē,” skaidroja Burovs.

Patlaban būvnieki turpina darbu muzeja iekštelpās, ēkas kupola daļā un veic pārsegumu remontu.

Burovs pastāstīja, ka par turpmākajiem risinājumiem, darbu organizēšanu un termiņiem konkrētāka informācija varētu būt gaidāma pavasarī, taču par termiņiem izteicās piesardzīgi, norādot, ka par tiem varēs spriest rudenī, kad būs pabeigti rakšanas darbi.

Līgums par LNMM rekonstrukciju un restaurāciju ar SIA “RE&RE” noslēgts pirms gada, 24. janvārī, bet muzeja darbība pārtraukta 12. februārī – drīz pēc tam ēkā darbu sāka būvnieki.

Muzeja ēkas rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves projekta pasūtītāji ir Rīgas domes Īpašumu departaments, būvprojekta autori ir Lietuvas arhitektu birojs “Processoffice”, savukārt būvniecības un restaurācijas darbus veiks būvfirma “RE&RE”.

Kā ziņots, LNMM ēkā uzsākti rekonstrukcijas un restaurācijas darbi, kuru gaitā līdzās muzejam parka pusē tiks izbūvēts divstāvu pazemes apjoms ar restaurācijas darbnīcām, noliktavām un trim jaunām izstāžu zālēm.

Projektā kopumā paredzēts ieguldīt vairāk nekā 34 miljonus eiro, no kuriem aptuveni 21,3 miljoni eiro ir Rīgas domes finansējums, 13,1 miljons eiro – ES līdzekļi, bet valsts piešķirtais finansējums ir 346 000 eiro. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – LNMM galvenā ēka – bez kapitālā remonta ir kalpojusi jau 107 gadus kopš tās atvēršanas dienas 1905. gada 16. septembrī.

Muzeja rekonstrukcijas darbus sākotnēji tika plānots pabeigt 2015. gada vidū, taču kļūdainu hidroģeoloģisko datu dēļ radušies sarežģījumi, kuru dēļ projekta īstenošana aizkavēsies un papildu tēriņi sasniegs vismaz 440 000 eiro apmērā, taču šī summa vēl tiks precizēta. Jau ziņots, ka hidroģeoloģiskajā izpētē kļūdaini konstatēts, ka pazemes apjoma būvniecības vietā nepastāv gruntsūdeņu spiediens, tāpēc būvnieki rakšanas darbu laikā saskārušies ar neparedzētām grūtībām.

Rakšanas darbu gaitā būvnieki saskārušies ar vēl kādu problēmu – muzeja vēsturiskās ēkas sienās parka pusē parādījušās plaisas. Burovs gan uzsvēra, ka plaisu monitorings tiek veikts diennakts režīmā un patlaban novērotas svārstības 0,15 milimetru robežās, ko ietekmē arī laikapstākļu maiņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. VIENS IR SKAIDRS KA MUZEJA EKA GALU GALA BUS JANOJAUC .TIKAI NAU SKAIDRS KAS ATBILDES PAR SO SKAISTO MUZEJA EKU .

  2. Buvkonstrukcijas veic Re&RE? Vai RE&RE veica arī Maixima būvi?

  3. Nu ko, gaidīsim kārtējo zagšanas tāmi!

Draugiem Facebook Twitter Google+