Latvijas armijas karavīri Bolderājas kāpās. 1919. gads.
Latvijas armijas karavīri Bolderājas kāpās. 1919. gads.
Foto: no Latvijas Kara muzeja arhīva

Pie Kara muzeja iedegs Brīvības cīnītāju piemiņas ugunskuru 0

8. novembrī plkst. 13 laukumā pie Latvijas Kara muzeja tiks iedegts Brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs, kas degs līdz Lāčplēša dienas, 11. novembra, vakaram.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Ugunskura iedegšanas pasākumā piedalīsies aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Zemessardzes komandieris pulkvedis Egils Leščinskis, “Latvijas pasta” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija.

Muzikālo pavadījumu pasākumā nodrošinās kopas “Grodi” dalībnieki Andris Kapusts, Aīda Rancāne, Asnate Rancāne un Aurēlija Rancāne un kopas “Vilkači” vadītājs Edgars Zilberts.

CITI ŠOBRĪD LASA

No plkst. 10 līdz 17 pie Pulvertorņa būs apskatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde, kā arī varēs uzzināt vairāk par dienestu Zemessardzē. Militārās tehnikas un ekipējuma izstāde būs aplūkojama arī 9. novembrī no plkst. 10 līdz 16 un 11. novembrī no plkst. 10 līdz 21.

Latvijas Kara muzejā piektdien visas dienas garumā notiks ekskursijas skolēniem, kā arī no plkst. 11 līdz 14 būs pieejamas radošās darbnīcas.

Šogad Lāčplēša dienas un Bermontiādes simtgades pasākumus organizē Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar vīru kopu “Vilki”, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Rīgas domi.

Aizsardzības ministrija un bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Brīvības cīņas, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 100 gadiem.

Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos Brīvības cīnītāju piemiņas pasākumos visos Latvijas novados.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – “Par Latviju”.

Reklāma
Reklāma

Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Brīvības cīņas – cīņas par Latvijas valsts neatkarību – ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas – Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.

Ordeņu izstāde