Mobilā versija
+1.4°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
30. septembris, 2015
Drukāt

Pētnieki atklājuši Latvijā nebijušu un kokiem bīstamu kaitēkli

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Ar 40 koku iznīcināšanu šogad noslēgusies cīņa ar bakteriālo iedegu. Šogad slimība atklāta divās vietās Latvijā – pērnā gada perēkļos un to tuvumā. Tikmēr, veicot pārbaudes, pavisam nesen pētnieki atklājuši citu Latvijā nebijušu un kokiem bīstamu kaitēkli, vēsta LNT raidījums 900 sekundes.

Augļkokiem bīstamās baktērijas atrastas augusta otrajā pusē Jelgavas novadā. Kopumā no gandrīz 900 veiktajām pārbaudēm slimība atklāta trim bumbierēm – viena augusi piemājas dārzā un pārējās komercdārzā.

Tas, ka šogad baktērija Latvijas dārzus salīdzinoši ir saaudzējusi, vēl neesot pamats atslābumam.

Lai arī Latvijā pagaidām vēl iedegas latentā jeb slēptā forma nav atklāta, arī tas var būt iemesls, kāpēc šogad skaitliski slimības gadījumu ir maz.

Šobrīd valstī pavisam kopā ir astoņas vietas, kas noteiktas par slimības perēkļiem, kur turpmākos gadus nevarēs stādīt jaunus kokus. Pērn tā pirmo reizi uzliesmoja Jūrmalā, piemājas dārzā, tāpēc inspektori šā gada pārbaudes vasaras vidū sāka tieši tur. Šajā dārzā slimības dēļ nācās iznīcināt desmitiem gadu senu augļu dārzu.

Eksperti pavisam nesen Latgales pusē atklājuši kādu citu kokiem bīstamu kaitēkli – zāģlapseni. Ābelēm un bumbierēm tā gan neesot bīstama, bet gobām gan. Kaitēklis ieceļojis mūsu valstī no citām zemēm.

“Tā izcelsmes valsts ir Japāna, bet tas ir Eiropā arī izplatīts. Nācis un atnācis arī līdz mums. Vislielāko postījumu dara kāpuri, tāpēc, ka viņi izgrauž tās lapas un paliek tikai dzīsliņas. Līdz ar to tas zars var vienkārši nokalst,” izteikusies entomoloģe Ramona Vaitkeviča.

Pagaidām gan neesot datu, ka koks pavisam aizietu bojā, tomēr, ja kaitēkļu ir daudz, zari paliek bez lapām.

Pievienot komentāru

Inkubators biznesa grūdienamBiznesa idejām līdz 2023. gadam iespēja saņemt dažādu veidu palīdzību uzņēmuma attīstībai
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (16)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+