Latvijā
Novados

“Pie mums līdzīgi… ceļi izskaloti, graudu tīrumos jūra…” Dažviet situācija traģiska 1

Foto no Facebook

Ziņa papildināta ar jaunāko informāciju

Rēzeknes novadā spēcīgās lietavas daudzviet izskalojušas ceļus, pagastu vadītāji apsver iespēju lūgt palīdzību Vides un reģionālās attīstības ministrijā, informēja Rēzeknes novada domē.

Ilzeskalna pagasta pārvaldes vadītāja Genovefa Gailuma informēja, ka lietus izskalojis vietējās nozīmes ceļu posmā Lucatniki-Plešaunīki. Šis ceļa posms, pa kuru kursē skolēnu autobuss, nesen bija izremontēts, taču caurtekas nav bijušas spējīgas uzņemt tik lielu nokrišņu daudzumu, kā tas ir bijis pēdējo diennakšu laikā, pie tam, ceļa malā esošajās zemēs nedarbojas meliorācijas sistēmas. Vairākās vietās bojāts ir arī valsts ceļš Ilzeskalns-Rogovka.

Gailuma pieļāva, ka pagasta pārvaldei nāksies vērsties pēc palīdzības Vides un reģionālās attīstības ministrijā, lai saņemtu līdzekļus neparedzētiem gadījumiem.

Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Blinovs pastāstīja, ka daudzviet izskalotas caurtekas, uz zemes ceļiem veidojas lielas bedres. “Pat krūmi neiztur, gāžas uz ceļa, jo lietus izskalojis saknes. Postījumi ir lieli.”

Daudzviet pagastos applūduši daudzdzīvokļu namu pagrabi, Nautrēnu pagasta centrā, Rogovkas ciemā lietus ūdens tiek atsūknēts no kurtuvēm, lai nepieļautu tā ieplūšanu ciema attīrīšanas iekārtās. Arī Nautrēnu pagastā izskaloti ceļi, no krastiem izgājusi Ičas upe. Ozolaines pagastā applūdis pagrabs pagasta pārvaldes ēkā, ūdens ieplūst kultūras nama ēkā.

“Arī Strūžānos bēdīgi – mūsu Mazupīte jau tuvojas Aiviekstes apmēriem, applūduši pagalmi, celiņi, mazdārziņi, ezers plūst pāri, dambis nespēj uzņemt lielo ūdens daudzumu, jaunizraktais dīķis pazudis zem ūdens ar visu saliņu. Apkārtnē iziet no krastiem zivju dīķi. Visvairāk žēl mazdārziņu, kur zem ūdens ir pazudušas puķes, gurķi, kartupeļi un citi stādījumi. Cilvēku lielais darbs un pūles vasaras garumā nu līdzinās nullei,” – pastāstīja Strūžānu pagasta iedzīvotāja Leokādija Razgale.

Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, nokrišņu daudzums Rēzeknes apkaimē aptuveni diennakts laikā sasniedzis jau vismaz 112 litrus uz kvadrātmetru, kas ir pusotra mēneša norma. Meteorologi sola, ka lietusgāzes pierims tikai piektdien, brīvdienās līs pavisam maz un tikai vietām, biežāk uzspīdēs saule.

Slēgta šoseja starp Kārsavu un Rēzekni (A13)

Lietavu dēļ slēgta satiksme uz šosejas Krievijas robeža (Grebņeva) – Rēzekne – Daugavpils – Lietuvas robeža (Medumi) (A13) posms starp Rēzekni un Kārsavu.

Visa transporta plūsma tiek novirzīta caur Ludzu pa reģionālo autoceļu Kārsava – Ludza – Ezernieki (P49) un galveno autoceļu Jēkabpils – Rēzekne – Ludza – Krievijas robeža (A12).

Autovadītājiem arī jārēķinās ar to, ka posmā starp Ludzu un Rēzekni notiek remontdarbi un darbojas 8 pagaidu luksofori.

Stipru lietavu dēļ Latgalē uz ceļiem veidojas izskalojumi, informē “Latvijas Valsts ceļi”. Uz autoceļa Krievijas robeža (Grebņeva)-Rēzekne-Daugavpils-Lietuvas robeža (Medumi) (A13) pie Mežvidiem ir izskalojums, un ūdens plūst pāri ceļam. Notikuma vietā patlaban strādā “Latvijas autoceļu uzturētājs”, satiksme ir apgrūtināta, un to regulē policija. Tā paša ceļa 34.km pie Bērzgales arī ir izveidojies izskalojums, taču tas satiksmi neietekmē.

Lietus dēļ ir applūdis un satiksmei slēgts vietējās nozīmes autoceļš Bozova–Kaskāni (V504 ) pie Kārsavas. 

Rēzeknes novadā apsekos iedzīvotājus

Lielo lietavu dēļ Rēzeknes novadā sociālā dienesta darbinieki tuvākajā laikā apsekos riska grupu iedzīvotājus, tai skaitā vecos un vientuļos cilvēkus un daudzbērnu ģimenes, lai noskaidrotu, vai viņiem nav nepieciešama palīdzība, aģentūru LETA informēja Rēzeknes novada pašvaldībā.

Savukārt iedzīvotāji tiek aicināti nebūt vienaldzīgiem un sniegt atbalstu kaimiņiem, par krīzes situācijām ziņot pagasta pārvaldei, bet, ja tas ir nepieciešams, arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112.

Jau otro dienu Latgalē turpinās lietavas, kas ir spēcīgākās šajā gadā. Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, kopš trešdienas rīta Rēzeknē nolijuši 63 litri uz kvadrātmetru, kas ir tuvu visai mēneša normai, bet ceturtdien valsts austrumos nolīs vēl 20-50 litri uz kvadrātmetru, tādējādi kopējais nokrišņu daudzums kopš lietavu sākuma vietām būs ap simt litriem uz kvadrātmetru, kas ir aptuveni pusotra mēneša norma.

Meteorologi sola, ka piektdien vējš pierims, bet vēl daudzviet gaidāmas īslaicīgas lietusgāzes, vietām Kurzemē ar pērkona negaisu, bet brīvdienās līs pavisam maz un tikai vietām, biežāk uzspīdēs saule.

Ciblas novadā situāciju uz ceļiem pēc lietavām sauc par traģisku

Situācija uz novada ceļiem pēc spēcīgām lietavām ir traģiska, aģentūrai LETA atzina Ciblas novada pašvaldības izpilddirektore Ināra Sprudzāne.

“Traģiski. Ir daudz izskalojumu, vietām ūdens iet pāri ceļam. Izskalo ne tikai mazus lauku ceļus, bet arī lielus valsts ceļus. Izskalojumi rodas pat tādās vietās, kur iepriekš nekas līdzīgs nav noticis. Bojājumu vietas esam norobežojuši, lai kāda mašīna neiebrauc,” par postījumiem lietavu dēļ stāstīja Sprudzāne, piebilstot, ka līdzīgu situāciju iepriekš piedzīvojusi nav.

Pašvaldībai gan nav informācijas, ka kāds no iedzīvotājiem nevarētu tikt līdz savam mājoklim, taču vietējie ziņo gan par applūdušām sētām, gan pilošiem jumtiem.

Viļakas novadā par bojātiem ceļiem informācijas pašlaik nav, taču Vecumu pagastā iedzīvotāji lūguši pašvaldības atbalstu ūdens atsūknēšanā, jo sāka applūst Līvānu tipa mājas, aģentūrai LETA pastāstīja novada pašvaldības izpilddirektore Zigrīda Vancāne.

Saistītie raksti

“Daudzviet upes, grāvji izgājuši no malām, applūst pagrabi un sētas. Gaidīsim, kas būs līdz vakaram, jo lietus turpina līt,” klāstīja Vancāne.

Sociālajos tīklos daudzi dalās ar iespaidiem un fotogrāfijām par lietavu postu. “Baltinava plūdos”, “Pie mums tāpat,” raksta cilvēki Latgales pusē.

LA.lv