Pie kā dzīvos bērns? 0

Ja vecāku nesaskaņu dēļ notiek tiesa, vai tā ņem vērā arī septiņarpus gadus jauna bērna viedokli? Vai tēvs tiesas ceļā var panākt, lai bērns nedzīvotu pie mātes? Vecāki ir šķīrušies. Strīda iemesls – bērns pēc skolas līdz plkst. 19.00 dzīvoklī atrodas viens, jo mamma strādā Rīgā. 
Inita

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Jā, tiesa ņems vērā bērna viedokli, pie kura no vecākiem viņš grib dzīvot.

Jā, tēvs var sniegt tiesā prasību un lūgt viņam piešķirt ikdienas aizgādības tiesības (t.i., noteikt, ka bērns turpmāk dzīvos pie viņa). Par to, vai šo prasību apmierināt, lems tiesa, ņemot vērā bērna mātes, bērna un bāriņtiesas viedokli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķirot laulību, laulātie vienojas par bērna aizgādību, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgas mantas sadali. Tas rakstīts Civillikuma 77. pantā.

Civillikuma 178.1 pantā teikts: “Ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Ikdienas aizgādību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumus pieņem kopīgi. Ja starp vecākiem rodas domstarpības, tās izšķir bāriņtiesa, ja likumā nav noteikts citādi.

Vecāku kopīga aizgādība izbeidzas, ar tiesas nolēmumu vai, vecākiem vienojoties, nodibinot viena vecāka atsevišķu aizgādību. Tam no vecākiem, kura atsevišķā aizgādībā bērns atrodas, ir visas no aizgādības izrietošās tiesības un pienākumi. Otram vecākam ir saskarsmes tiesības.

Vecāku strīdu par aizgādības tiesībām izšķir, ņemot vērā bērna intereses un noskaidrojot bērna viedokli, ja vien viņš pats spēj to formulēt.”

Tātad likums nenosaka konkrētu vecumu, kad jāņem vērā bērna viedoklis. Taču septiņgadīga bērna viedoklis tiesai būtu jāņem vērā, pirmās klases skolnieks spēj izteikt savas domas.

Ikviens no vecākiem jebkurā laikā var prasīt mainīt ikdienas aizgādības kārtību (t.i., lemt jautājumu, pie kura no vecākiem bērns dzīvos), sniedzot prasību rajona tiesā.

 

Bāriņtiesā, kurā lūdzām konsultāciju, paskaidroja, ka septiņgadīgs bērns parasti var par sevi parūpēties un tas vien, ka māte no darba mājās pārnāk septiņos vakarā, nav pietiekams iemesls, lai mainītu ierasto kārtību un turpmāk bērna dzīvesvietu noteiktu pie tēva.

 

Var saprast arī tēvu, kurš uztraucas par bērna drošību laikā, kad viņš būs mājās viens. Taču vai tēvs varēs garantēt nemitīgu pieskatīšanu un vai tā bērnam ir nepieciešama? Pirmajai klasei stundas beidzas ap pulksten diviem – trijiem pēcpusdienā, tēvs strādā līdz pieciem vai sešiem. Vai viņš katru pēcpusdienu bērnu sagaidīs pie skolas un vedīs uz savu darba vietu?

Reklāma
Reklāma

Tiesa noteikti prasīs bāriņtiesas atzinumu, bērna un mātes viedokli. Savus argumentus māte tiesai var iesniegt arī rakstiski, vēlams vairākas dienas pirms sēdes, lai tēvs ar tiem var iepazīties. Nenāks par ļaunu pievienot arī psihologa atzinumu par to, ka bērns ir pietiekami patstāvīgs un dažas stundas līdz mātes pārnākšanai spēj par sevi parūpēties.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.