×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. februāris, 2018
Drukāt

Pie notāra vai uz “zagsu”? (14)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

“Iniciatīva atbalstāma no lietderības un taisnīguma perspektīvas!” Saeimā iesniegto Kopdzīves likuma ierosmi vērtē Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes docents mācītājs Juris Cālītis. Priekšlikums, kuru parakstījuši vairāk nekā desmit tūkstoši iedzīvotāju, paredz nelaulāta pāra kopdzīvi reģistrēt pie notāra, iegūstot atbilstošas civilās un administratīvās tiesības. Pirms pāris gadiem Saeimas Juridiskā komisija līdzīgu ierosinājumu nelaulātiem pāriem atzīt partnerības attiecības noraidīja.

Skaidrības labad jāteic, ka vispilnīgākās un lietderīgākās attiecības ir tās, ko kristīgā ticība ir uzskatījusi par laulību, bet es nekādā ziņā neiedomājos, ka šis viedoklis būtu jāīsteno valstij sekulārā programmā. Kāds ir iemesls, lai tās vērtības būtu vienas reliģiskās pārliecības redzējums? Zinām, ka vēsturiski valstis tam sekojušas un arī pakļāvušas cilvēkus baznīcas diktātam šajos un citos jautājumos, bet tie laiki ir garām.

Katrs laulā, kā prot

Neesmu dzirdējis paskaidrojumu, ko valsts saprot ar laulībām. Tiek pārmantota kristīgā perspektīva, bet pašiem modeļa nav. Pierādījums tam ir dzimtsarakstu ierēdņi, kas tik dažādi laulā, paši izdomājot savu ceremoniju, kādas gudrības bārstīs un pantiņus skaitīs, ko teiks laulājamiem. Katrs dara, kā prot, taču laulība ir balstīta uz noteiktu dzīves redzējumu, paradumu, pieņēmumu. Kāpēc lai mēs domātu, ka valstij, kurā lielākā daļa iedzīvotāju nav saistīta ar kādām draudzēm vai konfesijām, jāpārmanto un jāpiekopj kristīgās baznīcas stils un pārliecība?

Uzturēt modeli, ko saucam par kristīgo laulību, nav vienkārša lieta. Tas nāk ar veselu virkni priekšnoteikumu un apņēmības sadaļu, kuras nevaram prasīt no visiem iedzīvotājiem, jo valstij tā latiņa, kas notur kristīgo laulību, nav tik augstā līmenī. Laulības izšķīst lielā skaitā, kas pierāda, ka cilvēki vai nu negrib, vai nevar noturēt modeli, ko kristīgā baznīca ir uzskatījusi par savu standartu. Neredzu, kāpēc kādam būtu jāpakāpjas uz šīs platformas, ja tā nav viņa pārliecība vai vēlēšanās.

Šodien jāseko reālijai, kas skaidri parāda, ka ļoti daudzi jaunieši dzīvo kopā nelaulājušies. Pie manis nāk cilvēki, kas nodzīvojuši kopā 40 gadus un tikai tagad grib laulāties. Ja tādā veidā savas attiecības veido tik daudzi Latvijas pilsoņi, kāpēc mēs viņus diskriminējam un radām šķēršļus attiecībā uz valsts labumiem un vienkāršību, kā viņi var viens otru balstīt slimības gadījumā, slimnīcā saņemt informāciju utt. Tas ir neloģiski un nedabiski. Valstij jābūt godīgai pret saviem pilsoņiem, kas nozīmē akceptēt to, ko viņi vēlas kā savu modeli!

Pat no kristīgā viedokļa būtu ļoti labi, ja cilvēki savas attiecības noformētu, veidotu ģimeni un redzētu, kā tas ir. Kad viņi jūt, ka veidojas attiecības, kas saturēs kopā uz ilgu un kopīgu sadzīvi, lai tad apstiprina baznīcā.

Ko darīt, kad mīlestība beidzas

Protams, valstij jānostiprina attiecības, bet tai ir jānostiprina dažādu veidu kopdzīves modeļi. Esam jaunā sabiedrisko attiecību paradigmā, kur vīrieši un sievietes izvēlas dzīvot kopā ar pavisam citu redzējumu un aprēķinu. Rietumu kultūras gadījumā laulības pamatojums ir balstīts uz mīlestību, t. i., uz personiskām saitēm starp diviem cilvēkiem. Kad pie manis nāk jauni pāri un es viņiem jautāju, kāpēc gribat laulāties, skan automātiska atbilde – mēs mīlam viens otru. Bet mēs nemaz nepadomājam, ko tas nozīmē, kāda veida pamatojums tas ir mūža attiecībām. Mūsdienās cilvēki vēlas, lai kopdzīve sniegtu ne tikai drošību, komfortu, ģimenisku vidi, bet tā būtu arī nozīmīga, ar saturu, lai viņi būtu laimīgi un viens otru kādā veidā papildinātu. Tas ir pavisam jauns modelis, jo agrāk laulības saitēm bija citi apsvērumi – ģimene, bērni, sabiedriskais redzējums utt. Šobrīd to esam nostādījuši uz personiskās laimes līmeņa. Kristīgā laulība nav tādā veidā bāzēta, tāpēc šis ir tikai viens no aspekts – ne mazsvarīgs, taču ir arī citas vērtības.

Caurmēra latvietis ieiet laulības attiecībās, jo jūt, ka tur būs laime un labsajūta. Kad tā izzūd, rodas jautājums – ko darīt? Kāpēc esam kopā? Agrāk bija atbildes uz šo jautājumu, šobrīd to nav, un ir grūti saprast, ko valsts, sankcionējot divu cilvēku laulību, no tām sagaida, kāds ir tās paredzējums. Tāpēc Kopdzīves likuma iniciatīva, kas dod iespēju dažādu sadzīvošanas modeļu īstenošanai un akceptēšanai, man liekas ne tikai taisnīga, bet arī nepieciešama.

Latvijas iedzīvotāji par kopdzīvi bez laulības 

• 70% kopdzīvi bez laulības uzskata par pieņemamu.

• 52% nereģistrētās attiecībās dzīvojošo šaubās, vai šāds statuss nodrošinās tiesisko aizsardzību krīzes situācijās.

• 68% nereģistrētu attiecību dēļ saskārušies ar problēmsituācijām vai pazīst kādu, kuru tās skārušas.

Avots: Latvijas Zvērinātu notāru padomes un SKDS 2014. gada aptauja.

MV1info_8_2

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. ja vīrietis mīl viņš grib precēties, bet, ja nē, tad žēl to sieviešu, kas sevi neciena un dzīvo kopā ar tādu vīrieti kurš nemīl, jo citādi apprecētu un kādēļ vīrietim kurš neciena sievieti viņas slimības gadījumā ļaut izlemt viņas likteni un kopdzīves likums ir tikai homoseksuāļu atbalstam, bet kas viņiem liedz mantiskās attiecības sakārtot tāpat?

 2. Tracina tā liekulība ar kādu tiek kārti makaroni uz ausīm. Kārtējais Trojas zirgs viendzimuma laulībām. Parastam pārim – kas traucē jebkurā darbadienā aiziet uz dzimtsarakstu vai baznīcu un par 14 eiro 20 minūšu laikā parakstīt dokumentus, ja nesanāk naudiņas gredzeniem un kleitai. Pie notāra būs tieši tas pats un 10 reizes lielāka samaksa. Tad kas liek domāt, ka pie notāra tad nu trauksies visi nelaulātie sakārtot savas 37 gadus nereģistrētās atiecības.

 3. Sen jau bija vajadzīgs kopdzīves likums,tikai kāpēc tas jāreģistrē pie notāra,tas būs ļoti dārgi,šo lietu vajadzētu uzticēt pašvaldību bāriņtiesām par nelielu samaksu.Es jau 37 gadus dzīvoju kopā ar vienu un to pašu sievieti,mums ir bērni un mazbērni,bet mums nav klasiskā laulība un nekad nebūs,mums ir brīvās attiecības.Ņemot vērā gadus arī es gribētu noformēt kopdzīvi,bet nav likuma,kāpēc?Kas attiecas uz dzimumiem,tad valstij tur nav jājaucas,katram cilvēkam demokrātiskā Valstī ir tiesības dzīvot kopā ar ko vien paši vēlas un man ir pilnīgi vienalga,vai tie ir divi vīrieši vai sievietes.Manus bērnus un mazbērnus tas nekādi neapdraud.

 4. Stambulisti spraucas iekšā Atbildēt

  vai tad jaunāki dati nebija>

 5. Tā taču Latvijas avīze, rakstot komentāru nebiju par to padomājis, te taču jābūt latviešiem tīkamiem komentāriem

 6. Lai būtu stipras laulības Atbildēt

  Rasnača “lailības mācības” vietā katram pārim būtu uzdāvinājuši brošūru: “Kā apmierināt sievieti ik reizi… un likt viņai lūgt vēl! – Nora Heidena …, nevis nodarboties ar stulbiem kursiem un “Kopošanās likuma”pieņemšanu un atbalstīšanu.

  Grāmata: Kā apmierināt sievieti ik reizi… un likt viņai lūgt vēl! (Nora Heidena), ISBN10: 9984904547, ISBN13: 9789984904542, Izdeva: Tapals, Izdots: 1994.
  Grāmatu laikam var nopirkt internetā.

 7. Kāds naivums, mācitāj Atbildēt

  “Tiek pārmantota kristīgā perspektīva, bet pašiem modeļa nav. Pierādījums tam ir dzimtsarakstu ierēdņi, kas tik dažādi laulā, paši izdomājot savu ceremoniju, kādas gudrības bārstīs un pantiņus skaitīs, ko teiks laulājamiem. Katrs dara, kā prot, taču laulība ir balstīta uz noteiktu dzīves redzējumu, paradumu, pieņēmumu. Kāpēc lai mēs domātu, ka valstij, kurā lielākā daļa iedzīvotāju nav saistīta ar kādām draudzēm vai konfesijām, jāpārmanto un jāpiekopj kristīgās baznīcas stils un pārliecība?”- tradīcijas iz tautas ir pārmantojusi un “nozagusi”baznīca, papildinājusi un attīstījusi. Viss kā vajag, nav pārmetumu. Baznīca skaiti vada ceremonijas. Bet kas lidz laicīgajai ceremonijai un pa
  ņemt daudz ko to, ka jau piesavinājusies baznīca? Būs tikai gara bagātība.

  Ari pantiņu skaitīšana noder.

  Bet, mācītāj, kāds te sakars laulības dzīvei bez reģistrācijas ar slimo “Kopdzīves likumu”? Kas viņiem šodien liedz reģistrē laulību baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā par 14 EUR, bet pie notāra – par 160 EUR?

  Un vai mācītājs domā, ka nu, pie notāra izveidosies rindas uz reģistrāciju, sakries visi kā apmāti, kāda laime? Tukša runa. Arī pie notāra būs tā pati laulība, jo to jāpārreģistrē dzimtsarakstu nodaļā.

  “Kopdzīve likums” nevis sakārto “NELAULĪBAS”, bet “netīrā piekab”i ievelk rāvu, kura ir pretrunā ar Satversmi. Jāgooza Satversme, tikai tad “kopšanās likums” ies cauri.

  Mums nevajag nodarboties ar netīrām lietām, vienā likumā ievilkti dib\vi likumi un tos jaukt kopā nedrīkst. Lai šie “NEPĀRI’kopjas ar ko grib, kaut ar dzīvniekiem, mēs to nevaram aizliegt, bet nevajag censties iesmērēt vienu lietu kopā ar otru, it kā mēs, vairākums būtu kādi muļķi.

  Perversijas ar šādu paņēmienu neies cauri!

  • Faktiskā kopdzīvē Latvijā desmitiem tūkstošu cilvēku dzīvo; tomēr kopdzīves likums pēc grūtgalvju un dažu partiju vārdiem esot “slims”. Laikam aizliegums nelaulātiem dzīvot kopā šķistu piemērotāks, jo tak “tradicionālā vērtība”.

  • Mācītājam ir pilnīga taisnība, un labi, ka vēl ir tādi mācītāji ar skaidru skatu uz pasauli, Jūs runājat par laulību pat nemēģinot saprast un definēt tās būtiskākās pazīmes, proti, ka tas ir ne vairāk ne mazāk kā parasts civiltiesisks darījums, kuram ar mīlestību nav nekāda sakara, kaut gan nav izslēgts, ka tā var būt, taču nabagiem, kādi ir vairums mūsdienu ļaužu šis anahronisma ir pie vienas vietas un viņi veido ģimenes bez šīs aizvēsturiskās tradīcijas, bet mēs taču nevaram samierināties, ka kādam pārim bez laulības apliecības varētu būt bērni, kuri tiek aprūpēti pēc vislabākiem paraugiem, tāpēc mēs, ignorējot faktiskas reaālas lietas, sakām – tā nav ģimene, jo nav laulības t.i. amatpersonas pačalošana un papīrīša izsniegšana, bet kad šādas ģimenes tētis iet bojā glābjot nelaimē nonākušus cilvēkus, tad tikumiskie laulības aizstāvji pasaka – taviem pekaļpalicējiem nekas nepienākas, jo tā nav ģimene – forši, vai ne?

   • Viss jau ļoti skaisti izklausās – dzīvojam ar vai bez mīlestības un arī bez “papīriem”, “ražojam” bērnus, ierīkojam mājvietu un gādājam mantu… skaisti…, bet, ja ar kādu no pusēm kaut kas notiek un viņa vairs nav, kam paliek viss sarūpētais, jo pēkšņi ir uzradies kāds/kāda, kas ar lieciniekiem var pierādīt, ka viņam arī ir bijusi kopdzīve un vēl ilgstoša kopdzīve.. kam tad būs taisnība?????

    • Priekš tā ir tāds institūts kā tiesa, kas eksistē no senās Romas laikiem, bet patlaban cienījamie juristi atšuj visus, kam nav laulības apliecība, vai tas, jūsuprāt ir godīgi? Reālajā dzīvē nereti pilnīgi sveši cilvēki par kādu rūpējas un arī šajos gadījumos mūsu humānā tiesa pasūtīs viņus uz trim burtiem pirmajā svešvalodā, tad nu nekas neatliek, kā kopš pilngadības sasniegšanas taisīt mantojumu, dot ģenerālpilnvaras tuvam cilvēkam un nezin ko vēl, jo tīri cilvēciskas attiecības nav modē, visur rēgojas pederasti un lesbietes

 8. … Vai mes ari savu tradicionalo, vai tikai J.Calisa parstaveto, ‘personigas laimes mekletaju variantu’, varam tik atklati un celi atbalstit, t.i., ka preteja dzimumu arlaulibas kopdzives registraciju pie notara, no ‘lietderibas un taisniguma perspektives’, … jo tadas, kuras sai raksta nav pat pieminetas, sodien nederot … vai tur tik, kaut kas vairak neslepjas zem si J.Calisa izvirzitas ‘personigas laimes mekletaju’ slakas … ?

 9. neādus notārus vai zagsus !
  Uz krūmiem pie čigāniem !

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+