×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. septembris, 2017
Drukāt

Krievijas drošības iestādes pie mātes kapa neielaiž (27)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Harijs Ešenvalds cerēja "Sibīrijas bērnu" ceļojuma laikā nokļūt pie mātes kapa un uzlikt tam krustu, taču saņēma atteikumu.

Neko tādu kā šovasar augustā fonda “Sibīrijas bērni” rīkoto braucienu dalībnieki Krievijā līdz šim vēl nebija pieredzējuši – policistu “uzlidojumu” un drošībnieku izsekošanu Omskā, liegumu apmeklēt tuvinieka kapavietu Krasnojarskā, bet Evenkijā šā raksta autori pat aizturēja uz vairākām stundām Turas policijas iecirknī. “Tas, ka mums jābrauc kā tādiem vajātiem zaķiem, ir ļoti pazemojoši,” atzīst kinorežisore Dzintra Geka, kas ekspedīcijas uz latviešu izsūtījuma vietām rīko jau 11 gadus. Šajā reizē 36 cilvēku grupu, kuru vidū paši represētie, viņu bērni un tuvinieki, viņa veda uz Krasnojarskas un Omskas apgabaliem, lai pēc tam dotos tālāk uz Kazah-stānu. “Latvijas Avīze” sāk rakstu sēriju par Sibīrijas bērnu šīs vasaras ceļojumu.

 

Krasnojarskā gatavs piemineklis Staļinam

Krasnojarskā pirmā tikšanās – ar vietējās biedrības “Memoriāls” vadītāju Alekseju Babiju. Valstī senākā cilvēktiesību aizstāvju nevalstiskā organizācija piedzīvo grūtus laikus. Pērn Krievijas Tieslietu ministrija sešas “Memoriāla” reģionālās filiāles atzina par “ārvalstu aģentiem”, taču Krasnojarskas biedrība pagaidām no tā izvairījusies, jo nesaņem ārvalstu finansējumu. Toties tai nākas sparīgi cīnīties ar vietējiem komunistiem un staļinistiem, kas vēlas uzstādīt pieminekli Jo-sifam Staļinam – kā tūrisma objektu. A. Babijs stāsta, ka jau pa trīs lāgiem nācies atsist šo ieceri. “Labi, ka bijām uz vienu roku ar Kras-nojarskas apgabala administrāciju un visi sapratām, ka tāds piemineklis mums nav vajadzīgs.” Staļina biste esot izlieta pirms desmit gadiem un gaidot savu laiku “krajkoma” telpās.

Plašsaziņas līdzekļi par “Memoriālu” interesējoties reti un parasti tad, ja ap to sagriežas kāds nelāgs virpulis, kā, piemēram, šogad, kad nezināms zvanītājs – it kā svarīgs ierēdnis no Maskavas – izjaucis biedrības rīkotā konkursa skolēniem “20. gadsimta Krievijas vēstures cilvēks” finālu. Uzvarētājiem bija iegādātas biļetes, lai dotos uz apbalvošanas ceremoniju galvaspilsētā, taču pēc maskavieša zvana daudzas reģionālās Izglītības ministrijas nobijās un bērnus uz pasākumu neaizsūtīja. Lai gan vēlāk zvans esot uzdots par provokāciju, konkursa noslēgums bija sabojāts.

 

Arhīvi slēgti kopš 2006. gada

Smagu triecienu “Memoriāla” darbībai deva valdības noliktais aizliegums tikt klāt Federālā drošības dienesta un Iekšlietu pārvaldes arhīviem, jo apgrūtināja biedrības sākto politiski represēto sarakstu izveidi.

“Tagad strādāt ir diezgan grūti, jo arhīvos vairs netiekam, kā tas bija deviņdesmitajos gados, kad iepriekšējais priekšsēdētājs burtiski tur dzīvoja, ieradās deviņos no rīta, līdz pieciem pēcpusdienā tur strādāja un savāca ļoti daudz informācijas par Krasnojarskas apgabalā izsūtītajiem cilvēkiem,” stāsta A. Babijs. Šo darbu biedrība sākusi kopš tās dibināšanas, un nepilnos 30 gados izdevies iegūt ziņas par 175 tūkstošiem represēto. “Tas vēl ir mazs skaitlis,” atzīst “Memoriāla” vadītājs, ja zināms, ka Krasnojarskā, kas bija viens no izsūtītajiem paredzētajiem reģioniem, nonāca apmēram viens miljons represēto. “Lai šo darbu pabeigtu, mums vēl vajag 200 gadu. Nezinu, kā mums tas izdosies, bet pacentīsimies vēl tik ilgi izdzīvot,” viņš skumji pasmaida.

Aleksejs Babijs ir vīrs pensijas gados, kurš gandrīz visu savu brīvo laiku un arī privātā biznesa līdzekļus velta represēto sarakstu sastādīšanai. Komanda neesot liela – no 15 biedrības cilvēkiem ierindā ap desmit, visi vecāki par savu vadītāju. Pēc 2006. gadā valdības noteiktā aizlieguma arhīviem “Memoriāls” pievērsies materiāliem, kas attiecas uz personām, kam atņemtas vēlēšanu tiesības, un no iegūtās informācijas veido tā saukto kulaku uzskaiti. Ar vietējās varas finansiālu atbalstu – aptuveni 200 tūkstošu rubļu jeb aptuveni 2800 eiro gadā – politiski represēto sarak-sti izdoti 12 biezos sējumos, kuros, kā uzsver biedrības vadītājs, lielā skaitā atrodami arī 1941. un 1949. gadā izsūtīto latviešu uzvārdi. Paralēli visa informācija atrodama mājas lapā “memorial.krsk.ru”, palepojas A. Babijs.

Atbildot uz jautājumu par “Memoriāla” nākotni tik negatīvā valsts politikas režīmā, viņš pasmaida un nosaka: “Kamēr nešauj nost, dzīvot var.”

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Nepopulārs komentārs Atbildēt

  Ir tāds teiciens: – Neej ar savu sprediķi ,,, svešā baznīcā!

  Kāpēc pirms(!!!) došanās uz Krieviju – Sibīriju netika sakārtotas/saskaņotas visas atļaujas?
  Vai pastalnieki nopietni domā, ka tur no laimes visiem jāapčurājas ieraugot 36 cilvēku grupu no LV?

 2. Harijs Ešenvalds, kuldīdznieks, kam 3.septembrī apritēja 80.gadi, un kurš ceļojumā devās kopā ar savu dēlu.

 3. Ļoti gribētos tikt sadzirdētai! Vēstures (t.sk. represiju, okupācijas u.c. jūtīgus jautājumus, kuri tik bieži kļūst par ievainojošu sadursmju un naidošanās iemesliem) jāskata pārvaldes metodoloģijas mērogā – tikai tā no Lielās bildes var ieraudzīt katra mozaīkas gabaliņa patieso jēgu un nozīmi. Ja īsi, tad globalizācijas process – ražošanas līdzekļu, t.sk. cilvēkresursu koncentrācija – ir objektīvs, neizbēgams process, bet globālā vēsturiskā procesa pārvalde var notikt (un notiek – tikai apzināšanās vēl ir nepietiekama) pēc subjektīvas koncepcijas. Šī globālās visu Zemi aptverošās pārvaldes koncepcija var būt taisnīga un netaisnīga. Visa vēstures gaita ir šo divu koncepciju cīņa, un tās papildina viena otru. Ja īsi (tā ir vesela metodoloģija, kuru vajadzētu apgūt ikvienam!), tad taisnīga pārvalde ir saistīta ar pašpietiekamību, pašpārvaldi, pašorganizēšanos, tā balstās uz klausīšanu intuīcijai un sekošanu sirdsbalsij (nevis statūtiem, amata aprakstam un tml.), tā ir sadarbības un kolektīvisma (kopieniskuma) pārvaldes forma. Savukārt, netaisnīga pārvaldes koncepcija notiek pēc “skaldi un valdi!” principa, uz konkurēšanas (neizbēgami – savstarpējas apmelnošanas) un līderisma (pētījumi rāda, ka uz vienu līderi, lai tas varētu izcelties un sakoncentrēt priviliģētam stāvoklim nepieciešamos līdzekļus, t.sk. administratīvos, reputācijas resursus un tml., – vajadzīgi vismaz 30 lūzeri…) pamata. Šajā gaismā mūsu – latviešu – vieta, misija un līdzšinējais liktenis vēsturē atklājas pavisam citā gaismā un top skaidrāk saredzams, domājams, saprotams. Tikai tā mēs varēsim apzināti un jēgpilni piedalīties šodienas izaicinājumu risināšanā un izbeigsim būt par upuriem tiem vai citiem spēkiem (t.sk. pašu iekšējiem, kolektīvajā bezapziņā balstītiem).

 4. Kremļa troļļu zināšanai… Harijs Ešenvalds ir dzimis tur, mamma nomira bada nāvē, jo pārtiku atdeva dēliem…. tos savāca uz bērnu namiem… tagad Zeļenogorska ir “slēgta” pllsēta ,ja nesaproti kin-dza-dza un citi kremļa troļļi: šlagbaums ! Un propuski ! Tu vari ar Bentliju braukt un vienalga “povorot ot vorot”… Viens no ielas tur netiksi….
  Dzintra Geka jau pusgadu iepriekš sarakstījās, sūtīja brauciena dalībnieku pases kopijas, solīja ielaist, nedēļu pirms brauciena paziņoja, ka tikai Ešenvaldu ielaidīs . Figu! Kad autobuss ar visiem 36 braucējiem , kuri bija ar mieru gaidīt , kamēr Hariju, kuru administrācijas ! pārstāves bija solījušas sagaidīt ,ieradās pie šlagbomja, un ar nožēlu paziņoja, ka visaugstākajā līmenī nolemts šo bīstamo vīru pie mātes kapa neielaist… Viņām bija līdzi arī Zeļenogorskas TV grupa, un mums par lielu izbrīnu vakarā sižets bija ēterā… Ja kādam tiešām interesē , ir youtubē, … Hariju pavadīja dēls, braucienu apmaksāja paši – nav noslēpums : 1470 EUR kopējās izmaksas viņam braucējam … Uz Maldīvu salām būtu lētāk …. Un aizmirstam par tur kaut kādām izsūtīšanām , kamēr tas mūs neskar, …un mazbērni vispār neko par to nezinās , ja viņiem to nestāstīs … viņi jautās : nebija ko ēst? vai Supermārkets bija slēgts ? Nebija maizes- varēja ēst čipšus! Es vēroju Harija acis … Tajās nebija naida … tikai asaras un neizpratne par neaprakstāmo nežēlību pirms daudziem gadiem un šobrīd . Čekistu valsts bija un ir … Viesnīcā pase jānodod , otrā dienā dabū atpakaļ… Vilcienā iekāpjot jāuzrāda … Pat Šeremetjevā internets tikai Krievijas telefonā pieejams … Pie visa vainīgi “amerikosi”…

 5. Krievija bez parmainam Atbildēt

  Putina Krievija dzivo pec padlaika likumiem,kad arzemniekiem arpus stolicas braukt bija aizliegts,ja nokera- no padomijas ara uz neatgriesanos.

 6. Mans vectēvs palika Sibīrijā un saprotu tos, kas mēģina uzlikt piemiņas zīmes saviemiem aizgājējiem. P.S. Gribētos pajautāt dažiem komentārus rakstījušiem: Vai jūsu radinieki ir bijuši Sibīrijā? Nesaprotu to nekaunību un cinismu kā var ņirgāties par cilvēku liktēņiem!

 7. Drošs paliek drošs.

 8. Kas par traku,tas par traku.”Anakandam”pilnīga taisnība.Arī nekaunībai ,tomēr jāzina mērs.Tas attiecas uz “Kin-dza-dza”un anonīmajiem komentāriem.
  Dz.Gekas darbs pie filmām par represētajiem ir cieņas un apbrīnas vērts un tas ka veciem un ne tik turīgiem cilvēkiem tiek dota iespēja apmeklēt tuvinieku kapus tālu no Latvijas ir tikai apsveicami.

 9. Krievi neļauj apmeklēt mātes kapu!

 10. Launuma Imperijas militaro,finansialo,politisko un socialo sabrukumu,velekais 2020.gada,apturet nav spejigi ne kremla cekisti,ar sizofreno punduri prieksgala,ne ari vinu “neredzamas” frontes cinitaji ES un NATO Valsti Latvija.Un vismazak jau sadi cilveces atkritumi ka kin-dza & Co.

  • Var tikai iedomāties,kādu gaudošanu saceltu Ķīseļtelevīzija un Lavrova kantoris,ja kādu 2.p.k. laikā Latvijas teritorijā kritušā krieva tuviniekus neielaistu Valstī.

   • bet mums jau ari nelaiž Atbildēt

    katru kas rinkam & co nepatīk, pat bez pamatojuma, un ja brauktu ar definētu mērķi taisit visādas politiskas aktivitātes pie tiem kapiem, tad 100% ka neielaistu. tuvinieku apmeklešana bez politiskām pieskaņām nekad nav tikusi apgrūtināta, pajautā pierobežas ciematos, tie braukā uz kapiem kā no vienas tā no otras puses bez problēmām.
    par to jau stāsts, nevajag piemiņu ar politiku jaukt un nebus problēmu

 11. Pilnigi piekritu!!! Ka sauc ta atskan!

 12. Ljoti jabrinaas par to, ka tikai tagad.
  Musu puse tiktal tur visu piedrisusi, ka jabrinaas par to, ka vispar kadu no shejienes laizh iekshaa.
  UN KAA CENSHAS.
  UN CIK JAU GADUS.
  Varbuut tikai to trulaa armij’s purna punjkjaino kazino trulpadumnieku vajadzeja krievu pusei uzraadiit – varbuut shamiem zheel paliktu … krievi ir sirsnigi cilveki – nacikji visu sajezijushi.

  • sakjeeziijushi, tb – tapee, ka nevajag ar krievupusi rieties – krievupusi var uz zheelumu panjemt – uzraadiit viniem mumsejos aizsardzibminister ar PADOMU DEVEJIEM – nu, panoptikum ……………………. ar visim citim – kaut purnbild’s vien –
   KRIEVIEM ZEEL PALIKTU un VISUS VISCAUR VISKUR ……….

 13. par ko sašutums? kā mēs pret viņiem tā viņi pret mums. ja musu drošibnieki karo ar aktieriem, muziķiem un citiem māksliniekiem no krievijas, tad atiecigi ari viņi neielaiž valstī klaji politizetus ļaudis. mātes kaps jau ir tikai atruna beigās vel pie tā nemaz neaizietu, jo atrast nevaretu. pamatmērķis jau ir politiskas ievirzes ekspedicija, ko filmēt un pēc tam ar pompu pasniegt

  • Tiesh’ taa – ……………………………..

  • ……mātes kaps jau ir tikai atruna beigās vel pie tā nemaz neaizietu,……
   —————————————————————————
   Ak tu izdzimteni!Tev par šiem vārdiem vajadzētu purnu izdauzīt,kas ,ceru,agri vai vēlu notiks.
   Var jau būt morāls kroplis un ķengāties i-netā,bet ir lietas par kurām neņirgājas.

   • ja mātes kaps tik ļoti intresetu Atbildēt

    butu 10 reizes aizbraucis bez jebkādas “ekspedicijas”. tu ar uz kapiem ej tikai tad kad tevi filmē? vai tomer citās reizēs ar?

    • Aha,apmeklēt kapus,Lāčupē,vai Jaunciemā,ir tas pats kas aizbraukt uz Krasnojarsku.

     • nekā pārdabiska ja ir vēlme

      un noteikti ka neviens neliegtu iebraukt ja brauktu individuālā kārtā tiešām uz mātes kapu. bet te jau iet runa par principā politisku ekspediciju, ar visu filmešanu, kurā noteikti nav paredzets kremli slavināt. atiecigi politiskam pasākumam ari ir politisks lēmums. kā mēs pret viņiem tā viņi pret mums.
      un ja tev mana morāle nepatīk tad piedod atvaino, man jusejā ne tik-aizsegties ar mātes līķi lai apmierinātu savas politiskās un publicitātes ambīcijas man liekas pat ļoti zemiska rīciba. jūs pārmetat ka kremlim nav nekas svēts kad paši reklāmas dēļ esat gatavi līķus apgānit? lēta propoganda, ļoti lēta

     • Ne tev piedos,ne atvainos,izdzimteni!
      Tu vēl par morāli runāsi?
      Kas,pārdzīvo,ka filmā parādīs nevainīgi nobendēto tautiešu kapu vietas?
      Pārdzīvo ka netiks slavināts kremlis?
      Ceru ka tu nosprāgsi un tavu kapu neviens neatradīs,jo tādus izdzimteņus aprok kā sprāgušus suņus.

     • tādi kā tu publicitātes dēļ gatavi mātes līķi izrakt un uz mieta uzsēdināt lai efektigāk nofilmētu, un viss tikai “ciešanu vārdā”. un pēc tam brīnies ka tavas labi nofilmētās ciešanas nevienu neuzrunā, jo falšums pa gabalu smird

     • Vai jūs “cienītais”,nevarētu aizvērties?
      Var manīt,ka jums sveša izsūtīto latviešu likteņu atspoguļošana.
      Iespējams ka jūsu tuvinieki bija izsūtītāju un izstrebiķeļu vidū,tādēļ tāds naids.
      Vai saprotat,ka ja jūs šādas domas izteiktu publiski,ne anonīmi,labākajā gadījumā ,jums iespļautu sejā.

     • kā reiz bija izsutito vidū, un tieši tāpec man nav pieņemams populisms ko izspēlē uz viņu ciešanām tas ir kā uzvaras deju uz kapa dejot ko jus te propogandejat, ar piemiņu, cieņu, atmiņām tam nav ne vismazākā sakara, klaja zīmēšanās

     • Vajadzētu, lai Krievija apmaksā visu cilvēku braucienus, kuri grib pieminet no Latvijas izsūtītos cilvēkus.
      Slabo. Putin, izdod Ukazu!

Draugiem Facebook Twitter Google+