×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. aprīlis, 2015
Drukāt

Pieaug ar Āfrikas cūku mēri slimo mežacūku skaits (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēdējās nedēļas laikā ir palielinājies ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimo mežacūku skaits, turklāt divi jaunākie saslimšanas gadījumi atkārtoti konstatēti Burtnieku novadā, informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Anna Joffe.

Kopumā no 26.marta līdz šodienai vīruss konstatēts mežacūkām Valkas novada Kārķu pagastā, Burtnieku novada Valmieras un Rencēnu pagastā, Rēzeknes novada Lendžu pagastā, Valkas novada Ērģemes pagastā un Aglonas novada Grāveru pagastā.

Līdz ar to šogad ĀCM vīruss konstatēts 135 mežacūkām 11 novados un 21 šo novadu pagastā. Savukārt kopš kaites uzliesmojuma kopumā saslimušas 352 mežacūkas.

Kā ziņots, mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī. Līdz tam tika atklātas inficētas 72 cūkas trīs novadu desmit saimniecībās, bet kopumā slimības dēļ nācās iznīcināt 564 mājas cūkas.

PVD atgādina: ja mežacūka tiek nomedīta vai atrasta ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam vai mežacūkas atradējam obligāti jāsazinās ar PVD teritoriālo pārvaldi, kur gadījums konstatēts, vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai.

Tāpat, izvērtējot situāciju un tuvojoties pavasarim, PVD aicina visus dzīvnieku turētājus, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādējādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Kā ziņots, no šā gada 1.janvāra vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nav nevienā citā valstī slimo dzīvnieku tikai Latvijā,ne Igaunijā,ne Polijā ne Baltkrievijā ne Lietuvā tikai Latvijā murgs kaut kāds vairāk nekas.

  2. m/k JURĢUKANS prezidents Atbildēt

    Noteikt graudu iegādes cenu no zemniekiem,jebkurš meklēs lētāko,tā arī pavairo to slimību ar siekalām.Tāpēc kautkādā veidā jānosaka minimālā cena neskartajos rajonos graudu iegādei dzīvniekiem.Skartos rajonos graudus izmantot pārtikā jo cilvēkam tas neabdraud tādas manas domas;par pārvadāšanu lai policija labāk strādā,pārstrādājušies viņi nav es uskatu.

  3. meža cūku piebarošana – barošana ir novedusi pie meža cūku savairošanās, visi slimie kroplie izdzīvo, nav dabīgās atlases, ja kautkas ir par daudz, tad vīrusi un slimības ir klāt.

  4. Pastiprināt Baltkrievijas cūku robežu!

Draugiem Facebook Twitter Google+