Kultūra
Literatūra

Pie LNB aktieri lasīs grāmatu “Robinsons Krūziņš” 1

Foto: LETA

Pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 13.jūlijā plkst.18.30 norisināsies grāmatas “Robinsons Krūziņš” (1824) brīvdabas lasījums, aģentūru LETA informēja LNB ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” projekta vadītāja Maija Uzula-Petrovska.

Aktieru Ingas Tropas, Ances Strazdas, Klāva Meļļa un Toma Veličko vadībā skatītāji varēs doties ceļojumā uz 19.gadsimtu, kad latviešu lasītāji pirmoreiz iepazinās ar piedzīvojumu literatūru. Izrādi papildinās vēsturnieka Gustava Strengas komentārs par grāmatas izdošanas un lasīšanas kontekstu.

Lietus gadījumā izrāde notiks zem jumta. Dalība pasākumā būs bez maksas.

“Robinsons Krūziņš” ir Daniela Defo pasaulslavenā romāna “Robinsons Krūzo” pārstāsts, kuru vācu valodā sarakstījis Joahims Heinrihs Kempe. Grāmata 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā pārtulkota vairākās valodās.
Pēc izdošanas Latvijā grāmata iemantoja popularitāti un 1871.gadā tika iespiesta atkārtoti. “19.gadsimta latviešus aizrāva stāsts par kuģa avārijā izglābušos vīrieti, kurš 28 gadus pavadīja uz tropu salas, un viņi kļuva par uzcītīgiem lasītājiem, kas vēlāk ar grāmatu palīdzību izloloja arī savas valsts ideju,” sacīja Uzula-Petrovska.

Brīvdabas pasākums ir daļa no izrāžu-lasījumu cikla “Lasām Latvijā”, kas ar laikmetīgu skatuves līdzekļu palīdzību atklāj, kā grāmatas un lasīšanas process gadsimtu gaitā veidojis Latvijas teritorijas iedzīvotāju identitāti, kā grāmatas palīdzējušas nokļūt līdz valsts idejai un tās īstenošanai, un kā valsts liktenis tiek atspoguļots grāmatās.
Izrāžu cikla veidotājus interesē ne tikai izvēlēto grāmatu saturs, bet arī to radīšanas, izdošanas un lasīšanas apstākļi, bet arī lasīšanas process kā performance.

LA.lv