Foto no Jāņa Zvēra twitter

Unikāli kadri: Pie Stūra mājas atklājas slepens čekistu tunelis 4

Pie Stūra mājas remondarbu laikā atklājies slepens čekistu tunelis, ziņo TV3 Ziņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kā sociālajos tīklos raksta TV3 žurnālists Jānis Zvērs, – tas liekas neticami un nereāli to pašam skatīt savām acīm.

Iespējams, ka šis tunelis domāts, lai krīzes gadījumā VDK darbinieki varētu pamest ēku. Tunelis ir 1,50 m augsts un 70 cm plats. Tunelī ierīkots arī apgaismojums. Tajā mētājas vecas avīzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par Stūra mājas jeb Tetera nama pazemes tuneli Latvijas Okupācijas muzejs zinājis jau iepriekš, taču tas pašlaik nav daļa no valsts nozīmes vēstures pieminekļa, tā savukārt aģentūrai LETA sacīja muzeja direktora vietniece attīstības jautājumos Līga Strazda.

Stabu ielas remontdarbu veicēju atraktais tunelis sākas Stūra mājas pagrabstāva telpā, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis – aizsargājama vēsturisku notikumu vieta. Tajā pašā laikā tunelis, būdams ārpus ēkas robežām, palicis bez šādas aizsardzības.

Strazda skaidroja, ka gatavojoties ēkas rekonstrukcijai, “Valsts Nekustamie īpašumi” (VNĪ) un Okupācijas muzeja vadība vienojās, ka muzeja speciālisti veiks ēkas īpaši ar likumu aizsargāto telpu inventarizāciju, lai fiksētu, kādi izpētes uzdevumi ir jāiekļauj rekonstrukcijas projektēšanā.

2014.gada decembrī ēku apsekoja SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” un sastādīja arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju pagrabam un 1.stāvam. Šīs inventarizācijas uzdevums bija precizēt ēkas arhitektoniski māksliniecisko potenciālu, kā arī uzskaitīt no vēsturiski stilistiskā viedokļa vērtīgus interjera dekora elementus un būvgaldniecības izstrādājumus.

Reklāma
Reklāma

Pēc SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” un paša muzeja ekspertu apsekojumiem, VNĪ iesniegtas vairākas rekomendācijas, tostarp paplašināt ar likumu aizsargājamo zonu, iekļaujot tajā arī vairākas telpas, kas saistās ar īpaši čekas vajadzībām izbūvēto bumbu patvertni pagrabstāvā.

Muzejs arī vēlas saglabāt vismaz daļu ēkas koka logus ar vēsturisko furnitūru, kā izņēmumu minot 1.stāvu un pagrabstāvu kur, pēc muzeja pārstāvju domām, šie koka logi jāsaglabā obligāti.

Tāpat muzejs rekomendējis visā ēkā saglabāt oriģinālās grīdas flīzes, kā arī saglabāt un restaurēt ēkas kāpņu telpās esošās vitrāžas. Pēc apsekojumiem secināts, ka vairākās telpās atrodas atsevišķas citu telpu oriģinālās detaļas – izņemtas durvis, noņemtas lampas un citi priekšmeti. Rekonstrukcijas laikā muzejs aicina tās uzglabāt un pēcāk novietot atpakaļ aizsargājamajā vietā.

Tetera nams jeb Stūra māja atrodas Brīvības un Stabu ielas krustojumā un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Nams celts pagājušā gadsimta sākumā, 1912.gadā, pēc Aleksandra Vanaga projekta un ir nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugs. Sākotnēji projekts tika veidots kā īres nams ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā. Padomju laikos ēkā atradās Valsts drošības komiteja jeb “čeka”.