×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Pie Kolumbijas krastiem atrasts kuģa vraks ar, iespējams, 17 miljardus dolāru vērtu kravu

Foto: The LIghtBox.comFoto: The LIghtBox.com

Neizskatās kārdinoši, taču vēsturiskas liecības liek domāt, ka "San Jose" veda milzīgu dārgumu kravu no Peru smaragda, zelta un sudraba raktuvēm.

Pie Kolumbijas krastiem atrastā galeona “San Jose” krava tiek lēsta vērtībā starp četriem un 17 miljardiem dolāru.

1696. gadā būvētais kuģis nogrima 1708. gadā, zaudējot jūras kaujā britu jūras spēkiem. Šķiet, atradums var izraisīt kaujas arī mūsdienās, jo uz atradumu pretendē, protams, Kolumbijas valdība, taču kāda ASV glābšanas firma paziņojusi, ka tā kuģa vraku pamanījusi jau 1981. gadā, tādēļ tai pienākas puse kravas vērtības.

Zemūdens arheologi gan aizrāda – tā kā Kolumbijas valdība nav paziņojusi īpaši daudz detaļu par atradumu, pagaidām vēl nav pilnas pārliecības, ka atrasts tiešām “San Jose”.

“San Jose” bija savam laikam neaptverami milzīgs kuģis – 1066 tonnas smags, aprīkots ar 60 lielgabaliem, lai pasargātu no Peru raktuvēm Eiropā nogādājamos smaragdus, zeltu un sudrabu. Krava bija paredzēta, lai finansētu ieilgušo karu starp Spāniju un Franciju no vienas puses, un Angliju no otras.

Turklāt, tā kā “San Jose” bija viens no pirmajiem kuģiem, kas ved dārgumus pāri okeānam, tā krava varēja būt patiesi apjomīga; karam kļūstot sīvākam, pārvadāšanu uzņēmās vieglās franču fregates, jo bija jau pieredzēts, ka briti kuģiem uzbrūk un tos nogremdē vai aplaupa.

Bija paredzēts, ka galeonu pavadīs franču karauģi, taču tie aizkavējās, un Spānijas flotes komandieris, admirālis Hosē Fernandess de Santijans nolēma izbraukt vienatnē.

Kuģis devās ceļā 1708. gada 28. maijā. Tam bija nosprausts kurss uz Katagenu Kolumbijā, tālāk – uz Havanu un tad Eiropu, taču ieskrēja četru angļu kuģu ielenkumā. Cīņa izvērtās asiņaina, un nav zināms, kā tā būtu noslēgusies, taču kādā brīdī “San Jose” uzliesmoja un nogrima. Iespējams, uguns iekļuva pulvertelpā, vai arī sprādzienu izraisīja britu šāviņi, – to varētu atklāt arheoloģiski pētījumi vrakā.

Kuģim nogrimstot, gāja bojā 600 jūrnieki līdz ar admirāli, bet vraka atrašanās vietā vairāk nekā 300 gadus palika noslēpumā tīta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+