×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Atskats uz Jāņa Stradiņa jubilejas konferenci
 (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Akadēmiķim Jānim Stradiņam jubilejā īpašu dāvanu – viņam veltītu akadēmisku konferenci – bija sarūpējis Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Universitāte un Latvijas Inovatoru apvienība.

Aizvakar Mazajā ģildē kopā ar zinātniekiem J. Stradiņu bija ieradušies sveikt Valsts prezidents Andris Bērziņš, eksprezidents Guntis Ulmanis, Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, politiķi, daudzi sabiedrībā pazīstami kultūras un mākslas darbinieki.

Akadēmiskās konferences “Zinātnes un kultūras mijiedarbība Latvijā un pasaulē” priekšlasījumi tiks izdoti arī grāmatā. Pats jubilārs referātā par zinātnes situāciju Latvijā un Rīgā trāpīgi salīdzināja, ka Rīgas siluetā labi ir redzamas četru baznīcu smailes, bet zinātnei vēsturiski šeit ir bijuši četri uzplaukuma posmi. Pirmais 18. un 19. gadsimta mijā (galvenokārt Jelgavā), otrais saistāms ar Rīgas Politehniskā institūta darbību 19. un 20. gs. mijā, trešais – ar Latvijas Universitātes kā pirmās nacionālās universitātes izveidošanu; bet ceturtais, sākot no 1956. gada, Latvijas PSR, kad attīstījās modernas zinātņu nozares un virzieni, bet ar piebildi, ka padomju režīma ideoloģiskie liegumi kavēja humanitāro un sociālo zinātņu attīstību. J. Stradiņš uzsvēra, ka zinātnē jāstrādā talantīgiem, motivētiem jauniem cilvēkiem, un ekonomiskais izrāviens saistāms ar izrāvienu pētnieciskajās inovācijās un atbalstu vietējiem uzņēmējiem. Jānāk piektajam zinātnes uzplaukuma posmam, un, turpinot salīdzinājumu ar Rīgas torņiem, akadēmiķis šo cerību izteica tēlaini: “Ticu, ka Rīgas siluetā iezīmēsies piektā smaile – atjaunotās Latvijas smaile, varbūt tas notiks Daugavas kreisajā krastā.”

Jau 20 gadus Jānis Stradiņš darbojas arī Latvijas Bankas monētu dizaina komisijā un ir sniedzis daudzus rosinošus ieteikumus māksliniekiem. To priekšlasījumā “Akadēmiskā misija naudas mākslā” vēstīja Ilmārs Rimševičs.

Svinīgajā pieņemšanā, kas pēc konferences un koncerta notika Lielajā ģildē, dzimšanas dienas gaviļniekam cieņas un atzinības vārdus veltīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kultūras ministre Dace Melbārde, uzņēmējs, “Kokneses fonda” dibinātājs Vilis Vītols, Atmodas laika politiķis Dainis Īvāns un citi viesi. Šīs uzrunas tika filmētas, lai jubilārs tās noskatītos videoierakstā, jo viņš pēc konferences bija devies prom, taupot spēkus vēl nākamajam sarīkojumam. Šodien J. Stradiņu jubilejā sveic kolēģi Zinātņu akadēmijā.

Arī daudzi “Latvijas Avīzes” lasītāji, godinot akadēmiķi, savus vēlējumus viņam ierakstījuši “LA” mājas lapā: “Apbrīnojamas Jūsu gaišās prāta spējas un zināšanas”, “Lai dotais devējam simtkārt atdodas! Paldies par dāsnumu!”, “Lai tavās dienās gaismas staru daudz!/Ja ceļš ir grūts, lai apkārt draugu saime,/Kas roku sniedz un tālāk sauc”, “Veselību, veselību dzimšanas dienā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Janis Stradins ir bez saubam izcils muslaiku latviesu zinatnieks un mes novelam vinam daudz,
    daudz veselibas un turpmak vinam piederosu jaunekligu aizrautibu!

  2. lai dzīvo akadēmiķis viszinis!

    • Slava 4. (LPSR) smailes grāvējiem! Tas ir baigi interesanti – uz kādiem tādiem pamatiem to 5. smaili Latvijā cels – prihvatizācijas, denacionalizācijas un konsolidācijas vai kādiem citiem šuri-muri (ES-fondu apgūšanas) graušanas pasākumiem? Ticēja tak’ daudzi pirms 25 gadiem, ka caur padomju sociālās sistēmas sagraušanu ātrāk Jevropas labklājības līmeni sasniegsim – tad ko, uz NAP 2020 “ekonomisko izrāvina” plānu nebalstīsies – tikai uz Dieva brīnumdarbiem ticēs?!

Draugiem Facebook Twitter Google+