×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Pie Brīvības pieminekļa 16.martā pulcēsies arī “antifašisti” ar skaņu pastiprinošām ierīcēm (26)

Foto: LETA. 2012.gada 16.martā "Antifašisti" un viņu atbalstītāji pie Brīvības pieminekļa protestē pret oganizācijas "Daugavas vanagi" rīkoto latviešu leģionāru piemiņas gājienu.Foto: LETA. 2012.gada 16.martā "Antifašisti" un viņu atbalstītāji pie Brīvības pieminekļa protestē pret oganizācijas "Daugavas vanagi" rīkoto latviešu leģionāru piemiņas gājienu.

"Antifašisti" un viņu atbalstītāji pie Brīvības pieminekļa protestē pret oganizācijas "Daugavas vanagi" rīkoto latviešu leģionāru piemiņas gājienu.

Latviešu leģionāru piemiņas dienā, 16.martā, Brīvības pieminekļa laukumā pulcēsies arī “antifašisti” ar skaņu pastiprinošām ierīcēm, informēja Rīgas domē.

Biedrība “Apvienība pret nacismu” 16.martā no plkst.10 līdz 13 pieteikusi sapulci, gājienu un piketu blakus Brīvības piemineklim Bastejkalna pusē no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības piemineklim.

Pasākuma dalībnieki iecerējuši nolikt ziedus un vainagus nacisma upuru piemiņai. Sapulcē aptuveni 200 cilvēku iecerējuši piketēt “pret “Waffen SS” veterānu glorifikāciju Latvijā”.

“Apvienība pret nacismu” Rīgas domē norādījusi, ka gatavojas izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas, taču pašvaldība uzsver, ka tās nedrīkstēs traucēt agrāk pieteiktos pasākumus Brīvības pieminekļa teritorijā.

Kā ziņots, Brīvības pieminekļa apkaimē 16.martā pieteikti trīs latviešu leģionāru piemiņas pasākumi.

Biedrības “Daugavas Vanagi Latvijā” Limbažu nodaļa no plkst.11 līdz 13 pieteikusi gājienu. Pēc piemiņas dievkalpojuma Doma baznīcā aptuveni 100 cilvēku dosies gājienā cauri Vecrīgai, lai noliktu ziedus pie Brīvības pieminekļa, godinot latviešu leģionāru piemiņu.

Biedrība “Paspēlēsimies” jau no plkst.6 līdz 13 Brīvības pieminekļa apkaimē, ieskaitot piemineklim pieguļošo zaļo zonu Bastejkalnā un Operas skvēra pusē, plāno izvērst informatīvu sanāksmi, lai atgādinātu par 1944.gada 16.martā notikušajām latviešu leģionāru kaujām. Pasākums pieteikts plašā teritorijā, taču iesniegumā Rīgas domei norādīts, ka tajā varētu piedalīties aptuveni 10 cilvēku.

Trešo pieteikumu iesniegusi privātpersona Jānis Devjatņikovs – viņš no plkst.10 līdz 14 teritorijā no Laimas pulksteņa līdz pilsētas kanāla tiltam vēlas rīkot piketu Latvijas leģionāru piemiņai. Pasākuma organizators norādījis, ka šajā pasākumā piedalīsies aptuveni 50 cilvēku.

Pieteikumi Rīgas domē saņemti likumā noteiktajā kārtībā, taču vēl nav izskatīti. Pieteikumi iesniedzami 10 darba dienu laikā pirms pasākuma norises. Kad šis termiņš būs noslēdzies, Rīgas dome izvērtēs visus iesniegtos pieteikumus. Iesniegumi arī nosūtīti drošībsargājošām iestādēm izvērtēšanai.

16.marts – Leģionāru piemiņas diena – ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin Latvijas iedzīvotājus, kuri cīnījās hitleriskās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā.

Pirmoreiz to kā piemiņas dienu 1952.gadā ierosināja svinēt bijušo leģiona karavīru organizācija «Daugavas Vanagi», jo 1944.gada 16.martā abas Latviešu leģiona divīzijas pirmoreiz darbojās kopīgi Austrumu frontē pie Veļikajas upes pret Sarkano armiju.

Jau vairākus gadus galvenie 16.marta pasākumi notiek Rīgā, kad pēc dievkalpojuma Rīgas Doma baznīcā bijušie leģionāri un viņu atbalstītāji dodas gājienā uz Brīvības pieminekli, lai noliktu ziedus. Šajā vietā viņus parasti, protestējot pret šādu gājienu, sagaida antifašistisko organizāciju pārstāvji.

Rīgas dome 2011. un 2012.gadā aizliedza visus pasākumus 16.martā, taču tiesa šos aizliegumus atcēla un pasākumi notika.

Pērn pašvaldība pasākumu organizēšanu neierobežoja, līdz ar to Brīvības pieminekļa laukumā notika trokšņaina viedokļu apmaiņa. Brīdī, kad piemineklim tuvojās vairāki simti leģionāru atceres gājiena dalībnieku, pretējās nometnes pārstāvji skaļruņos sāka atskaņot ļoti skaļu, ausīs griezošu mūziku un sirēnu skaņas. Biedrība “Apvienība pret nacismu” bija uzstādījusi skaļruņus, kas atskaņoja skaļu padomju laiku mūziku krievu valodā un uzrunas.

Leģionāru atceres dienas dalībnieki kritizēja Rīgas domi, kura pieļāvusi, ka vienā vietā vienlaicīgi pieļauti pasākumi ar pretēju viedokļu paušanu, tādējādi veicinot konfrontācijas. Nacionālā apvienība savukārt pieprasīja iekšlietu ministra Kozlovska demisiju, norādot, ka policijas rīcība, “pieļaujot latviešu leģionāru klaju zaimošanu pie Brīvības pieminekļa, bija nepieļaujams notikums, kas nekad vairs nedrīkst atkārtoties”. Vēlāk demisijas pieprasījums gan tika atsaukts.

Pēc šiem incidentiem pie Brīvības pieminekļa Saeimas deputāti pērn novembrī pieņēma grozījumus likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”, kas policistiem nosaka plašākas pilnvaras pasākumu laikā nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. strīipainās krievu sūdu mušas pie latviešu Brīvības pieminekļa?

 2. “…16.marts – Leģionāru piemiņas diena – ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin Latvijas iedzīvotājus, kuri cīnījās hitleriskās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā…” -Aizmirsāt pieraktīt,ka viņi cīnijās pret staļinistisko PSRS!

 3. RD bezatbildiba. Atbildēt

  Rigas Dome atkal spelejas ar uguni un riko konfrontaciju!

 4. Kurš vinnēs — Kozlovskis vai es? Pājājušā reizē vinnēju es un Ušakovs.

  • Korensa atšķirība no Kozlovska ir tik pat liela, kā Bībeles “vecās derības” atšķirība no jaunās…he he!

 5. LATVIEŠIEM ATKAL NEKĀDU SKAŅU IEKĀRTU, PROTAMS, NEBŪS???

  • jo latvieši jau neiet ar mērķi pārkliegt okupantu pliekas, bet gan klusi pieminēt kritušos un nolikt ziedus.

 6. Pilnīgi pareizi.Arī 9.maijā piemiņu kapos ir pelnījuši kritušie.Karš latviešiem ir bijis smags,sarežģīts pārbaudījums un tādēļ nevajag tagad velti uzkurināt naidu.Klusu,sirsnīgu piemiņu ir pelnījuši visi kritušie,jo katrs ir cīnījies par brīvu Latviju kā izpratis un tagad vēsturi nepārveidos.Tāpēc nevajag nevienai pusei taisīt ažiotāžu un vēlreiz nostādīt brāli pret brāli.To jau izdarīja karš.Skaļie pasākumi pilsētā nav pieļaujami ne 16.martā,ne 9.maijā

 7. Un iekšlietu ministrs, kuru tik ļoti amatā gribēja atstāt onka “prezidents”, varēs atkal sēdēt turpat blakus busiņā un nodrošināt okupantu un kolonistu netraucētu plosīšanos.

 8. 16.martā pie Brīvības pieminekļa nevajag rīkot nekādus pasākumus.11.novembris ir piemiņas diena.16.martā savus cīņu biedrus var pieminēt kapsētā.Tagad 16.marts ir tikai politiskas spēlītes .

  • Ja esi tik gudra, tad iesaki arī, lai 9. maijā okupanti un kolonisti savus kritušos piemin brāļu kapos, nevis Pārdaugavā.

 9. Nevajag visīstākos fašistus saukt par antifašistiem.

 10. Ja policija netiek galā ar tiem sovoku pabirām,tad jāorganizē pašaizsardzības vienības un tiem izdzimteņiem vienreiz kārtīgi jāsadod.

 11. Padomju okupantu vieta ir aiz žoga. Lai tie pretīgie radījumi rej.

 12. Šoreiz akcents jāliek tikai uz kureliešiem,viņu varonīgo kauju ar vācu pārspēku Kurzemes cietoksnī,kurā krita pats Salaspils nometnes šefs.Gribētu redzēt strīpaino antifašistu bļaujošos purnus šajā konkrētā gadījumā.

 13. Kas devis tiesības apgānīt Brīvības pieminekli? Tiem Kremļa pabirām sen vajadzēja atvērt robežu uz austrumiem, pietiek turpināt okupāciju un celt naidu.

 14. Vai šoreiz Kozlovskim aste akal būs starp kājām? Kozlovski, pierādi mugurkaulu un savu cieņu Latvijai, tavai Latvijai!!!!!!!!!!!

 15. Forši komentāri, izņemot vienu pagaidām… Kā citi VAR un DRĪKST darīt visu, kas vien ienāk galvā? Viņiem pie kājas!?NESAPROTU VĒL LĪDZ ŠIM BRĪDIM, KĀPĒC DAŽI NELGAS VAR DARĪT, KO VIEN SMADZENES SPĒJ SAGREMOT? KAS ŠĪ IR PAR VALSTI, KUR TĀS PAMATIEDZĪVOTAJIEM LIEGTS GANDRĪZ VISS, BET CITI IZVĒRŠAS AR PLAŠU VĒRIENU?!? Lielajiem varas sargātājiem sejas no taukuma drīz pārsprāgs un rezultātā kustibas kļuvušas DAUDZ lēnākas… Ukrainas prezidents pasaulei parādīja, kādos apstākļos dzīvoja viņš, draugi, radi, vajadzīgie ļaudis… un KĀDOS VIŅA TAUTA… Mums jau ir tas pats, tikai savādākā mērcē… Ukraiņiem ir vēlme aizstāvēt savas intereses, kaut tiek nesti augsti upuri- cilvēku dzīvības, bet pie mums tikai viena ņaudēšana jau kuro gadu pēc kārtas… Vecie izsaimniekotāji ATKAL PAMODUŠIES un pat pošas uz Briseli – GAN jau tie āksti un bezsmadzeņu tresti uzķersies uz vecā izliktā āķa un mūs IEVĒLĒS …TĀPAT KĀ LEĢIONĀRUS NAV BEIGUŠI AIZTIKT, NESKATOTIES UZ VĒSTURES LIECĪBĀM UN PAŠU ŠĪ NOZIEDZĪGĀ KARA DALĪBINIEKU IZBAUDĪTĀ UZ SAVAS ĀDAS, SACĪTĀ… Papagailis arī nemaina savu apgūto sakāmo, līdz viņam neiemāca ko citu… Un KĀPĒC ANTIFAŠISTIEM NEIET PIE MŪSU PIEMINEKĻA UN KĀRTĒJO REIZI NEIZRĀDĪTIES, JA TO ATĻAUJ!??? Tas JĀIZMANTO ?!

 16. gan vieni, gan otri ir prasti bezatbildigi provokatori. patriotiem ir 11.novembris.

  • Tu nebūsi tas, kas noteiks, kam ko atzīmēt. Starp citu, 11. novembris ir “Brīvības cīņās kritušo varoņu diena”, kad piemin un godina 1918-20. g. kritušos par Latvijas atbrīvošanu. Šai dienai nav nekāds sakars ar leģionāriem 2. pasaules karā.
   Kremļa fašistiem būtu jāierāda cita vieta, piemēram, pie Okupācijas pieminekļa. Lai iet un sēro, ka viņu okupācija pamazām ir gājusi uz beigām.

 17. demokratija LV stilā Atbildēt

  KUR SLĒPSIES KOZLOVSKIS šoreiz ?

 18. tie tā saucamie “antifašisti” ir tādi paši tituškas, tikai ušakova uc scešņiku mērcē…

 19. Ne kozlovski lidos, ne reiniki. Visi paklanīsies antifašistu .. un paziņos,ka viņu rokas ir sasietas, bet jalatvieši tā uzvedīsies tad gan dabūs redzēt velnu.

 20. Ņemot vērā, ka latviešu varoņi – leģionāri nekad nav bijuši nacisti, tas boļševiku melīgais, naidu kurinošais un pret Latvijas valsti vērstais pasākums ir jāaizliedz.

  • Tu, sarkanais, melīgais boļševiku fašist, ne nekvekšķi. Latviešu varonīgie leģionāri mierīgos iedzīvotājus neaiztika, gluži pretēji – aizstāvēja, bet tavējos – boļševiku slepkavu, izvarotāju un marodieru bandu gan lika gar zemi strīpām.

 21. Ja tie krieveļi trokšņos, tad kozlovskis izlido no valdības un dpists reiniks ar kaunu un negodu tiek aizsūtīts pensijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+