×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. novembris, 2014
Drukāt

Pie Gaismas pils atklās mākslas objektu “Lielā vāze”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Īstenojot Borisa un Ināras Teterevu fonda programmu “Māksla publiskā telpā”, sadarbībā ar Rīgas domi un Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) 10. novembrī plkst. 12 pie Gaismas pils atklās lielformāta mākslas darbu Rīgas pilsētvidē – Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Ojāra Pētersona objektu “Lielā vāze”, portālam LA.lv pavēstīja komunikāciju speciāliste Inga Vasiļjeva.

“Mākslas objekts “Lielā vāze” ir viens veselums, kas sadalīts divās daļās – lielākā no tām atradīsies pie Gaismas pils, bet otra Rīgas pilsētvidē tiks uzstādīta 2015. gadā. Jebkurš varēs domās tās savienot kopā, piepildot ar savu saturu,” akcentē Ojārs Pētersons.

Mākslinieks stāsta, ka objekta tapšanas iedvesmas avots ir Garlība Helviga Merķeļa grāmata “Vidzemes senatne”, kura, viņaprāt, dēvējama drīzāk par 18. gadsimta laikmetīgo mākslu, nevis vēstures liecību par tā laika latviešiem.

“Mākslas darbam iespējamas daudzas interpretācijas. LNB direktors Andris Vilks teicis, ka tās klasiskā forma ir sveiciens Aleksandrijas bibliotēkai, kura līdzās mūsu Gaismas pilij ir viena no divām pasaules bibliotēkām, kuras saņēmušas īpašu UNESCO atzinību,” stāsta programmas kuratore Helēna Demakova. “Vāzes raupjā iekšpuse it kā simbolizē latviešu saknes laukos, savukārt tās ārpuse norāda uz eiropeiskās kultūras uzslāņojumu un pieredzi, ko apliecina arī vāzes forma.”

Mākslas darbs “Lielā vāze” bija viens no godalgotajiem projektiem fonda rīkotajā konkursā “Rīga smaida” 2013. gada pavasarī. Mākslas darbus LNB ārtelpā izvērtēja LNB mākslas ekspertu komisija, taču gala vārds pieder arhitektam Gunāram Birkertam. Arhitekts šo darbu ir saskaņojis.

Objekts “Lielā vāze” sastāv no divām daļām. Ārējā virsma noklāta ar keramisku mozaīku, kas veido tekstu – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts. Objekta lielākā, 15,5 tonnas smagā, daļa atradīsies pie LNB, savukārt mazākā tiks uzstādīta 2015. gada pavasarī citviet pilsētvidē.

Novembrī Rīgas pilsētvidē parādīsies vēl viens programmas “Māksla publiskā telpā” mākslas objekts – ceturtdien, 13. novembrī, plkst. 16 Bastejkalna virsotnē atklās Ērika Boža mākslas darbu “Soliņi”. Programmu “Māksla publiskā telpā” 2014. gadā atklāja ar jauno mākslinieku Brigitas Zelčas – Aispures un Sanda Aispura mākslas objekta “Klusā daba” inaugurācijas ceremoniju Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā septembra beigās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+