×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
12. oktobris, 2016
Drukāt

Tūkstošiem mājsaimniecību elekrības rēķini būs lielāki (16)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Līdz ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) diferencēšanu elektroenerģijas izmaksas pieaugs aptuveni 390 000 mājsaimniecību, savukārt 650 000 – saruks, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) aplēses.

Vienlaikus ministrijas pārstāvji atzīmēja, ka daļa no pieslēgumiem, kuriem izmaksas pieaugs, ir arī tā saucamie tukšie pieslēgumi, piemēram, mazdārziņos, vasarnīcās, kur elektroenerģijas patēriņa gandrīz nav.

Pēc OIK maksājumu diferencēšanas izmaksas saruks tām mājsaimniecībām, kurām izmaksas samazinājās līdz ar elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņām pēc šā gada augusta. Izmaksas saruks arī tām mājsaimniecībām, kurām pēc sadales tarifu izmaiņām izmaksas nedaudz palielinājās.

Valdība 4.oktobrī atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas nolūkā atbalstīt energointensīvos uzņēmumus paredz diferencēt galalietotāju OIK maksājumus pēc pieslēguma jaudas un patēriņa apmēra.

Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamiem energoresursiem. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam atbalstu īsteno publiskais tirgotājs, kura pienākumus no 2014.gada 1.aprīļa pilda “Latvenergo” meitasuzņēmums “Enerģijas publiskais tirgotājs”.

Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātajā iepirkumā no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto jaudu, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas. Minētās publiskā tirgotāja izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam kā OIK maksājumu.

Obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas izmaksas OIK ietver tikai tajos gadījumos, kad obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cena ir augstāka par elektroenerģijas tirgus cenu, kas ik stundu tiek noteikta elektroenerģijas biržā “Nord Pool”. Obligātajā iepirkumā iepirktās elektroenerģijas cenas noteikšanas kārtību reglamentē Ministru kabineta noteikumi.

Maksājuma summu patērētājiem veido: maksa par elektroenerģiju, pārvades un sadales tīkla pakalpojumiem, obligātā iepirkuma komponentes, PVN.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Paldies valdībai un partijai par bandītu nodokli,apmaksājot OIK, – atjaunojamo-privāto HES biznesu un koģenerāciju – rīdzinieku sēžamvietu apsildi. Vai ES zin, kas notiek Latvijā?

 2. Interesanti kuram ministram vai deputātam pieder tie elektrotīkli,derētu uzspridzināt!

 3. Ekonomikas ministrs ir 00. Vai tiešām no pagājušā gada peļņas 85 miljoi nekas nav palicis pāri?

 4. OIK var pievienot tikai elektrības patēriņam, ja patēriņa nav, tad tāds pielikums ir nelikumīgs. Jāgriežās ES tiesā, lai kādu šeit gudrinieku iesēdina. Mums 40% ir bezmaksas elektrība tie ir HES, KURU peļņu piesavinās Latvenergo un valdošās politiskās politiskās partijas.

 5. Nevajag melot un zagt! Atbildēt

  “Maksājuma summu patērētājiem veido: maksa par elektroenerģiju, pārvades un sadales tīkla pakalpojumiem, obligātā iepirkuma komponentes, PVN.” Rēķinos, re, norāda: Pārvades un sadales pakalpojumi:
  “Elektroenerģija 1 laika zonā
  Maksa par elektroenerģijas sadalīšanu
  Maksa par pieslēguma nodrošināšanu
  Obligātā iepirkuma komponentes
  Obligātā iepirkuma komponente (atjaunojamie)
  Obligātā iepirkuma komponente (koģenerācija)”
  Protams, klāt 21% PVN
  Pie kam- elektroenerģijas sadale (ne tīkli) , izrādās maksā praktiski tikpat, cik enerģija, bet OIK- puse no patērētās elektroenerģijas maksas.
  Nez, kā gan pirms “brīvā tirgus” ieviešanas bija iespējams to visu nodrošināt daudz lētāk, bet tagad esam ar dārgāko enerģiju Baltijā un vēl daudzās ES valstīs par elektrību jāmaksā mazāķ. Tas laikam tāpēc tiek darīts, lai samazinātu konkurētspēju Latvijas uzņēmējiem un Latvijas ražojumiem, tāpat arī, lai aplaupītu savus iedzīvotājus!

 6. ak tad saruks gan? Atbildēt

  Tā gadās, ja āzi ieliek par dārznieku vai LOCEKLI par ministru …

 7. Man ir 2 objekti. Abos šīs vasaras laika ir nomainīti skaitītaji, pēc kā strauji pieaug skaitītāja uzrādītais patēriņš pie tiem pasiem ikdienas paradumiem.
  Mēģinašu tagad pārbaudīt ar noteiktas jaudas spuldzīti.

 8. Nagu maucēji grib visiem ādu pār acīm nomaukt un uzšūt mētelīšus… Veiksmes stāsts…

 9. Kalamburs, kurš tāpat kā ieprieks noteikti nozīmē rēķina vēl lielāku palielinasanos. Es iešu un prasīšu, lai mani konsultē, lai tiesām rēķins samazinās ar iepriekšējo līmeni. Līdz sim man ir audzis dubultā.
  Izsveru vai dārza mājiņa neattiekties. Es neesmu tik bagāta, lai varētu atļauties vairākus elektrības pieslēgumus. Bet no objektiem gan neatteikšos – vienkārši atslēgšu vampīru. Pagaidam lielākais jautājums ir boileris un duša – t.i. kā nomazgāties.

 10. MANA TAUTA MANA BAGĀTĪBA, KĀ GRIBU, TĀ CĒRPU….

 11. ja esi trūcīgs, bet vēl dzīvs, tu taupi katru centu, elektrību patērē minimāli, bet par to ka esi taupīgs maksāsi vairāk. sāk skanēt latvisko partiju kapu zvani. Nebalsojiet par viņiem- vienotība. ZZS un tēvzemiešiem, kas latvieti ir izsūtījuši trimdā un vēl pēdējos nabagus kapā iedzīt. Jelgavā jau ir izveidotas ietekmes zonas par pilsētas miskastēm, kuras bezpajumtnieku grupas pārvaldīs savā teritorijā miskastes, līdz pat kautiņiem……,, Augam gudri”

 12. piedodiet, bet tas ir “sviests”. Saņēmu rēķinu dzīvoklim- par nodedzinātām 3 kWh 7,59 euro (slodze parastā 16A)!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+