×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

Pieaugusi saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijām

Foto - LETAFoto - LETA

Janvāra pirmajā nedēļā saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijām pieaugusi par 57%, tomēr tā bijusi zemāka nekā iepriekšējās divās sezonās reģistrētā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Janvāra pirmajā darba nedēļā ģimenes ārstu praksēs tika reģistrēti vidēji 764 augšējo elpceļu infekcijas slimnieki, bet 2012.gada decembra pēdējās divās darba dienās pie ģimenes ārsta bija vērsušies vidēji 486 slimnieki.

Augstākā augšējo elpceļu infekciju intensitāte reģistrēta Jelgavā un Jēkabpilī, bet zemākā – Ventspilī un Gulbenē. Augstākā saslimstība, līdzīgi kā iepriekš, reģistrēta vecuma grupā līdz 14 gadiem.

Gada sākumā vairāk nekā divas reizes palielinājies arī pneimonijas gadījumu skaits salīdzinājumā ar pērnā gada pēdējo nedēļu. Ar plaušu karsoni sasirguši vidēji 28 cilvēki uz 100 000.

Tikmēr gripas izplatība saglabājusies iepriekšējā līmenī. No SPKC monitoringā iekļautajām stacionārajām ārstniecības iestādēm – 11 slimnīcām – tikai no Rīgas stacionāriem saņemta informācija, ka slimnīcā ievietoti pacienti ar diagnozi gripa. No tiem pieci pacienti bijuši vecumā līdz četriem gadiem, divi pacienti bijuši 5 līdz 14 gadus veci, bet vēl trīs pacienti – 15 līdz 64 gadus veci. Kopš sezonas sākuma kopumā hospitalizēti 13 gripas pacienti.

SPKC epidemiologi skaidro, ka gripas aktivitāte Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, līdz šim ir bijusi zema, tomēr pēdējo nedēļu laikā pieaudzis laboratoriski apstiprināto gripas gadījumu skaits, kas liecina par gripas vīrusu izplatības pieaugumu.

Epidemiologi atgādina, ka gripas profilakses līdzeklis ir vakcinācija un patlaban vēl iespējams to izdarīt. Pote pret gripu īpaši ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām parasti norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Pie riska grupām pieder cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, nieru un vielmaiņas slimībām, bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, grūtnieces, sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki, pacienti, kuriem ziemas periodā plānota ārstēšanās stacionārā, īpaši ķirurģiskas operācijas, kā arī ārstniecības, ārstniecības atbalsta personas, sociālie un citi darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Saskaņā ar kompensējamo zāļu sarakstu noteiktām iedzīvotāju grupām valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu. Šādas iedzīvotāju grupas ir cilvēki vecumā no 65 gadiem, bērni vecumā no sešiem līdz 23 mēnešiem, iedzīvotāji, kuri slimo ar hroniskām plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, kā arī iedzīvotāji, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, kā arī bērni līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar “ac.acetylsalicylicum” un grūtnieces.

Lai saņemtu gripas vakcīnu ar 50% atlaidi, nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē pacienta atbilstību iedzīvotāju grupām, kas tiesīgas saņemt vakcināciju pret gripu ar kompensāciju, un pacienta veselības stāvokli, kā arī sniedz informāciju par gripas vakcīnas saņemšanas kārtību ārstniecības iestādē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+