×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
13. jūnijs, 2018
Drukāt

Pētnieki: “čekas maisos” ir arī leģendāru rokmūziķu vārdi (7)

Foto: Pexels.comFoto: Pexels.com

Ilustratīvs foto.

Tā dēvētajos čekas maisos ir aptuveni 600 kultūras darbinieku kartītes, tostarp tajās lasāmi arī ļoti labi atpazīstamu teātra skatuves mākslinieku, rakstnieku, gleznotāju un leģendāru rokmūziķu vārdi, to trešdien raidījumam “LNT Ziņas” atklāja bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijas pārstāvji.

“Tie būs ļoti zināmi cilvēki, daudzi. Es konkrēti vairāk esmu pētījis mūzikas un teātra nozari, jo man tāds uzdevums no komisijas bija dots. Teātris izskatīsies slikti, mūzika – ne tik slikti, bet arī slikti. Slikti izskatīsies arī, piemēram, nesaukušu nosaukumus – vismaz divas lielas, joprojām pastāvošas rokgrupas. Viena vairāk varētu būt uz Kurzemes pusi. Otra vairāk Vidzemes pusē bāzējusies,” raidījumam sacīja VDK dokumentu izpētes komisijas pētnieks, vēsturnieks Ojārs Stepens, kurš Satversmes aizsardzības birojā (SAB) pats pētīja kartotēku.

Rokgrupas “Līvi” dalībnieks Ainars Virga “LNT Ziņām” telefonsarunā sacīja, ka viņam par grupas dalībnieku kartīšu iespējamu atrašanos “čekas maisos” nekas nav zināms. Arī grupas “Jumprava” mūziķis Ainārs Ašmanis sacīja, ka viņam nav informācijas par grupas dalībnieku kartīšu atrašanos kartotēkā.

Atklājies, ka kopumā SAB glabājas aptuveni 4650 VDK aģentu kartīšu. No tām 4300 ir aktīvajā aģentūrā un 350 pastāvīgās glabāšanas kartotēkā. Lai gan komisija izveidota pirms četriem gadiem, piekļuvi “čekas maisiem” pētnieki ieguva tikai šogad. Visu kartotēku komisija tā arī nepaspēja izpētīt. “Deva pa gabaliņam. Iedeva tādu čupiņu kartīšu, un tad pa dienu tās apstrādājām. Lielākā daļa ir apgūta, pilnīgi viss – nē,” sacīja Stepens. Taujāts, vai bijušas kartītes, kas pētniekam nav dotas, viņš atbildēja: “Es pieļauju, ka tādas bija. Es nevaru nevienu precīzi apvainot, jo es redzu to, ko man iedod.”

Pētnieki “čekas maisos” identificējuši arī 77 cilvēkus, kuri saistīti ar reliģiskajām organizācijām. Visaktīvāk ar “čeku” sadarbojušies katoļu garīdznieki. Tam ir objektīvs skaidrojums, jo katoļu baznīca ir cieši saistīta ar Vatikānu, kas atradās “dzelzs priekškara” otrā pusē. Tiem, kas vēlējās padomju režīma atļauju ceļot uz Vatikānu, nācās kļūt par ziņotājiem. “Baznīcai vienīgais veids kā oficiāli nodibināt attiecības ar Vatikānu, tas bija zināmā mērā uzņemoties šo nodevības nastu, kļūstot par aģentiem,” skaidro VDK dokumentu izpētes komisijas pētniece Solveiga Krūmiņa-Koņkova.

VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijai gala ziņojums jāiesniedz Latvijas Universitātes (LU) rektoram, kuram pēc tam tas jāpārsūta Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM). Universitātē “LNT Ziņām” trešdien skaidroja, ka ziņojums ir saņemts, taču tas nav iesniegts kā oficiāli noformēts dokuments. Tāpēc ministrijai tas vēl nav nodots. Tikmēr komisijas vadītājs skaidro, ka viņš ziņojumu parakstījis otrdien, tāpēc drīzumā tam būtu jānonāk arī LU rektora rīcībā.

Kad komisijas gala ziņojums nonāks IZM, politiķiem būs jālemj par tālāko rīcību. Pieņemt gala lēmumu par tā dēvēto “čekas maisu” atvēršanas veidu un kārtību paredzēts jau šogad. Patlaban likumā noteikts, ka lēmums jāpieņem Ministru kabinetam līdz 31. oktobrim.{

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Godmanis ir izņemts no tiem maisiem, taču tauta to zina un vienmēr atcerēsies!

 2. Protams, ka no tiem maisiem ir izņemtas kartītes! Taču visi tāpat zina, ka godmanis ir čekists un ir sadarbojies ar VDK!

 3. Taču atveriet un beidziet muldēt.Tauta liela augs, vien, caur patiesību, zinot sevi. Tāpat, kā vāciešiem bija jānorij krupis par savu uzticību reiham un Hitleram. Nu, latvieši! Kas ir, mīkstie, saņematies taču!

 4. Imants Kalniņš nav čekas maisos, lai jūs visus nomierinātu. Viņš ir VDK goda pensionārs, joprojām kadra darbinieks.

  Visi taču saprot, ka Atmoda no sākuma bija Maskavas kontrolēts process. Puse Atmodas aktīvistu bija aģentūra – visas veidemanes, inkeni utt. Nu paskatieties, kas šodien notiek Krievijā ar cilvēkiem, kuri saka ko domā par varu un kas ar tādiem notika pirms “perestroikas”. PSRS bija nepieciešams noimitēt demokratizēšanos, lai dabūtu naudu no rietumiem un pārietu no “sociālisma ar civilizētu seju” uz valsts kontrolētu kapitālismu (fašisms). Baltija vnk notrūka no Maskavas važām ar rietumu palīdzību. Tāds nebija plāns. Tāpēc arī tagad tik daudz dzirdam pretvalstiskas, proMaskaviskas, pretrietumnieciskas izapausmes no izlgītības, reliģijas, izklaides sfēras cilvēkiem. Pilns ar tiem pašiem labajiem vecajiem čekistiem,

  Pēdējā intervijā, ko lasīju ar Kaupera kungu, viņš lieto kremļa propogandas termus vispār pat nepārfrāzējot: Kāpēc gan nespēlēt Kreivijā? Vai tad tikai Krievija dara briesmu darbus? Amerika arī dara briesmu darbus.
  Ja cilvēks skaidrā var salīdzināt valsti, kas pa tiešo apdraud Latvijas pastāvēšanu ar 150K armiju pie tās robežām, kura veica macības, kā okupēt Baltiju un nošķelt to no Eiropas, ar ASV, kura atrodas planētai otrā pusē, ir šīs valsts vienīgais drošības garants uz doto brīdi, kam vēl var būt kādas šaubas par to, kuras valsts drošības dienestu labā strādā Kaupers.

 5. Man par to nav nekāda izbrīna. Būtu labi beidzot vērt tos maisus vaļā, lai saprotam, cik lielos apmēros tā čeka patiesībā ir strādājusi. Aģentu tīkls aptvēra visas dzīves jomas padomju Latvijā.Kāpēc lai mūziķi būtu izņēmums? Arī literāti – neba nu Rokpelnis vienīgais labais dzejnieks, kas sadarbojās.

 6. Ziņojums tiks nodots ne tam Grīnbergam un nonāks uz nagliņas… un –
  finita la comedia !

 7. Esmu un būšu aģents

Draugiem Facebook Twitter Google+