Kultūra
Mūzika un deja

Pētnieciskas atziņas mākslinieciskā formā: Valdis Muktupāvels sacerējis folkoratoriju “Mūsu esmes upes”0


Valdis Muktupāvels
Valdis Muktupāvels
Foto: Zane Bitere / LETA

Oktobra nogalē tiks pirmatskaņota komponista, pētnieka un etnomuzikologa prof. Valda Muktupāvela folkoratorija “Mūsu esmes upes” (Rivers of Our Being), LA.lv uzzināja Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA).

Iestudējumā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) jauktais koris “Sōla” un kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

Folkoratorijas atskaņojums būs LKA starptautiskās zinātniskās konferences “Kultūras Krustpunkti XIII” atklāšanas notikums, pauda LKA komunikāciju speciāliste Aija Lūse.

Oratorija tapusi starptautiski nozīmīga kultūras mantojuma izpētes projekta “CoHERE. Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā” ietvaros, kur LKA bija viena no 12 partneriem.

Četru gadu zinātniskā sadarbība noslēgusies ar radošu rezultātu –

Valdis Muktupāvels projekta pētnieciskās atziņas ir ieaudis mākslinieciskā formā,

radot īpaša žanra jaundarbu – folkoratoriju “Mūsu esmes upes”.

Pasākuma laikā 29. oktobrī tiks prezentēts arī cits projekta “CoHERE” rezultāts – apgādā “Routledge” izdotā zinātniskā monogrāfija “Mantojums un festivāli Eiropā”, kurā iekļauti LKA Zinātniskās pētniecības centra vadošo pētnieču Rūtas Muktupāvelas, Andas Laķes un Baibas Tjarves raksti.

Folkoratorijā 12 Eiropas tautu muzikālā mantojuma elementi savīsies kopā ar dzeju un kultūrpētnieku refleksīvajiem tekstiem, kuru rečitēšanā piedalīsies projekta “CoHERE” vadošie pētnieki Gonula Bozoglu, Kriss Vaitheds, Mēreida NikKreita un Ulrihs Kokels.

Iestudējumu papildinās tematiskas videoprojekcijas, ko veido videomākslinieks Viktors Keino sadarbībā ar režisoru Mārtiņu Kagaini.

“Lai arī folkoratorija jau piedzīvojusi divus atskaņojumus Eiropā – 2018. gada 1. novembrī Ņūkāslā un 30. novembrī Edinburgā – Latvijas mērogā šāda mākslas un pētniecības sinerģija būs unikāls kultūras notikums,” pauda Aija Lūse.

Jāpiebilst, ka visi minētie pētnieki piedalīsies arī konferences “Kultūras Krustpunkti XIII” starptautiskajā dienā 30. oktobrī, reflektējot par mākslas un pētniecības mijiedarbību, tai skaitā arī par folkoratorijas tapšanas procesu.

“Kompozīcija “Mūsu esmes upes” ir tematiski iedvesmojusies no Eiropas upēm, kas, plūstot caur dažādām zemēm, savieno atsevišķas kultūras. Upju straumes tiek prezentētas paralēli ar dažādām mūzikas tradīcijām plašajā Eiropas kultūrtelpā, tās ir arvien mijiedarbojušās un ietekmējušas viena otru. Folkoratorijā valodas, instrumenti, muzikālās tēmas un vēstījumi ir harmoniski savijušies, ļaujot tās plūdumā sajust gan Eiropas dažādību un vienotību, gan arī savu vietu tajā,” stāsta komponists V. Muktupāvels.

Folkoratorija “Mūsu esmes upes” tiks pirmatskaņota 29. oktobrī plkst. 20 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Raimonds Pauls Liepājā apmeklēs izstādi par “Credo”
6 stundas
AB
Anita Bormane
Kultūra
Pārmaiņu gars pulsē Mūkusalas salonā
7 stundas
ED
Eduards Dorofejevs
Kultūra
Gaisma viļņa galā. Eduards Dorofejevs par Ivana Aivazovska izstādi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs strādājošie bez bērniem
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Vēl pēdējo dienu gaisa temperatūra saglabāsies virs nulle grādiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
NEPLP aizliedz Latvijā retranslēt deviņus Krievijas televīzijas kanālus
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
IDB aizdomās par kukuļņemšanu aizturējis policijas amatpersonu
35 minūtes