×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. janvāris, 2016
Drukāt

Phenjana paziņo, ka veikusi ūdeņraža bumbas izmēģinājumu

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns

Izskanot ziņām ka Ziemeļkorejā, iespējams, notikusi cilvēka izraisīta zemestrīce, Phenjana trešdien paziņojusi, ka veikusi sekmīgu ūdeņraža bumbas izmēģinājumu.

ANO Drošības padome sasauc ārkārtas sēdi

Reaģējot uz notikušo, ANO Drošības padome sasaukusi ārkārtas sēdi, ziņo diplomāti.

Paziņojums Ziemeļkorejas televīzijā tika nolasīts dažas stundas pēc tam, kad tika reģistrēts 5,1 magnitūdu stiprs pazemes grūdiens, kura epicentrs atradās netālu no ziemeļkorejiešu kodolizmēģinājumu poligona.

“Pamatojoties uz Strādnieku partijas stratēģisko apņēmību, republikas pirmais ūdeņraža bumbas izmēģinājums sekmīgi veikts 2016.gada 6.janvārī plkst.10,” teikts televīzijas diktora nolasītajā paziņojumā.

Tajā norādīts, ka Ziemeļkoreja ar šo izmēģinājumu pievienojusies attīstītajām kodolvalstīm, piebilstot, ka izmēģināta miniatūra bumba.

Paziņojumā arī uzsvērts, ka Phenjana neatteiksies no savas kodolprogrammas, kamēr ASV uzturēs savu “agresijas nostāju”.

Negaidītais ūdeņraža bumbas izmēģinājums veikts saskaņā ar Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna pavēli, un tas noticis viņa dzimšanas dienas priekšvakarā.

Reaģējot uz Phenjanas paziņojumu, Dienvidkoreja sasaukusi ārkārtas valdības sēdi.

Ziemeļkoreja jau iepriekš veikusi kodolizmēģinājumus

Ziemeļkoreja iepriekš veikusi trīs kodolizmēģinājumus, no kuriem pēdējais notika 2013.gada februārī. Visi trīs iepriekšējie izmēģinājumi bija atombumbas sprādzieni.

Dienvidkorejas Nacionālā drošības padome stingri nosodīja izmēģinājumu, bet Japānas premjerministrs norādīja, ka tas ir ANO Drošības padomes rezolūciju smags pārkāpums.

Ziemeļkorejas līderis jau decembrī paziņoja, ka valstij izdevies uzbūvēt ūdeņraža bumbu, ko starptautiski eksperti apšaubīja, līdzīgi kā nule izskanējušo Phenjanas paziņojumu.

ASV zinātniskā institūta “RAND Corporation” analītiķis Brūss Benets norādīja, ka Ziemeļkorejas izmēģinātā bumba izmēra ziņā, iespējams, bijusi līdzīga ASV Hirosimā nomestajai bumbai, bet tā nav bijusi ūdeņraža bumba. Ja tā būtu, rezultātā sprādziens būtu bijis desmit reizes spēcīgāks.

Arī organizācijas “Carnegie Endowment for International Peace” eksperts Džeims Aktons apšaubīja, ka izmēģināta ūdeņraža bumba.

Pirms šī izmēģinājuma vairums ekspertu uzskatīja, ka Ziemeļkorejai vēl vajadzēs vairākus gadus, lai uzbūvētu ūdeņraža bumbu, bet viedokļi par to, cik tālu Phenjana tikusi, atšķīrās.

Šis izmēģinājums radīs papildu spriedzi ANO Drošības padomei, kuras sankcijas nav spējušas to novērst, kā arī ASV, kas draudējusi Phenjanai ar jaunām sankcijām, ja tā veiks vēl vienu izmēģinājumu.

Tomēr starptautiskās sabiedrības reakcija būs atkarīga no Ķīnas, kas iepriekš atturējusi ASV un to sabiedrotos no stingrākas rīcības pret Ziemeļkoreju. Tiesa, pēdējā laikā arī Pekina izrādījusi lielāku neapmierinātību ar Phenjanas atteikšanos apturēt izmēģinājumus.

Vienlaikus analītiķi secinājuši, ka Ķīnas ietekmi uz Phenjanu mazina Pekinas bailes par Ziemeļkorejas iespējamo sabrukumu un apvienošanos ar Dienvidkoreju.

Tiek lēsts, ka Ziemeļkorejas rīcībā šobrīd ir pietiekami daudz plutonija, lai uzbūvētu sešas bumbas.

ASV sola atbilstoši reaģēt uz visām Ziemeļkorejas provokācijām

ASV paziņojušas, ka vēl ir pāragri apstiprināt sekmīgu ūdeņraža bumbas izmēģinājumu Ziemeļkorejā, bet solījušas atbilstoši reaģēt uz ikvienu Phenjanas provokāciju.

“Mēs zinām par seismisko aktivitāti Korejas pussalā Ziemeļkorejas kodolobjekta rajonā un par Phenjanas apgalvojumiem par kodolizmēģinājumu,” paziņoja Nacionālās drošības padomes preses pārstāvis Neds Praiss.

“Mēs novērojam un turpinām novērtēt situāciju ciešā sadarbībā ar mūsu reģionālajiem partneriem. (..) Lai gan mēs šobrīd nevaram apstiprināt šos apgalvojumus, mēs nosodām jebkuru [ANO Drošības padomes] rezolūciju pārkāpumu,” paziņoja Praiss, piebilstot, ka Savienotās Valstis vienmēr skaidri likušas saprast, ka neakceptēs Ziemeļkorejas kļūšanu par kodolvalsti.

Latvija nosoda Ziemeļkorejas rīcību

Latvijas premjerministre Laimdota Straujuma (V) nosodījusi Ziemeļkorejas rīcību, turpinot bruņošanos,un uzskata, ka tiks runāts par sankciju pastiprināšanu, jo šis režīms ir bīstams.

Tomēr starptautiskie eksperti skeptiski vērtē Ziemeļkorejas paziņojumu, norādot, ka ūdenraža bumbas sprādzienam butu vajadzējis izraisīt vismaz desmit reizes spēcīgākas zemes garozas svārstības par novēroto 5,1 magnitūdu, raksta “The Telegraph”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+