Mobilā versija
+1.9°C
Grieta, Strauta, Rebeka
Pirmdiena, 23. janvāris, 2017
8. februāris, 2015
Drukāt

Pieaug legalizēšanās īres tirgū (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Legalizēšanās īres tirgū, maksājot nodokļus par saņemto samaksu no īrniekiem, pieaug, 8.februārī vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.

Izīrētāju kontrole pēdējos trīs gadus bijusi viena no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prioritātēm. Šī ir joma, kur nereģistrēta saimnieciskā darbība ir izplatīta visvairāk, bet vienlaikus to ir visvieglāk izsekot.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietnieces pienākumu izpildītāja Gunta Prizeva, vaicāta, vai inspektori pārbauda katru internetā vai avīzē ievietoto sludinājumu, norādīja: “Gribētos teikt, ka [pārbaudām] gandrīz katru [sludinājumu].”

“Mēs arī paskatāmies, vai personai ir reģistrēta saimnieciskā darbība, mēģinām zvanīt uz uzrādīto telefonu, kur varētu sazināties par iespējamo izīrēšanu. Varbūt pirmajā brīdī nestādamies priekšā, ka esam no VID, jo tad viennozīmīgi ar mums nerunās un mēs informāciju neiegūsim,” atzina Prizeva.

VID darbības rezultātā patlaban kā nodokļu maksātāji reģistrējušies vairāk nekā 18 000 cilvēku, un tas ir par 11% vairāk nekā gadu iepriekš, kad reģistrējušies bija aptuveni 16 400 cilvēki.

Izīrētājiem ir divas iespējas – ja reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, tad maksā 23% iedzīvotāju ienākuma nodokli no summas, kas palikusi pāri, atņemot visus izdevumus no ieņēmumiem. Var aprobežoties tikai ar īres līguma reģistrāciju VID. Tad nodokļa likme ir mazāka – 10%, taču izdevumos iespējams norakstīt vienīgi nekustamā īpašuma nodokli.

Arvien vairāk cilvēku izmanto iespēju tikai reģistrēt līgumus, nekļūstot par saimnieciskās darbības veicējiem, piemēram, 2014.gadā tie veidoja 36%, bet šogad – 44%.

Pērn VID radās aizdomas par vairāk nekā 3500 cilvēku, kas, izīrējot dzīvokļus, iespējams, izvairās no ienākumu nodokļa maksāšanas. Sods, kas šajā gadījumā ir līdz 700 eiro, tiek piemērots tikai kā galējais līdzeklis. Vispirms VID prasa paskaidrojumus un izsūta aicinājumus legalizēt darbību. Tomēr sodīto skaits pieaug, un 2014.gadā sodīti 43 cilvēki.

Zvanot vairākiem izīrētājiem un vaicājot par nodokļu maksāšanu, raidījums sastapās gan ar satraukumu, izdzirdot VID vārdu, gan arī gatavību maksāt nodokļus – tiesa, attiecīgi paaugstinot arī īres maksu.

Cik liela ir “pelēkā zona” īres tirgū, VID nevar pateikt, bet patlaban tiek strādāts pie metodes, kā aprēķināt naudu, kas neienāk valsts budžetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. godīgs namsaimnieks Atbildēt

    Mazos jau VID veiksmīgi ķer, bet lielos nodokļu parādniekus palaiž sveikā.

Policija sākusi kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas novada saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (18)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+