Foto – AFP/LETA

Pie robežas ar Latviju atrodas Krievijas kodolieroču noliktava
 0

Pagājušajā mēnesī Krievija sarīkoja vērienīgas kodolmācības, kuru laikā tika pārbaudīta stratēģisko un taktisko kodolieroču pārvietošana un kuras izpelnījās Savienoto Valstu pastiprinātu uzmanību. Galvenokārt tāpēc, ka tās bija lielākās kopš Padomju Savienības sabrukuma.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas ziņām, mācībās piedalījās aptuveni septiņi tūkstoši karavīru un 48 lidaparāti, kā arī ministrijas paspārnē esošā īpašā vienība, kas tieši pārrauga visus valsts kodolieročus.

 

Plašākās mācības 20 gados

Kaut oficiāli Vašingtona nav paudusi atklātas iebildes mācībām, sarunā ar laikrakstu “The Washington Times” vairākas Pentagona amatpersonas tomēr izteikušas bažas. Pentagona pārstāvis Veslijs Millers atteicies komentēt plašo kodolieroču pārvadāšanu, taču piebilda, ka par Krievijas manevriem nav pamata uztraukties, jo “krievi, tāpat kā mēs, veic ierindas mācības un pārbaudes”. Tikmēr, runājot anonīmi, vairākas ASV aizsardzības sektora amatpersonas norādījušas uz pastāvošām bažām. “Protams, šāda apmēra mācības un kodolieroču pārvietošana liek raizēties,” amerikāņu avīzei stāstīja kāda vārdā neminēta amatpersona. Otrkārt, bažas rada tas, ka Krievijas kodolieroči ir šķietamā gatavībā tikt lietoti, kamēr ASV militārajā jomā paredzēti budžeta samazinājumi, kas varētu ietekmēt arī Vašingtonas kodolspējas. Pentagons gan mierina, ka plānotie tēriņu samazinājumi neietekmēs Savienoto Valstu militārās spējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar START līgumu Krievijai ir jāinformē par militārajām mācībām, kurās tiek izmantoti stratēģiskie kodolieroči. Taču Maskava to neizdarīja. Par to Krievija paziņoja vien savā Aizsardzības ministrijas mājas lapā, norādot, ka tajās tika pārbaudīta “kaujas spēju gatavība”.

Mācības tika organizētas īsi pēc tam, kad divi Krievijas stratēģiskie bumbvedēji “Tu-95” pietuvojās Klusajā okeānā esošajai Guamas salai, kur atrodas ASV militārā bāze, un pēc tam, kad Krievijas gaisa spēki mācību laikā pērnajā vasarā atveidoja uzlidojumus Aļaskai un Kalifornijai, norāda “The Washington Post”.

 

Brīdinājums ASV

Tiesa, būtiskākais laikraksta “The Washington Times” publikācijā gan saistāms ar marta sākumā atslepenotu ASV izlūkdienestu ziņojumu, kurā norādīts, ka netālu no robežas ar Eiropu Krievija izvietojusi trīs lielas kodolieroču noliktavas. Viena no tām atrodoties arī dažus kilometrus no robežas ar Latviju. Pārējās divas – Žukovkā, pilsētā netālu no robežas ar Baltkrieviju, un Golovčinā pie Ukrainas robežas.

“Būtu iracionāli uzskatīt, ka Krievija grasītos iebrukt Baltijas valstīs un Ukrainā, lietojot kodolieročus,” uzsver interneta vietne “DefenseHorizon.com”, atsaucoties uz šīm ziņām.

“Šo ieroču noliktavu mērķis ir iebiedēšana. Zināms, ka Krieviju ārkārtīgi sadusmo NATO izplešanās bijušās PSRS teritorijās.” Interneta vietnes apskatnieki arī ieskicē scenārijus, kuros Krievija varētu izmantot pie Eiropas valstu robežām izvietotās ieroču noliktavas. Šī interneta vietne arī atzīmē – lai arī tradicionālais bruņojums Krievijas armijā ir pamatīgi novecojis, būtu kļūdaini par zemu novērtēt šīs valsts kodolspējas. “Tās ir lielas, tās ir uzticamas, un, visbeidzot, tās tiek turētas lielā noslēpumā,” secina “DefenseHorizon.com”.

Reklāma
Reklāma