Asins grupas un hemoglobīna līmeņa noteikšana pirms asins nodošanas Zaļajā ceturtdienā akcijā “Lieldienu donors 2007” Latvijas Dabas muzejā.
Asins grupas un hemoglobīna līmeņa noteikšana pirms asins nodošanas Zaļajā ceturtdienā akcijā “Lieldienu donors 2007” Latvijas Dabas muzejā.
Foto-LETA

Pētīs medicīnas māsu darba kvalitāti 2

Latvijas Universitātes (LU) Rīgas Medicīnas koledža sāks starptautisku pētījumu par medicīnas māsu darba kvalitāti, kā arī biežāk pieļautajām kļūdām un to iemesliem, aģentūru LETA informēja izglītības iestādes sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Guslena.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Pētnieki uzskata, ka māsu kompetences un izglītības līmenis, komunikācija komandā varētu būt būtiski iemesli, kāpēc rodas kļūdas pacientu aprūpē. Lai risinātu minēto problēmu Latvijā, unikālo pētījumu veiks LU Rīgas Medicīnas koledžas pētnieki, sadarbojoties ar Mičiganas Universitātes (ASV) profesori Beatriči Kališu.

Rīgas Medicīnas koledžas direktores vietniece zinātniskajā darbā asociētā profesore Daina Voita uzsver, ka šis pētījums nodrošinās Latvijas māszinību speciālistu atpazīstamību pasaulē un dos iespēju māsām publicēties citējamos žurnālos, kā arī uzstāties starptautiskos kongresos. “Rezultāti, kurus iegūsim no pētījuma, ir nenovērtējami, jo tikai tā varēsim risināt problēmas, kuras patlaban, iespējams, pat nezinām. Pētījums parādīs Latvijas māsu kompetenci un iespējas pasaules līmeņa kontekstā. Mūsu mērķis ir uz izglītību un sadarbību balstīta radoša pieeja pacientu aprūpē,” stāsta Voita.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kališa atklāja, ka biežākie trūkumi pacientu aprūpē ASV ir nepietiekams medicīniskā personāla skaits, pārāk īss laiks, ko māsa velta pacienta aprūpei, vājš resursu efektivitātes izmantojums, “tie nav mani pienākumi” sindroms, neefektīva rūpēšanās par pacientu, darba rutīna un nesastrādāšanās komandā.